Իսրայելցի հայտնի քաղաքագետն անընդունելի է համարում Արցախ այցելելու համար Ադրբեջանում «սև ցուցակներ» կազմելը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելցի հայտնի քաղաքագետ, հասարակական գործիչ Ավիգդոր Էսկինը կոչ է անում իր ընկերներին ու հարազատներին այցելել Արցախ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Ավիգդոր Էսկինն, ամփոփելով Արցախ կատարած իր այցը, նշեց, որ շատ տպավորված է:
«Իմ առաջին այցը եղավ Արցախ, այն ինձ համար ավելի ուսուցողական բնույթ ուներ, ես եկել եմ տեսնելու, լսելու, ծանոթանալու: Եկել եմ սովորելու, ոչ թե ինչ-որ մեկին սովորեցնելու: Կարող եմ ասել, որ Արցախում իմ տպավորությունները դրական են, շատ լավ ընդունելություն էր կազմակերպվել, մթնոլորտը շատ ջերմ էր: Հանդիպում եմ ունեցել իմ վաղեմի ընկերների, բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, ի դեպ, ինձ տվել են խիստ շեշտադրումներով հարցեր, բայց մենք խոսել ենք, ինչպես ընկերներ: Քաղաքացիների հետ եմ շփվել, նրանց շրջանում կար համախմբվածություն, միասնականություն, նրանց դեմքին կար ժպիտ: Ես արժանացա բարյացակամ վերաբերմունքի »,-ասաց իսրայելցի գործիչը:
Նա ընդգծեց, որ Արցախում իր տեսածի մասին պատմելու է և ամենևին չի կաշկանդվելու: Նա իր զարմանքը հայտնեց ադրբեջանցիների վերաբերմունքի, վերջին օրերին հնչած արձագանքների վերաբերյալ:
«Ես չեմ հասկանում, թե ինչու պետք է չայցելեմ Արցախ: Ինձ համար հրեշավոր է, որ Արցախ այցելելու համար ես Ադրբեջանում դարձել եմ անցանկալի անձ: Արցախ այցից հետո Ադրբեջանի ինչ-որ «սև ցուցակներում» եմ հայտնվում, ինչու՞։ Այն, որ մարդը բարի կամքով այցելում է Արցախ, խոսում է այնտեղի մշակութային, կրթության բարձր մակարդակի ու լավ ընդունելության մասին: Ադրբեջանում այդ մարդը «պերսոնա նոն գրատա» է ճանաչվում»,-ասաց Ավիգդոր Էսկինը: Նա ընդգծեց, որ չի կարող ընդունել այն սահմանափակումները, ըստ որոնց, չի կարող այցելել իր ընկերներին: Այնինչ` Արցախում Ավիգդոր Էսկինն ընկերներ ունի:
«Արմենպրես»-ի այն դիտարկմանը, թե տարիներ առաջ Ավիգդոր Էսկինը պրոադրբեջանական դիրքորոշում ուներ, իսկ այսօր` այլ, իսրայելցի գործիչը նշեց, որ Ադրբեջանի համար հույժ կարևոր է Հայաստանի նկատմամբ մտածողության փոփոխությունը:
«Ես մաղթում եմ Ադրբեջանին խաղաղություն: Գիտեմ, որ Ադրբեջանի զարգացմանը կնպաստի Հայաստանի հետ գործընկերությունը: Այն, որ ժամանակին Բաքուն ծաղկող քաղաք էր, դրանում մեծ ներդրում են ունեցել նաև հայերը: Այս ամենից բացի, պետք է նաև խոսել անընդունելի երևույթների մասին, երբ Արցախ այցելելու համար «սև ցուցակ» են ներառում»,-ասաց Ավիգդոր Էսկինը:
Խոսելով ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումից՝ Ավիգդոր Էսկինը նշեց, որ մինչ բուն խնդիրը կարգավորելը նախ և առաջ պետք է ձևավորել խաղաղասիրության մթնոլորտ: Դա պետք է լինի համար առաջին հարցը:
«Իսրայելը գնաց խաղաղ գործընթացի այն բանից հետո, երբ համոզվեց, որ իր հարևանների դպրոցներում չեն սովորեցնում, որ մեզ պետք սպանել, և քանի դեռ այդ ամենը չի դադարել, ինչ-որ պայմանավորվածությունների գնալը ոչինչի չի հասցնի, առաջին քայլը միշտ պետք լինի բարեկամության, փոխըմբռնման մթնոլորտի ձևավորումը»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով ապրիլյան պատերազմին` Ավիգդոր Էսկինը նշեց, որ, դեպքերի վերաբերյալ ամբողջական ինֆորմացիայի չի տիրապետում, սակայն կարծում է, որ պետք է շնորհակալ լինել հայերին, որ այդ ամենը կարողացան կանգնեցնել: Այդ օրերին հայկական կողմը ցուցաբերել է իմաստուն մոտեցում:
Իսրայելցի գործչի այցն Արցախ կազմակերպած արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը կարևոր համարեց այս այցը:
«Ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, որ Հայաստանը, Իսրայելը պետք է զարգացնեն հարաբերությունները միմյանց հետ: Ես կարծում եմ, որ դա ժամանակի հրամայական է: Այս ընթացքում փոխայցեր եղել են: Ավիգդոր Էսկինի այցն այդ տրամաբանության շարունակությունն է: Այսօր մեծ զարգացում է ապրում ժողովրդական դիվանագիտությունը, և մենք օգտագործում ենք «փափուկ ուժ»-ը, որը կարող է նպաստել երկու երկրների զարգացմանը»,-հավելեց Արման Նավասարդյանը:

Известный израильский политолог считает неприемлемым составление Азербайджаном «черных списков» из-за посещений Арцаха
Известный израильский политолог считает неприемлемым составление Азербайджаном
«черных списков» из-за посещений Арцаха
Известный израильский политолог, общественный деятель Авигдор Эскин призывает всех своих друзей и знакомых посетить Арцах. Как передает «Арменпресс», об этом он сказал в беседе с журналистами после своего посещения Арцаха.
«Это был мой первый визит в Арцах, он имел для меня познавательное значение: я приехал учиться, услышать, увидеть, ознакомиться. «Я приехал сюда не для того, чтобы что-то рассказать, а для того, чтобы чему-то научиться. Мои впечатления от Арцаха – положительные, был организован очень хороший прием. Встретился с давними друзьями, с высокопоставленными чиновниками, кстати, мне задавали строго акцентированные вопросы, однако поговорили мы как друзья. Я общался с гражданами, они очень сплоченные, на лицах – улыбки. Меня встретили дружелюбно»,- сказал он.
Авигдор Эскин подчеркнул, что приехал в Арцах, чтобы поближе познакомиться с народом, поделиться затем в Израиле своими впечатлениями.
«Я не понимаю – почему я не должен ездить в Арцах. Это чудовищно, когда за этот визит я окажусь в каких-то «черных списках». Если кто-то побывал в Арцахе с самыми добрыми намерениями – его объявят в Азербайджане persona non grata»,- сказал известный израильский политолог, общественный деятель Авигдор Эскин.
На замечание «Арменпресс» о том, что раньше у него были проазербайджанские взгляды, Авигдор Эскин ответил, что для Азербайджана крайне важно изменить мышление в отношении  Армении.
«Я желаю Азербайджану мира. Знаю, что его развитие будет способствовать партнерству с Арменией. То, что в свое время Баку был процветающим городом, заслуга, в том числе, и армян. Кроме всего этого, надо сказать и о том, что неприемлемым является составление Азербайджаном «черных списков» из-за посещений Арцаха»,- сказал известный израильский политолог, общественный деятель Авигдор Эскин.
По поводу урегулирования карабахского конфликта он сказал, что до урегулирования надо создать атмосферу миролюбия. Это – вопрос номер один.
«Израиль пошел на мирный процесс после того, как убедился, что в школах у соседей не учат убивать израильтян; пока это не прекратится, не удастся достичь каких-то договоренностей. Первым шагом должно быть создание атмосферы миролюбия, взаимопнимания»,- сказал он.
По поводу апрельской войны Авигдор Эскин  сказал, что не обладает полнотой информации, однако думает, что надо быть благодарными армянам за то, что сумели все это остановить. Армянская сторона в эти дни проявила мудрый подход.
Известный израильский политолог, общественный деятель Авигдор Эскин приехал 27-го июня в Арцах, где встретился с высшими представителями властей и обсудил перспективы сотрудничества.
Визит Авигдора Эскина был организован по инициативе проекта Diplomat.am, по инициативе посла Армана Навасардяна. В Степанакерте Авигдор Эскин встретился с депутатами НС Арцаха, представил политику Израиля в регионе Южного Кавказа и свои концепции по поводу сотрудничества Израиля с Арцахом. Арман Навасардян высоко оценил этот визит.
«Создалась ситуация, когда Армения и Израиль должны развивать взаимные отношения. Думаю, это является требованием времени. За это время были взаимные визиты, и визит Авигдора Эскина является продолжением этой логики. Сегодня развивается народная дипломатия, и мы используем эту «мягкую силу», чтобы способствовать развитию отношений между обеими странами»,- сказал Арман Навасардян.