Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 3-ին գլխավոր դատախազությունում մասնակցել է դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին:Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է միջոցառմանը մասնակցող դատախազներին և դատախազության բոլոր աշխատակիցներին, մասնագիտական տոնի առթիվ նաև մի խումբ անձանցպարգևատրելպետական բարձր պարգևներով և շնորհել բարձրագույն դասային աստիճաններ:
Իր շնորհավորական խոսքում Նախագահն անդրադարձել է կառավարման նոր համակարգի և պետական իշխանության մարմինների նոր հարաբերակցության պայմաններում հանրապետության իրավապահ համակարգի հենասյուներից մեկի՝ դատախազության դերակատարմանը, մինչ այժմ ունեցած ձեռքբերումներին, առաջիկա անելիքներին, ինչպես նաև ներկաների ուշադրությունը հրավիրել դատախազության գործառույթների հետ անմիջականերոն կապված առանձին խնդրահարույց երևույթների վրա:
«Հարգելի՛ դատախազներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ և դատախազության բոլոր աշխատակիցներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ: Ցանկանում եմ, որ ձեր աշխատանքում լինեք հաջողակ և գնահատված: Շարունակե՛ք անձնվիրաբար ծառայել ձեր գործին:
Ձեր գործունեությունն անչափ կարևոր է պետության և հասարակության համար: Այն նույնչափ պատասխանատու է, քանի որ ձեր որոշումները կարող են մարդու ճակատագիրը փոխել՝ բառիս ամենաուղղակի իմաստով:
Շնորհավորում եմ նաև ձեր ընտանիքի անդամներին: Առանց ձեր ընտանիքների անդամների ամենօրյա աջակցության՝ ձեր հաջողությունները չեն լինի այնպիսին, ինչպիսին կարող են լինել նրանց օժանդակության պայմաններում:
Վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովին հասցեագրած իմ ուղերձում ես առաջարկել էի բանաձև, որով պետք է առաջնորդվի բարեխիղճ կոչվելու հավակնող՝ Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր պաշտոնյա, հատկապես՝ իրավապահ համակարգը ներկայացնող պաշտոնյան: Նաև ներկայացրել էի իրավապահ համակարգի նոր ընկալման մասին իմ պատկերացումը:
Ինձ համար իրավապահ համակարգը իրավապաշտպան բնույթ ունի: Բովանդակային առումով ես դրանք հոմանիշներ եմ համարում: Եթե ուզում ենք մոտ ապագայում Հայաստանում թեթևացնել իրավունքները պաշտպանողի հոգսերը, ապա մեր ջանքերը պետք է ուղղենք մեկ նպատակի՝ իրավունքը պահպանողի գործունեության մեջ որակական նոր մակարդակի բարձրացնել անձի, հասարակության և պետության շահերի պաշտպանությունը: Դրա գրավականը ուժեղ և պատասխանատվությունից չխուսափող, իրավունքի գերակայության սկզբունքի ներքո աշխատող կուռ և գործակցող իրավապահ համակարգն է:
Այդ համակարգի հենասյուներից մեկը, անշուշտ, դատախազությունն է՝ պատմականորեն ինքնատիպ իր կարգավիճակով: Եվ այդ ինքնատիպությունը առավել հստակ ընդգծվում է սահմանադրական նոր կարգավորումներով. իշխանության եռաթև համակարգից դուրս, բայց միաժամանակ իշխանության բոլոր ճյուղերի հետ առնչվող միասնական կառույց՝ միայն իրեն հատուկ լիազորություններով և ազդեցության ոլորտներով:
Սահմանադրությունը ձեզ վստահել է արդարադատության իրականացմանն անմիջականորեն մասնակցելու, տարբեր մարմինների գործունեությունը հսկելու, որոշակի ոլորտներում պետական կառույցների համար զսպիչ և հակակշիռ լինելու պատասխանատվությունը: Հատկապես մեծ է ձեր դերակատարումը քրեական արդարադատության ոլորտում. մինչդատական վարույթի օրինականության, դատարանում ներկայացվող մեղադրանքի հիմնավորվածության, իսկ երբեմն նաև կայացվող դատական ակտերի արդարացիության վերաբերյալ հանրության մոտ ձևավորվող պատկերացումները պայմանավորված են նաև ձեր գործողություններով: Դա տրամաբանական է: Եթե մեծ է պատասխանատվությունը, ապա մեծ է նաև դրանից ածանցվող հնարավորությունը, իսկ որքան մեծ է հնարավորությունը, նույնքան մեծ են նման հնարավորությունից օգտվողին ներկայացվող պահանջները:
Այս առումով կուզենայի հատուկ ուշադրություն դարձնել ձեր գործառույթների հետ անմիջականորեն կապված մի քանի խնդրահարույց երևույթների վրա, որոնց մի մասն իրավական գործընթացների շրջանակներում քննարկման առարկա են դառնում նույնիսկ միջազգային դատական ատյաններում: Վստահ եմ՝ հասկանում եք, որ նկատի ունեմ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում: Խոսքս նախևառաջ վերաբերում է կալանքների հիմնավորվածությանը:
Կասկածից վեր է, որ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին դատարանի որոշումը պետք է հիմնավորված լինի: Սակայն դրա կարևորագույն նախադրյալներից մեկը համապատասխան որակյալ միջնորդության առկայությունն է: Այստեղ է, որ դատախազությունը յուրօրինակ միջանկյալ օղակ պետք է լինի նախաքննական մարմնի և դատարանի միջև՝ երկու հիմնական խնդիր լուծելու միտումով. արգելափակել ակնհայտ անհիմն, իսկ երբեմն՝ միայն օրենքի պարզունակ վերարտադրություն պարունակող միջնորդությունների ներկայացումը դատարան, և միաժամանակ, բարձրացնել այն միջնորդությունների որակը, որոնց բավարարման համար իրականում կան թե՛ օբյեկտիվ անհրաժեշտություն և թե՛ բավարար հիմքեր:
Հասկանալի է, որ ես նկատի չունեմ բավարարման քանակը. երբ մեր դատավորները խոսում են այն մասին, որ դատարանները բավարարում են միջնորդությունների 90 տոկոսից ավելին, և դա շատ է, ո՛չ, խոսքը դրա մասին չէ: Կարող է լինել 100 տոկոս բավարարում դատարանի կողմից և չլինել հիմնավորված, և կարող է դատարանի կողմից լինել 100 տոկոս բավարարում ու ամբողջովին հիմնավորված, ինչը, կարծում եմ, կլինի ամենաիդեալականը:
Մեր պետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումն ապահովելու տեսանկյունից մտահոգիչ է նաև դատարաններում արդար դատաքննության ոչ բոլոր բաղադրիչների լիարժեք պահպանումը: Մասնավորապես, դա վերաբերում է մեղադրանքի կողմի առանցքային վկաների՝ հակընդդեմ հարցումն ապահովելուն:
Կարծում եմ՝ դատախազներն այստեղ ևս անելիք ունեն: Այս ճակատում կատարված պատասխանատու և բարեխիղճ աշխատանքը ոչ միայն երաշխավորում է անձի հիմնարար իրավունքների իրացումը, այլև ապահովում է յուրաքանչյուր քրեական գործի քննության և հանգուցալուծման արդարացիությունը:
Քրեական գործերի քննության տևականության կամ ձգձգումների տեսանկյունից շարունակում է արդիական մնալ հետախուզվող անձանց հայտնաբերման խնդիրը: Համոզված եմ, որ իր սահմանադրական լիազորությունների շրջանակներում դատախազությունը պետք է առավել մեծ ուշադրություն դարձնի նմանատիպ գործերին: Քննությունից թաքնվող մեղադրյալների հայտնաբերման հարցում պետք է սերտ և ավելի արդյունավետ համագործակցել քննչական մարմինների և հատկապես ոստիկանության հետ:
Այս ամենով հանդերձ, այսօր կարող ենք փաստել, որ մեր դատախազության գործունեության մեջ զգալի առաջընթաց կա: Գնալով՝ դատախազները դառնում են է՛լ ավելի պատրաստված և է՛լ ավելի պատասխանատու: Դատախազների նման բարեխիղճ աշխատանքը տալիս է իր դրական արդյունքը: Համոզված եմ, որ դա նկատում են ինչպես ձեզ հետ աշխատող պաշտոնատար անձինք, այնպես էլ մեր հանրությունը: Այն նկատելի է նաև դատախազության տարեկան հաղորդումներում:
Միաժամանակ տարեկան հաղորդումներում տեսնում եմ որոշ խնդիրների մասին մտահոգություններ: Բնական է, որ պետական մյուս մարմինների աշխատանքն էլ իր դրական կամ բացասական ազդեցությունն է թողնում դատախազության գործունեության արդյունքների վրա: Սակայն դուք չեք կարող պասիվ դիտորդներ լինել և սահմանափակվել այս կամ այն բնագավառում առկա խնդիրներն արձանագրելով:
Խնդիրների մասին բարձրաձայնելը բավարար չէ: Դա խնդրի լուծում չէ: Խնդրի վերհանումը պետք է մշտապես ուղեկցվի այն լուծելու միջոցներ ձեռնարկելով:
Այս պարզ կանոնը միշտ պետք է կիրառվի ձեր առօրյա աշխատանքում: Եթե ղեկավարին պաշտոնյան ներկայացնում է խնդիրը և չի տալիս դրա հնարավոր լուծումը, ավելի լավ կլինի՝ լուծման տարբերակները, իսկ լուծումների մասին մտածում է միայն ղեկավարը, ապա նշանակում է, որ նրանք երկուսն էլ արդյունավետ չեն օգտագործում իրենց ժամանակն ու հնարավորությունները:
Դա անթույլատրելի աշխատաոճ է: Մենք նման գործելակերպով առաջնորդվելու ավելորդ ժամանակ չունենք: Կարծում եմ, որ օրենսդրական լիազորությունների շրջանակներում դուք ունեք բավարար գործիքակազմ թե՛ բացահայտված խնդիրները լուծելու, թե՛ դրանց լուծման համար անհրաժեշտ առաջարկություններ ներկայացնելու համար:
Հակառակ գործելակերպը բերում է անտարբերության. անտարբերություն, որը պարարտ հող է ստեղծում չարաշահումների, կոռուպցիոն երևույթների և ի վերջո՝ անարդարության համար: Ես արդեն առիթ եմ ունեցել ասելու, որ անարդարությունը մեր թիվ մեկ թշնամին է, և մենք պատերազմ ենք հայտարարել անարդարությանը: Այդ պատերազմում մենք պարտավոր ենք հաղթել՝ չեզոքացնելով անտարբերության ամեն մի դրսևորում, վերացնելով կոռուպցիոն ցանկացած երևույթ:
Դուք ընկալելի, վստահելի և հուսալի իրավապահ համակարգ ունենալու գլխավոր պատասխանատուներից եք: Ենթադրվում է, որ ձեր մասնագիտական որակները և արժեքային համակարգն ունակ են երաշխավորելու դա: Իսկ եթե ձեր մեջ կան մարդիկ, որոնց որակներն ու արժեքները տարբերվող են, ապա կա՛մ նրանք պետք է հեռանան, կա՛մ ինքներդ պետք է վճռականորեն հեռացնեք նրանց: Երրորդ տարբերակը նույնպես կա, սակայն այն հեռանկարային չէ և ցավոտ է, ընդ որում՝ ոչ միայն կամ ոչ այնքան նման «անհատների», որքան տվյալ համակարգի համար:
Անարդար դատախազը վնասաբեր է թե՛ դատախազության, թե՛ այն կառույցի համար, որը դատախազությանը վերապահված լիազորությունների ուժով նրա ազդեցության գոտում է: Այս իմաստով՝ անարդարության դեմ դատախազության պայքարը երկճակատ է: Եվ դժվար է ասել, թե որ ճակատում դատախազի անհաջողությունն ավելի վնասաբեր կլինի: Ուստի, միշտ պետք է զգոն լինեք: Ձեր զգոնության թուլացումը թուլացնելու է իրավապաշտպան ողջ համակարգը:
Մեր երկիրը մտել է բեկումնային մի նոր ժամանակաշրջան: Միասին կառուցելու ենք պետական կառավարման նոր կարգը: Ապրիլյան ընտրություններից առաջ մենք խնդիր էինք դրել ցույց տալ ինքներս մեզ, ինչու ոչ նաև միջազգային կառույցներին, որ վճռական ենք կազմակերպելու լավագույն չափանիշներին համապատասխանող ընտրություններ:
Արդեն կարելի է փաստել, որ դա մեզ հաջողվեց: Անշուշտ, կգտնվեն մարդիկ, որ այլ կարծիք կունենան, բայց որևէ մեկը չի կարող հերքել, որ այդ ընտրությունները վկայեցին Հայաստանում առնվազն ժողովրդավարության և պետականաշինության առաջընթացի փաստի մասին: Դրանք նաև վկայեցին, որ պետությունն ի վիճակի է արձագանքելու նման գործընթացներին ուղեկցող ցանկացած իրավախախտման:
Այստեղ պետք է ընդգծեմ դատախազության կարևոր դերակատարումը: Դատախազության ակտիվ մասնակցությամբ իրավապահ համակարգը ցույց տվեց, որ ունակ է առկա ռեսուրսների ճիշտ կիրառմամբ քննարկել ենթադրյալ ընտրախախտումների վերաբերյալ բոլոր ահազանգերը: Ձեզ հաջողվեց պատասխանատվությամբ համակարգել իրավապահ մարմինների առջև դրված խնդիրների լուծման գործընթացը, հավուր պատշաճի վերլուծել առկա տեղեկատվությունը և ժամանակին արձագանքել յուրաքանչյուր ահազանգի՝ նույնիսկ, եթե այն առերևույթ որևէ իրավախախտման լուրջ նշաններ չէր պարունակում:
Անկասկած, սա ձեռքբերում է, բայց դատախազությունը դեռ շատ անելիքներ ունի: Ոմանք կարող են մտածել, որ փոփոխված Սահմանադրությամբ դատախազության դերը չի փոխվում, սակայն ես այլ կարծիք ունեմ:
Վստահ եմ, որ կառավարման նոր համակարգի և պետական իշխանության մարմինների նոր հարաբերակցության պայմաններում փոխվում է նաև դատախազության դերակատարումը: Այն ավելի մեծ կամ փոքր չէ, ավելի ուժեղ կամ թույլ չէ, այն պարզապես յուրահատուկ է: Եվ հենց այդ յուրահատկությունը պահպանելով՝ դուք պետք է հավատ ու վստահություն ներշնչեք նաև մյուսներին:
Սահմանադրությունը ձեզ տվել է անհրաժեշտ և բավարար բոլոր գործիքները՝ է՛լ ավելի բարձրացնելու դատախազության ու դատախազի նկատմամբ հանրային վստահությունը: Գտնում եմ, որ Սահմանադրության փոփոխությունների ներքո մշակվող Դատախազության մասին նոր օրենքը լրացուցիչ երաշխիքներ կտա ձեր առաքելությունն առավել արդյունավետ իրականացնելու համար: Նաև կարծում եմ, որ ձեր հաջողություններն ու անհաջողությունները մեծապես պայմանավորվելու են ոչ այնքան տվյալ օրենքի լուծումներով, որքան ձեր առաքելության հանդեպ դրսևորած մոտեցմամբ և ձեր աշխատանքի որակով:
Գիտեմ, որ քիչ խնդիրներ չունեք: Միաժամանակ, ուզում եմ իմանաք, որ պետությունն աջակցելու է ձեզ այդ խնդիրների լուծման գործում, փորձելու է ընկալելի և տեսանելի դարձնել դատախազի սոցիալական դերը: Այդ նպատակին հասնելու համար պետք է վստահ լինենք, որ դատախազությունում իշխում են բարեխղճությունը, ազնվությունը և պրոֆեսիոնալիզմը:
Առանցքային այս որակներն ակնկալելու համար, բնականաբար, պետք է ապահովված լինեն դատախազի սոցիալական երաշխիքները: Կարծում եմ՝ վերջերս ընդունված օրենքով մեզ հաջողվեց լուծել դատախազներից շատերին մտահոգող կենսաթոշակների հարցը, ինչը որոշակիորեն թեթևացնում է համակարգում առկա սոցիալական խնդիրները: Այն նաև մասամբ լուծում է կադրային խնդիրը: Փորձառու և արդար կադրերը մեզ համար չափազանց թանկ են:
Անշուշտ, մենք չենք բավարարվելու ձեռքբերումներով և փորձելու ենք լավագույնս լուծել երկրի կայունության և անվտանգության համար անհրաժեշտ նաև մյուս խնդիրները: Ես վստահ եմ, որ 2018 թվականի պետական բյուջեի հաստատումով դուք տեսնելու եք նաև վերաբերմունքի որոշակի փոփոխություն դեպի դրականը:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիդ Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ: Շնորհավորում եմ նաև ձեր այն գործընկերներին, ովքեր արժանացել են պետության բարձր պարգևների և բարձրագույն դասային աստիճանների: Վստահ եմ, որ արժանավորները մշտապես գնահատված են լինելու մեր պետության կողմից:
Առողջություն և հաջողություն եմ մաղթում ձեզ: Շնորհակալ եմ կատարած աշխատանքի համար, առավել շնորհակալ եմ այն աշխատանքի համար, որ ապագայում կատարելու եք: Ես ուղղակի խնդրում եմ՝ սատարե՛ք Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը, սատարե՛ք ինձ մեր երկրից արմատախիլ անելու բոլոր հոռի երևույթները, որոնք պատժելի են օրենսդրությամբ»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:

President Sargsyan participates in solemn event dedicated to Prosecutor’s Day
YEREVAN, JULY 3, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan participated in the solemn event dedicated to the Prosecutor’s Day on July 3, press service of the President’s Office told Armenpress.
President Sargsyan congratulated the prosecutors and all workers of the Prosecutor’s Office on the occasion of their professional holiday, as well as awarded a group of people with high state awards and conferred upon them highest service ranks.
In his speech the President touched upon the role of Prosecutor’s Office as one of the pillars of the Republic’s law enforcement system in the circumstances of new collaboration of new governance system and state authorities, its achievements, upcoming plans, as well as drew the attention of participants on separate problematic issues directly linked with the activities of the Prosecutor’s Office.
The President delivered speech at the event.
“Dear Prosecutors,
I am congratulating you all on your professional holiday. I want you to be successful and highly appreciated in your work. Please be sure to loyally serve your responsible mission. Your activity is extremely important to our State and society. It is equally responsible, since your decisions can change the fate of a person in the most direct sense of the word.
I also wish to congratulate your families. Without the daily support of your family members you would not have been as much successful in the exercise of your functions.
In a message addressed to the National Assembly of sixth convocation, I proposed a resolution that should serve as a guideline for all conscientious public officers, especially those representing the law enforcement system. I also suggested a new understanding of the law enforcement system.
For me, law enforcement has a bias on human rights. In terms of content, I consider them to be synonymous. If we want to ease the task of the human rights defender in Armenia in the near future, our efforts should be directed to a single goal, namely to achieving a qualitatively new standard in the protection of the rights of each individual, society and the State, as a whole. The pledge is the availability of a solid, powerful and collaborative law enforcement system based on the principle of the rule of law.
One of the pillars of such a system is of course the Prosecutor’s Office by virtue of its historically unique status, which is clearly articulated in the new Constitution of the Republic of Armenia. The OPG is supposed to be outside the three-dimensional power system, but at the same time, it should act as a unified single structure dealing with all branches of power through its own special powers and spheres of influence.
The Constitution has entrusted you with the task of being directly involved in the administration of justice, oversee the activities of different bodies, as well as to be serve as a check and a counterbalance with regard to specific State structures. You have especially to play a key role in the field of criminal justice. The legality of the pre-trial proceedings, the justification of the charge filed in the court, and sometimes the public’s perception of the fairness of judgments are also conditioned by your actions. And it is quite logical since the greater is the level of responsibility, the wider is the scope of possibilities; and, the greater is the latter, the stricter are the requirements set before the beneficiaries.
In this regard, I would like to pay special attention to some of the issues that are directly related to your functions, some of which are even subject to consideration within the legal process in international judicial instances. I am sure you understand what I mean: the European Court of Human Rights and, first of all, the validity of holding a person in police custody.
Undoubtedly, the court decision on choosing detention as a precautionary measure should be well-grounded. However, an important prerequisite is the availability of a qualified solicitation. It is here that the Prosecutor’s Office is a unique intermediate link between the preliminary investigation authority and the court un terms of solving two main problems: ruling out the submission to the court of obviously groundless solicitations, which sometimes merely file motions containing simple reproductions of the law and, at the same time, raising the quality of solicitations for which there is an objective necessity and sufficient grounds.
It is clear that I do not mean the amount of favorable considerations given to solicitations and the fact that judges are talking about the courts’ granting of over 90% of solicitations, which is too much by the way. There may be 100% court compliance with no justification, and there can also be 100% compliance with due substantiation, which I think would be the ideal scenario.
From the perspective of the respect of our international commitments, we are concerned about the failure to observe all the components of the fair trial. Particularly, I mean the need for the provision of counter-evidence by the key parties to the prosecution.
I think the prosecutors have much to do here. Responsible and honest service on this front may not only guarantee the realization of the fundamental rights of a person, but also ensure the fairness of investigation and rulings issued on each criminal case. From the point of view of the duration or delays in the investigation of criminal cases, the challenge of tracing the wanted persons remains relevant. I am convinced that in the frame of its constitutional powers, the OPG should pay ever more attention to such cases. In a bid to detect the suspects gone into hiding, you should collaborate closely and effectively with the investigative authorities and especially the police.
With all this, we can state that there is considerable progress in the activities of the Prosecutor’s Office. Prosecutors are becoming more prepared and more responsible. The prosecutors’ honest work gives a positive result. I am convinced that this is noticeable by both the officials who work with you and our society. It is can also be noticed in the annual programs of the Prosecutor’s Office. At the same time, I see some concerns about the annual reports of the Prosecutor’s Office. It is natural that the work of other State bodies may have a positive or negative impact on your activities. However, you should not assume the role of passive observers and limit yourselves to the problems identified in a specific area.
Talking about issues is not enough. That is not a solution to the problem. Any challenge should always lead to actions aimed at addressing it. This simple rule should always be applied in your daily work. When an official reports a problem to the supervisor and fails to suggest a solution or - what is better - solution options, leaving it to the supervisor, this means that both of them do not use their time and resources effectively. This is an unacceptable working style. We have no time to waste on this kind of practice. I think you have enough tools as part of your legislative powers to resolve issues or make suggestions for their resolution.
The opposite practice leads to indifference, which provides a fertile ground for abuses, corruption and eventually injustice. I have already had the opportunity to say that injustice is our number one enemy and we have declared war on injustice. In that war, we must defeat, neutralize any manifestation of indifference and eliminate any phenomenon of corruption.
You are the ones to assume key responsibility on the way to having a perceived, trustworthy and reliable law enforcement system. Your professional skills and the system of values are capable of guaranteeing that. If there are such individuals among you whose qualities and values are different, they either have to leave, or you need to disassociate from them. There is a third option, but it is rather a painful one not just so much for individuals as for the system.
An unfair and biased prosecutor is harmful both to the Prosecutor’s Office and the structure that remains within the range of influence due to the powers vested in the Prosecutor’s Office. In this sense, the struggle against injustice is a double-edged sword in the hands of the Prosecutor’s Office. It is difficult to say which side would suffer most from a prosecutor’s failure. Therefore, you should always be on alert. The weakening of your vigilance will weaken the whole system of human rights.
Our country has entered a crucial new era. Together we will build a new order of public administration. Before the April elections, we had set a task to show ourselves, and why not, to international community that we were firmly determined to organize elections that might comply with the best standards. It can already be stated that we succeeded. Indeed, there will be people with different opinions, but no one can deny that the elections attested at least progress in democracy and state-building efforts in Armenia. They also showed that our State is capable of responding to any such offenses as may accompany such processes.
Here, I have to underscore the important role to be played by the Prosecutor’s Office. With your active involvement of the Prosecutor’s Office, the law enforcement system demonstrated that it is capable of discussing any allegation of electoral violations by properly using the available resources. You managed to coordinate the process of solving the problems facing the law enforcement agencies, properly analyze the information at hand and promptly respond to any alert, even if it did not contain any serious offenses. Undoubtedly, this is an achievement, yet the Prosecutor’s Office has much to do.
Some may think that the role of the Prosecutor’s Office has not changed in the amended Constitution, but I think otherwise. I am convinced that the role of the Prosecutor’s Office is changing amid the revised relationship between the new governance system and public agencies. It is not bigger or smaller, stronger or weaker, it is simply unique. By keeping that peculiarity, you will have to instill confidence in others.
The Constitution has provided you with all the necessary and sufficient tools to increase public confidence in the Prosecutor’s Office and prosecutors. I do believe that the new law on the Prosecutor’s Office as drafted according to the constitutional amendments will provide additional safeguards to make your mission more effective. Also, I think that your future achievements and failures will be largely dependant not on the legal provisions, but on your attitude towards your mission and the quality of your work.
I know that you are facing many problems. At the same time, I want you to know that the State will back you in solving the problems and will try to make the prosecutor’s social role perceptible and visible. In order to achieve that goal, we must be sure that conscientiousness, honesty and professionalism dominate in the proceedings of the Prosecutor’s Office.
Naturally, social guarantees need to be provided to prosecutors in order to anticipate these key qualities. I feel that we have managed to solve the issue of pensions worrying many prosecutors, which has somewhat eased the system’s welfare-related bottlenecks. It partially solves the problem of human resources. We very much appreciate our experienced and unbiased officers. Certainly, we will not be satisfied with the current achievements and will try to tackle other issues that are necessary for the stability and security of the country. I am confident that after the adoption of the 2018 State budget law, you will see some change for the better in this respect.
I once again congratulate all of you on the Prosecutor’s Day. I also congratulate your colleagues who have been awarded high State awards and highest service degrees. I am confident that worthy people will always be appreciated in our State. I wish you good health and every success.
Thank you for your work, thank you for the work you are going to do in the future. I am just asking you to support the Government of the Republic of Armenia, support me on our way to eradicating any such adverse phenomena as are punishable by legislation”.