Պուտինը նշանակել է Հայաստանում ռուսական զորքերի խմբավորման հարցով ներկայացուցչին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանով պաշտպանության փոխնախարար Նիկոլայ Պանկովը նշանակվել Պետական դումայում և Դաշնային խորհրդում Հայաստանի հետ զորքերի միավորված խմբավորման վերաբերյալ հարցերի քննարկման ժամանակ նախագահի ներկայացուցիչ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փաստաթուղթը տեղադրված է իրավական տեղեկատվության համացանցային պորտալում:
«Պետքարտուղար, ՌԴ պաշտպանության փոխնախարար Պանկով Ն.Ա.-ին նշանակել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ ՌԴ Դաշնային ժողովի պալատներում Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ՀՀ ԶՈւ-ի ու ՌԴ ԶՈւ-ի Զորքերի (ուժերի) միավորված խմբավորման մասին համաձայնագրի վավերացման ժամանակ»,- նշված է հրամանում:
2016 թվականի նոյեմբերին Վլադիմիր Պուտինը հավանության է արժանացրել Հայաստանի հետ հավաքական անվտանգության Կովկասյան տարածաշրջանում 2 երկրների միավորված խմբավորում ստեղծելու մասին համաձայնագրի նախագիծը: Ստեղծվող կառույցը պետք է զինված հարձակման, ինչպես նաև այլ մարտահրավերների ու կողմերի անվտանգությանը սպառնալիքների դեպքում ակտիվ արձագանք ապահովի:
Խմբավորման հրամանատարին նշանակում է Հայաստանի ԶՈՒ գերագույն գլխավոր հրամանատարը` Ռուսաստանի ԶՈՒ գերագույն գլխավոր հրամանատարի հետ համաձայնեցնելով: Խմբավորման հրամանատարին ուղղված օպերատիվ կառավարման  հրահանգները մշակվում են Ռուսաստանի Հարավային ռազմական օկրուգի շտաբի և Հայաստանի գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչության կողմից, որից հետո դիտարկվում են 2 կողմերի Գլխավոր շտաբների պետերի կողմից:
Խաղաղ ժամանակաշրջանում խմբավորման հրամանատարը ենթարկվում է Հայաստանի Գլխավոր շտաբին, իսկ ռազմական ժամանակաշրջանում` կողմերի համաձայնությամբ հնարավոր է նաև Ռուսաստանի Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարին ենթարկվելը:

Президент РФ назначил своего представителя при рассмотрении Госдумой и Советом Федерации РФ вопроса об объединенной группировке войск с Арменией
Президент РФ назначил своего представителя при рассмотрении Госдумой и Советом
Федерации РФ вопроса об объединенной группировке войск с Арменией
Указом президента РФ Владимира Путина, замминистра обороны России Николай Панков назначен представителем президента РФ при рассмотрении Госдумой и Советом Федерации вопроса об объединенной группировке войск с Арменией. Как сообщает Арменпресс, соответствующий документ размещен на официальном интернет-портале правовой информации РФ.
«Назначить статс-секретаря — заместителя министра обороны Российской Федерации Панкова Н.А. официальным представителем президента Российской Федерации при рассмотрении палатами Федерального Собрания Российской Федерации вопроса о ратификации Соглашения между Российской Федерацией и Республикой Армения об Объединенной группировке войск (сил) Вооруженных Сил Республики Армения и Вооруженных Сил Российской Федерации», — отмечено в документе.
В ноябре 2016 года Владимир Путин одобрил проект соглашения с Арменией о создании объединенной группировки двух стран в Кавказском регионе коллективной безопасности. Создаваемая структура должна обеспечить адекватное реагирование на вооруженное нападение, а также на другие вызовы и угрозы безопасности сторон.
Командующий группировкой назначается Верховным главнокомандующим вооруженных сил Армении по согласованию с верховным главнокомандующим Вооруженных сил России. Директивы оперативного управления в адрес командующего группировкой вырабатываются штабом Южного военного округа России и оперативным управлением Генштаба Армении, после чего визируются начальниками Генштабов обеих сторон.
В мирное время командующий группировкой подчиняется Генштабу Армении, а в военное время по согласованию сторон также возможно переподчинение командующему Южным военным округом России.