Տեխասի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը պատասխան էր Վաշինգտոնում թուրքերի լկտի պահվածքին. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը խորհրդարանի ամբիոնից շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ Տեխաս նահանգի Ներկայացուցիչների պալատին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու համար:
«Տեխասն ԱՄՆ-ի 46-րդ նահանգն է, որ ճանաչում և դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը: Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է ողջունենք այս քայլը և շնորհակալություն հայտնենք մեր ամերիկացի գործընկերներին այս քայլի համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի նիստի ընթացքում ասաց Շարմազանովը:
Նա ընդգծեց, որ Տեխասի Ներկայացուցիչների պալատի այդ քայլը շատ հստակ պատասխան էր Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը և օրերս Վաշինգտոնում թուրքերի լկտի պահվածքին:
Վաշինգտոնում մայիսի 16-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցի դեմ բողոքի ակցիա են անցկացրել հայերը, հույները, ասորիները, քրդերը: ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանի կեցավայրի մոտ խաղաղ ցուցարարների վրա հարձակվել են Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցներն ու դաժան ծեծի ենթարկել: Ավելի ուշ «Ամերիկայի ձայնը» տարածել է տեսանյութ, որտեղ հստակ երևում է, որ Թուրքիայի նախագահը մեքենայի մեջ նստած հետևում է ցույցին, ապա իր կողքին կանգնած անվտանգության աշխատակցին տալիս է հրահանգ, որն էլ այն փոխանցում է մյուս թիկնապահներին: Նրանք հարձակվում են ցուցարարների վրա, այդ թվում՝ կանանց, դաժան ծեծի ենթարկում նրանց ու վերադառնալով Էրդողանին զեկուցում կատարածի մասին:

Armenian Genocide recognition by Texas is clear response to brazen conduct of Turks in Washington: Vice-Speaker Sharmazanov
Armenian Genocide recognition by Texas is clear response to brazen conduct of Turks in
Washington: Vice-Speaker Sharmazanov
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. Vice Speaker of Armenia’s Parliament Eduard Sharmazanov thanked the US Texas House of Representatives from the Parliament’s floor for recognizing and condemning the Armenian Genocide.
“Texas is the 46th US state to recognize and condemn the Armenian Genocide. I believe we must welcome this step and thank our American partners for this step”, Sharmazanov said during the Parliament session.
He emphasized that this step of the Texas House of Representatives was a very clear response to Turkey’s denial policy and the recent impudent conduct of Turks in Washington.
On May 16, Armenians, Greeks, Assyrians and Kurds held a protest against Turkish president Recep Tayyip Erdogan’s visit to Washington outside the Turkish Ambassador’s residence.
Erdogan’s security detail violently attacked and battered the peaceful protesters.
Later, the Voice of America released a footage showing personally Erdogan giving orders to his bodyguards.
Erdogan calmly watches how his security detail is beating up the protesters, including women, and then a few bodyguards hurry back to the president to brief him.