Հայաստանում  երեք հիվանդի ոսկրածուծի ցողունային բջիջների փոխպատվաստում կիրականացվի
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ոսկրածուծի ցողունային բջիջների փոխպատվաստման համար երեք հիվանդ է նախապատրաստվում: Պրոֆեսոր Ռ.Օ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն Սմբատ Դաղբաշյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ապրիլին իրականացված երկու փոխպատվաստումներն էլ հաջող են անցել: «Թե տարվա ընթացքում քանի փոխպատվաստում կիրականացվի, ցույց կտա անհրաժեշտությունը»,-հավելեց նա:
ՀՀ առողջապահության նախարարության պրոֆեսոր Ռ.Օ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնում Համբուրգի Էպենդորֆ կլինիկայի փոխպատվաստման բաժնի ղեկավար, պրոֆեսոր Նիկոլաուս Կրյոգերը արյունաբանական կենտրոնի տրանսպլանտոլոգների թիմի հետ ապրիլի 10-ին իրականացրեց Հայաստանում ոսկրածուծի ցողունային բջիջների առաջին երկու հաջող փոխպատվաստումը:

Three patients in Armenia to undergo bone marrow stem cell transplantation
YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. Three patients are undergoing pre-surgery procedures in Armenia for bone marrow stem cell transplantation.
Smbat Daghbashyan, director of the Yolyan Hematology Center told ARMENPRESS the previous transplantations in April were successful.
“In terms of how many transplantations will be conducted in the year, the necessity will show”, he added.
The first two bone marrow stem cell transplant surgeries in Armenia were conducted on April 10 jointly by the Yolyan Center’s team and Nicolaus Kroger – head of the transplant department of Hamburg’s Eppendorf clinic.