Եվրասիական ֆոնդային բորսաների ֆեդերացիայի գլխամասային գրասենյակը Թուրքիայից տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական ֆոնդային բորսաների ֆեդերացիայի Գործադիր խորհուրդը (Federation of Euro-Asian Stock Exchanges /ԵՖԲՖ/), Եգիպտական բորսայի գործադիր նախագահ, ԵՖԲՖ նախագահ Մոհամեդ Օմրանի (Mohamed Omran) գլխավորությամբ որոշում է կայացրել Թուրքիայում տեղակայված ֆեդերացիայի գլխամասային գրասենյակը Հայաստան տեղափոխելու վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, MENA լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում Մոհամեդ Օմրանը նշել է, որ «Եգիպտոսը սատարել է գլխամասային գրասենյակի Թուրքիայից Հայաստան տեղափոխելուն, ինչպես նաև Գործադիր խորհրդում Թուրքիայի փոխարեն Կիպրոսի անդամակցության որոշումներին՝ հաշվի առնելով Հայաստանի և Կիպրոսի հետ ամուր հարաբերությունները»։
Նա հավելել է, որ Եգիպտոսի ջանքերով 33 անդամ ունեցող Գործադիր Խորհրդի՝ գրասենյակը Երևան տեղափոխելու մասին որոշումն ընդունելուց հետո Թուրքիան դադարեցրել է իր անդամակցությունը ԵՖԲՖ-ին։

Federation of Euro-Asian Stock Exchanges re-locates HQ office from Turkey to Armenia
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. The Executive Council of the Federation of Euro-Asian Stock Exchanges (FEAS), led by FEAS president Mohamed Omran, chairman of the Egyptian Exchange, made a decision on re-locating the FEAS HQ from Turkey to Armenia.
In an interview to MENA news agency, Omran mentioned that ‘Egypt endorsed the decisions on moving the HQ office from Turkey to Armenia, as well as Cyprus’ membership in the Executive Council instead of Turkey, taking into account the strong relations of Armenia and Cyprus”.
He added that after the 33-member Executive Council passed the decision through Egypt’s efforts on relocating the office to Armenia, Turkey suspended its membership to FEAS.