Մոսկվան եւ Վաշինգտոնն ավելի են ուժեղանում, երբ միմյանց հասկանում են. ՌԴ-ում ԱՄՆ-ի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի փոխըմբռնումն անհրաժեշտ Է գլոբալ խնդիրները լուծելու համար: Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել Է ՌԴ-ում ԱՄՆ-ի դեսպան Ջոն Թեւֆթը՝ հանդես գալով «Դիալոգ Ֆորտ-Ռոս» համաժողովի շրջանակներում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հստակ Է մեկ բան՝ մենք ավելի ուժեղ ենք դառնում, երբ միմյանց հասկանում ենք եւ տեսնում ենք ոչ միայն տարաձայնությունները, այլեւ այն, ինչը մեզ միավորում Է,- ասել Է դեսպանը:-Երբ համաշխարհային տնտեսությունը զարգանում Է չտեսնված տեմպերով, գլոբալ խնդիրների լուծման հարցում խաղադրույքները բարձր են ինչպես երբեք. նման համագործակցությունն ու ըմբռնումը առանձնակի կարեւորություն են ձեռք բերում»:
Դիվանագետը շնորհակալություն Է հայտնել համաժողովի կազմակերպիչներին՝ վստահություն հայտնելով, որ թանգարանների գործընկերությունը եւ մարդկանց միջեւ նման քննարկումները «թույլ են տալիս կամուջներ գցել ռուս եւ ամերիկացի ժողովուրդների միջեւ»:
«Դիալոգ Ֆորտ-Ռոս» համաժողովն այս տարի առաջին անգամ մայիսի 29-30-ին անցկացվում Է Ռուսաստանի տարածքում՝ Պսկովում եւ Իզբորսկում: Համաժողովի առաջին օրը քննարկումները նվիրված կլինեն երկու երկրների մշակութային կապերի պահպանման հարցերին, երկրորդ օրը մասնակիցները կքննարկեն երկու պետությունների փոխգործակցության ներուժը Էներգետիկայի բնագավառում եւ քաղաքական հարցեր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Посол США в РФ: Москва и Вашингтон становятся сильнее, когда понимают друг друга
Взаимопонимание России и США необходимо в решении глобальных задач. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил журналистам посол США в РФ Джон Теффт на полях форума "Диалог Форт-Росс".
"Ясно одно - мы становимся сильнее, когда понимаем друг друга и видим не только разногласия, но и то, что нас объединяет, - уверен посол. - Когда мировая экономика развивается невиданными темпами, в решении глобальных задач ставки как никогда высоки, такое сотрудничество и понимание приобретают особое значение".
Дипломат поблагодарил организаторов форума, выразив уверенность, что партнерство музеев и такие дискуссии между людьми "позволяют наводить мосты между российским и американским народами".
Форум "Диалог Форт-Росс" в этом году впервые проходит на территории России, в Пскове и Изборске, 29-30 мая. В первый день форума дискуссии будут посвящены вопросам сохранения культурных связей двух стран, на второй день участники обсудят потенциал взаимодействия двух государств в области энергетики и политические вопросы.