Ստեղծվում է Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը զբոսաշրջության բնագավառում մարքեթինգային պետական քաղաքականությունն առավել արդյունավետ իրականացնելու նպատակով ստեղծում է Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամ: Համապատասխան որոշման նախագիծը հունիսի 29-ին կառավարության նիստին զեկուցեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ ավելացնելով, որ հիմնադրամի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար կնշանակվի Արա Խզմալյանը:
Իսկ հիմնադրամի աշխատանքները հնարավոր դարձնելու համար կառավարության պահուստային ֆոնդից 30 միլիոն դրամ կհատկացվի: «Հիմնադրամի՝ զբոսաշրջության ոլորտի մարքեթինգային քաղաքականությունն ապահովելու է համաշխարհային շուկայում Հայաստանի՝ որպես գրավիչ և բարենպաստ զբոսաշրջային երկրի նկարագրի ամրապնդումը, զարգացումն ու խթանումը, ինչպես նաև ապահովելու է հայկական զբոսաշրջային արդյունքի և դրա շուկաների դիվերսիֆիկացումը, նոր մրցունակ զբոսաշրջային արդյունքների ձևավորումն ու խթանումը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց փոխնախարարը:

Armenia establishes tourism development fund
YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. The Government establishes Armenia’s tourism development fund aimed at more effectively carrying out the state marketing policy in tourism field, reports Armenpress.
The respective draft decision has been reported by Deputy Minister of Economic Development and Investments Tigran Khachatryan at the Government session on June 29.
He said Ara Khzmalyan will be appointed as acting director of the fund.
The Government will allocate 30 million AMD from the reserve fund for making the fund’s activity possible. “The fund’s marketing policy in tourism field will ensure strengthening, developing and promiting Armenia’s image as an attractive and favorable tourism country in world market, as well as will ensure the diversification of Armenian tourism result and its markets, formation and promotion of new competitive tourism results”, the Deputy Minister said.