Չինաստանում տասնյակ մարդիկ են զոհվել հորդառատ անձրեւների հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի կենտրոնական եւ արեւելյան նահանգներում շարունակվող տեղատարափ անձրեւների հետեւանքով զոհվել Է 28 մարդ, եւս 16-ը համարվում են անհայտ կորածներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով ՉԺՀ-ի քաղաքացիական վարչակազմի նախարարությանը:
Իշխանությունների տվյալներով՝ հունիսի 22-ից տեղումները չեն դադարում Չժեցզյանի, Անհոյի, Ցզյանսիի, Հուբեյի, Հունանի, Սիչուանի, Հույչժոուի, Յուննյանի նահանգներում եւ կենտրոնական ենթակայության Չունցին քաղաքում: Մի շարք շրջաններում տեղի են ունեցել հեղեղումներ եւ սողանքներ, ավերվել Է ավելի քան 6,5 հազար տուն, եւս 60 հազար շենք վնասվել Է:
Տարերքից տուժել Է ավելի քան 7,3 մլն մարդ: Ավելի քան 504 հազար մարդ տարհանվել են անվտանգ վայրեր, տարերքից տուժած  նահանգների 186 հազար բնակիչներ արտակարգ օգնության կարիք ունեն:

Жертвами проливных дождей в Китае стали 28 человек
Проливные дожди, продолжающиеся в центральных и восточных провинциях Китая, привели к гибели 28 человек, еще 16 числятся пропавшими без вести, сообщает агентство Синьхуа со ссылкой на министерство гражданской администрации КНР.
По данным властей, осадки не прекращаются с 22 июня в провинциях Чжэцзян, Аньхой, Цзянси, Хубэй, Хунань, Сычуань, Гуйчжоу, Юньнань и городе центрального подчинения Чунцин. В ряде районов произошли наводнения и оползни, разрушены свыше 6,5 тысячи домов, еще 60 тысяч зданий повреждены,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ущерб нанесен более чем 7,3 миллиона человек. Свыше 504 тысяч человек эвакуированы в безопасные места, 186 тысяч жителей затронутых стихией провинций нуждаются в экстренной помощи.