Սերժ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Իսպանիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հուլիսի 4-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Իսպանիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգնասիո Իբանյես Ռուբիոն (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում։ Նշելով, որ չնայած հայ-իսպանական միջպետական կապերն սկսել են զարգանալ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 25 տարիների ընթացքում, Նախագահն ընդգծել է, որ հնագույն մշակույթի և ընդհանուր քրիստոնեական արժեհամակարգի կրողներ հայ և իսպանացի ժողովուրդները բարեկամական հարաբերություններ են ունեցել շատ ավելի վաղ ժամանակներից և մշտապես փոխադարձ համակրանք են տածել միմյանց նկատմամբ: Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, այդ հանգամանքը երկուստեք պարտավորեցնող է, և անհրաժեշտ է ակտիվացնել ջանքերը բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու և երկկողմ հարաբերություններն ամրապնդելու համար:
Դեսպան Ռուբիոն շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին ընդունելության և շնորհավորանքի համար, վստահեցրել, որ կանի ամեն հնարավորը խորացնելու բարեկամ Հայաստանի հետ Իսպանիայի հարաբերությունները, Հայաստանն իր հարուստ մշակույթով, պատմությամբ և ներդրումային հնարավորություններով ավելի ճանաչելի դարձնելու Իսպանիայում՝ խրախուսելով երկու երկրների հասարակությունների միջև շփումները, նպաստելով նաև գործարար կապերի հաստատմանն ու տարբեր ոլորտներում ակտիվ փոխշփումներին:
Հանդիպմանը հայ-իսպանական երկկողմ հարաբերություններից բացի, անդրադարձ է եղել ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը: Դեսպան Ռուբիոն նշել է, որ ԵՄ ակտիվ անդամ Իսպանիան պատրաստ է աջակցել Հայաստանին ԵՄ-ի հետ համագործակցության զարգացման ճանապարհին:

Президент Армении принял верительные грамоты новоназначенного посла Испании
Президент Армении Серж Саргсян принял верительные грамоты новоназначенного Чрезвычайного и полномочного посла Королевства Испании в Республике Армения Игнасио Ибаньеса Рубио (резиденция в Москве).
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, Саргсян поздравил посла со вступлением в должность и пожелал успехи в деле осуществления дипломатической миссии в нашей стране. Отметив, что несмотря на то, что за 25 лет, прошедших со времени установления дипломатических, армяно-испанские межгосударственные связи начали развиваться, pрезидент подчеркнул, что носители древнейшей культуры и общей христианской системы ценностей армянский и испанский народы имели дружественные отношения с гораздо более ранних времён и всегда испытывали взаимную симпатию. По мнению pрезидента Республики, это обстоятельство обоюдно накладывает обязательства, и необходимо активизировать усилия для развития сотрудничества во всех сферах и укрепления двусторонних отношений.
Посол Рубио выразил благодарность pрезиденту за приём и поздравление, заверил, что сделает всё возможное для углубления отношений Испании с дружественной Арменией, для того, чтобы сделать Армению, с её богатой культурой, историей и инвестиционными возможностями, узнаваемой в Испании, стимулируя контакты между общественностями двух стран, способствуя также утверждению предпринимательских связей и активных контактов в различных отраслях.
На встрече помимо двусторонних армяно-испанских отношений речь шла о сотрудничестве Армения-ЕС. Посол Рубио отметил, что активный член ЕС Испания готова содействовать Армении на пути развития сотрудничества с ЕС.
Собеседники обменялись мнениями также о процессе мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы.