Թթի օղու պատրաստում, սյունյաց ուտեստների համտես. Հուլիսի 1-ին անցկացվելու է Թթի փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքը կմեկտեղի թթի սիրահարներին: Հուլիսի 1-ին անցկացվելուէ Թթի փառատոնը: Այս տարի ծրագրում որոշ փոփոխություններ կան: Փառատոնի կազմակերպիչ «Արենի փառատոն» հինադրամի տնօրեն Նունե Մանուկյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ այս տարի փառատոնն անցկացվելու է Քարահունջում, որը Սյունիքի մարզի բնակավայրերից է:
«Այս տարի ծրագիրը Գորիս քաղաքից տեղափոխվել է Քարահունջ: Ինչպես գիտեք, համայնքների խոշորացում է տեղի ունեցել, Քարահունջն այժմ մտնում է Գորիսի խոշորացված համայնքի մեջ: Այնտեղ կան հրաշալի բարենպաստ պայմաններ փառատոնն անցկացնելու համար: Քարահունջում բազմաթիվ թթի ծառեր կան, այնտեղ հնարավորություն կունենանք բոլորով թութ թափ տալ, համտեսել»,-ասաց Նունե Մանուկյանը:
Այցելուներին սպասվում է հետաքրքիր տոնակատարություն: Փառատոնի հյուրերն ականատես կլինեն թթի օղու թորման արարողություն, իսկ ցանկության դեպքում տեղում կվայելեն խմիչքը, կզգան քաղցրահամ թթի բույրն ու համը: Փառատոնի ընթացքում լինելու է թթի դոշաբի, մուրաբայի, չրերի, Սյունյաց աշխարհին հատուկ ուտեստների համտես-վաճառք:
Փառատոնն ուղեկցվելու է մշակութային միջոցառումներով, Երևանից հյուր կլինի «Մասունք» ազգագրական երգի ու պարի համույթը, ելույթ կունենան նաև տարածաշրջանի տաղանդաշատ պարային համույթները, երգչախմբերն ու թատերախմբերը: Սյունեցի արվեստագետների և կանանց ձեռագործ աշխատանքները կսպասեն գնորդներին: Մասնակիցներ են սպասվում Արցախից: Փառատոնի ընթացքում սպասվում են բազմաթիվ անակնկալներ և հետաքրքիր պահեր:
Փառատոնը նպատակ ունի խթանելու մարզում զբոսաշրջության զարգացմանը: Նունե Մանուկյանը նշեց, որ թեպետ փառատոնն արդեն 4-րդ անգամ է անցկացվում, միևնույն է դեռ ժամանակ է պետք, որ տեղի բնակիչներն արդյունքներն իրենց վրա զգան:
«Ցավոք, այնպես է ստացվել, որ վերջին շրջանում ամեն տարի փառատոնը տարբեր օրեր էինք անցկացնում, և դա, իսկապես, խանգարում է փառատոնի զարգացմանը: Նման մոտեցումը հիմնադրամի քաղաքականության մեջ չի մտնում: Որոշել ենք, որ այսուհետ Թթի փառատոնն անցկացվելու է հուլիսի առաջին շաբաթ օրը: Այն ֆիքսվում է և չի փոխվելու» ,-ասաց Նունե Մանուկյանը:
Նա նշեց, որ այդ դեպքում զբոսաշրջային կազմակերպությունները փառատոնը կարող են ներառել իրենց փաթեթներում: Նունե Մանուկյանը նկատեց, որ թեպետ Թթի փառատոնը դեռ ճանաչելիության խնդիր ունի, սակայն արդեն կան տուրիստական ընկերություններ, որոնք Թթի փառատոնի մասնակցության առաջարկներ են ներկայացնում:

Mulberry festival to be held in Armenia on July 1
The Mulberry festival will be held on July 1. Nune Manukyan – founding director of ‘Arenia festival’ foundation, told Armenpress this year certain changes were made in the program. She informed that this year the festival will be held in Karahunj, one of the settlements of Syunik province.
“This year the program has been transferred from Goris town to Karahunj. As you know, community consolidation has taken place, and now Karahunj is included in the Goris consolidated community. There are perfect favorable conditions for holding the festival. There are numerous mulberry trees in Karahunj, and everyone will have a chance to taste mulberry there”, Manukyan said.
An interesting celebration is expected for visitors. The festival guests will witness the distillation process of mulberry vodka and can also enjoy the drink. During the festival there will be a taste-sale of dishes, preserves, dried fruits specific to Syunik province.
The festival will be accompanied by cultural events, song and dance, theatrical performances and orchestras. Participants are also expected from Artsakh. Numerous surprises and interesting moments are expected during the festival.
The festival aims to boost tourism in the province. Nune Manukyan said although the festival is being held already for the 4th time, still time is needed for the local people to feel the results on them.
“Unfortunately, in the recent period we were holding the festival different days every year, and this really hindered its development. Such approach is not in the policy of the foundation. We have decided to hold the festival the first Saturday of July. This is fixed and will not change”, she said.
According to her, in this case tourism companies can include the festival in their tour packages. Nune Manukyan added that although the festival still faces recognition problem, there are already tourism companies which present proposals on participation in the Mulberry festival.