Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի շուրջ հանրաքվեին պետք է մասնակցի միայն ԼՂ բնակչությունը. ՀՀ ԱԳՆ
Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի շուրջ հանրաքվեին պետք է մասնակցի
միայն ԼՂ բնակչությունը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանն է տապալել ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի՝ 1993 թվականին ընդունած բանաձևերի կատարումը: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը՝ «Արմենպրես»-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Արազ Ազիմովի հայտարարությունները:
-Պարոն Քոչարյան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Ազիմովի հայտարարությունները:
-Ցանկացած հակամարտության կարգավորում, իսկապես, պետք է հիմնված լինի միջազգային իրավունքի և առաջին հերթին ՄԱԿ կանոնադրության վրա: ԱԳ փոխնախարարին անհրաժեշտ է հիշեցնել, որ, համաձայն ՄԱԿ կանոնադրության, պետության տարածքային ամբողջականությունը չի կարող հակադրվել ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին:
Ինչ վերաբերում է ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի՝ 1993 թվականին ընդունած բանաձևերին, ապա հենց Ադրբեջանն է տապալել այդ բանաձևերի կատարումը, բանաձևեր, որոնց հիմնական պահանջը ռազմական գործողությունների դադարեցնումն էր: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքների, ինչպես նաև Ադրբեջանի՝ ԼՂՀ վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքների առկայությունն Ադրբեջանի՝ ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ագրեսիայի և հենց Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի 1993 թվականի բանաձևերի չկատարման հետևանքներից մեկն է:
Փոխարտգործնախարարը, ըստ էության, մոռացել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի շուրջ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող հանրաքվեին պետք է մասնակցի միայն Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը: Իսկ տվյալ հարցում Ադրբեջանի Սահմանադրության վրա հղումներն անտեղի են, քանի որ Սահմանադրությունը ընդունվել է Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին եռակողմ համաձայնագրի կնքումից հետո: Այդպիսով Ադրբեջանը ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղն առնվազն որպես հակամարտության կողմ: Ավելին, որևէ պետություն իրավասու չէ իր ներքին օրենսդրությունը, այդ թվում՝ Սահմանադրությունը, հակադրել միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորություններին, այն էլ՝ ՄԱԿ կանոնադրությամբ ստանձնած պարտավորություններին:
Վերջում, մնում է պարոն Ազիմովին կարեկցել, ով չի քողարկում իր հիսաթափությունն առ այն, որ Մինսկի խմբի համանախագահների պարագայում ադրբեջանական «խավիարային դիվանագիտությունը» չի հաջողվել և Մինսկի խմբի համանախագահները չեն ծառայում Ադրբեջանի շահերին:

YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. It is Azerbaijan who failed the realization of the 1993 UN Security Council resolutions, Armenia’s deputy FM Shavarsh Kocharyan said when requested by ARMENPRESS to comment on Azerbaijani deputy FM Araz Azimov’s statements.
Mr. Kocharyan, how would you comment on Azerbaijan’s deputy FM Azimov’s statements on the Karabakh settlement?
‘The settlement of any conflict, indeed, must be based on international rights and firstly on the UN Charter. The deputy FM needs to be reminded that, according to the UN charter, the territorial integrity of a state cannot be opposed to the self-determination right of the people.
In terms of the UN Security Council’s 1993 resolutions, it was Azerbaijan who failed the realization of these resolutions, resolutions, the main requirement of which were stopping military operations.
The existence of NKR territories under Azerbaijani control, as well as Azerbaijani territories under NKR control, are one of the consequences of Azerbaijan’s aggression against the self-determined Nagorno Karabakh and the failure to meet the UN Security Council’s 1993 resolutions by Azerbaijan itself.
The Deputy FM, basically, forgot that it is only the Nagorno Karabakh population who must take part in the referendum having a mandatory legal force on the final status of Nagorno Karabakh. While in this issue, citing the Azerbaijani Constitution is irrelevant, because the Constituion has been adopted after the trilateral ceasefire agreement between Azerbaijan, Nagorno Karabakh and Armenia. By this, Azerbaijan has recognized Nagorno Karabakh at least as a party of the conflict. Moreover, no state has the authority to oppose its internal legislation, including the Constitution, to internationally assumed commitments, moreover commitments assumed under the UN Charter. Finally, it only remains to sympathize Mr. Azimov, who doesn’t conceal his disappointment that in case of the Minsk Group co-chairs the Azerbaijani ‘caviar diplomacy’ was unsuccessful and the Minsk Group Co-chairs do not serve Azerbaijan’s interests.’