Եվրասիական ֆոնդային բորսաների ֆեդերացիայի գլխամասային գրասենյակը Թուրքիայից տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական ֆոնդային բորսաների ֆեդերացիայի Գործադիր խորհուրդը (Federation of Euro-Asian Stock Exchanges /ԵՖԲՖ/), Եգիպտական բորսայի գործադիր նախագահ, ԵՖԲՖ նախագահ Մոհամեդ Օմրանի (Mohamed Omran) գլխավորությամբ որոշում է կայացրել Թուրքիայում տեղակայված ֆեդերացիայի գլխամասային գրասենյակը Հայաստան տեղափոխելու վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, MENA լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում Մոհամեդ Օմրանը նշել է, որ «Եգիպտոսը սատարել է գլխամասային գրասենյակի Թուրքիայից Հայաստան տեղափոխելուն, ինչպես նաև Գործադիր խորհրդում Թուրքիայի փոխարեն Կիպրոսի անդամակցության որոշումներին՝ հաշվի առնելով Հայաստանի և Կիպրոսի հետ ամուր հարաբերությունները»։
Նա հավելել է, որ Եգիպտոսի ջանքերով 33 անդամ ունեցող Գործադիր Խորհրդի՝ գրասենյակը Երևան տեղափոխելու մասին որոշումն ընդունելուց հետո Թուրքիան դադարեցրել է իր անդամակցությունը ԵՖԲՖ-ին։

Штаб-квартира Федерации евро-азиатских фондовых бирж будет перенесена в Ереван из Турции
Исполнительный совет Федерация евро-азиатских фондовых бирж (FEAS) во главе с президентом FEAS, председателем египетской биржи Мохамедом Омраном (Mohamed Omran) принял решение о перенесении штаба FEAS из Турции в Армению.
Как сообщает Арменпресс, в интервью информационному агентству MENA Омран отметил, что учитывая крепкие отношения с Арменией и Кипром, Египет одобрил решение о переносе центрального офиса из Турции в Армению, а также принятии Кипра в члены Исполнительного Совета вместо Турции».
Он добавил, что усилиями Египта состоящий из 33 членов Исполнительный совет принял решение о переносе офиса в Армению, после чего Турция прекратила свое членство в FEAS.