Ալեքսանդր Ցինկերը 28 տարի Հայաստանում ապրելուց հետո այստեղ իրեն զգում է ինչպես տանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Իսրայելի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր, Իսրայել-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի հիմնադիր Ալեքսանդր Ցինկերը, ով Հայաստան է ժամանել քննարկելու հայ-իսրայելական նորաստեղծ հասարակական ֆորումի ընթացիկ աշխատանքները, ամեն անգամ Հայաստան այցելելիս իրեն զգում է ինչպես տանը: Կնեսետի նախկին պատգամավորը շուրջ 28 տարի ապրել է Երեւանում, եւ վստահեցնում է՝ այժմյան Երեւանը նույնը չէ:
«Երբ իջնում եմ «Զվարթնոց»-ում, հիշում եմ այն տարիները, երբ գործուղումների էի գնում և վերադառնում Հայաստան, զգում էի, որ գալիս եմ տուն։ Վերջին անգամ Հայաստանում եղել եմ 2006 թվականին, եւ կարող եմ ասել, որ այս 11 տարիների ընթացում շատ բան է փոխվել: Այժմ Երեւանը կարծես տոն-քաղաք լինի: Այն տպավորությունն է, որ ինձ հետ Հայաստան ժամանած մարդիկ եկել են ոչ թե ինձ հետ, այլ ինձ մոտ: Հյուրանոցից դուրս եմ գալիս, մի երիտասարդ տղա, ուղեկցելով ինձ, բացում է դուռն ու առաջարկում օգնություն, թե որ կողմով գնամ: Հարցրի՝ քանի տարեկան ես, բալիկ ջան, ասաց՝ 22, ես էլ ասացի՝ 28 տարի ապրել եմ այստեղ, ուզում ես քեզ մի քանի բան պատմեմ քաղաքի մասին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա:
Ալեքսանդր Ցինկերը նշեց, որ Հայաստանում կան խնդիրներ, եւ Իսրայելը պատրաստ է ներկայացնել իր փորձը, օրինակ` արտագաղթի դեմ պայքարում:  «Այնպես անենք, որ մարդիկ չգնան Հայաստանից, այլ գնացողները հետ վերադառնան։ Իսրայելում դրա համար շատ բան է արվում»,-եզրափակեց նա:

Александр Цинкер после 28 лет проживания в Армении чувствует себя здесь как дома
Бывший член израильского Кнессета, основатель группы парламентской дружбы Израиль-Армения Александр Цинкер, прибывший в Армению для обсуждения текущих работ недавно сформированного Армяно-израильского общественного форума, каждый раз, когда приезжает в Армению, чувствует себя в Ереване как дома. Бывший член Кнессета прожил в Ереване 28 лет, и теперь он заверяет, что сегодняшний Ереван изменился.
«Когда самолет делает посадку в аэропорту «Звартноц», я вспоминаю годы, когда я ездил в командировки, а затем возвращался в Армению. Я чувствовал, что возвращаюсь домой. В последний раз я был в Армении в 2006 году, и могу сказать, что за эти 11 лет многое изменилось. Сейчас Ереван, кажется, стал городом-праздником. У меня сложилось впечатление, что люди, которые прибыли со мной в Армению, приехали сюда не со мной, а ко мне», - как сообщает Арменпресс, сказал Цинкер.
Александр Цинкер отметил, что в Армении есть проблемы, и Израиль готов представить свой опыт, например, в сфере борьбы с эмиграцией. «Мы должны сделать так, чтобы люди не покидали Армению, а, наоборот, уехавшие вернулись. Израиль делает многое в этом направлении», - сказал он.