Թուրքիայում ձերբակալված ֆրանսիացի լուսանկարիչը հացադուլ է սկսել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Բաթման նահանգում ձերբակալված ֆրանսիացի լուսանկարիչ Մաթիաս Դեփարդոնը հացադուլ է սկսել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական Demokrat Haber-ը:
Դեփարդոնը ձերբակալվելուց հետո տարվել է Գազիանթեփ, որտեղից պետք է արտաքսվեր երկրից, սակայն արդեն 18 օր է, ինչ պահվում է ճաղերի հետևում: Նրա փաստաբանները պաշտպանյալի առնչությամբ դիմել են ներքին գործերի նախարարություն:
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունն այս ձերբակալման առնչությամբ նշել է, որ Թուրքիայում միջազգային լրատվամիջոցների աշխատողների ձերբակալություններն արդեն հասնում են դիվանագիտական ճգնաժամ առաջացնող մակարդակի:

Арестованный в Турции французский фотограф объявил голодовку
Арестованный в Турции, в губернии Батман, французский фотограф Матиас Депардон объявил голодовку. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  Demokrat Haber.
После задержания Депардона вывезли в Газиантеп, откуда его должны были депортировать из Турции, однако уже 18 дней, как он находится за решеткой. Его адвокаты обратились по этому вопросу в МВД Турции.
По поводу этого ареста организация «Журналисты без границ» заявила, что аресты в Турции иностранных журналистов достигают уже уровня дипломатического кризиса.