Հայաստանում կկառուցվի աշխարհի ամենաերկար զիփլայնը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տավուշի մարզի Ենոքավան համայնքում կկառուցվի աշխարհում ամենաերկար զիփլայնը: «Յելլ էքստրիմ Պարկ»-ի հիմնադիրը նախատեսում է 2018 թվականին բաժնետեր դարձնել բոլոր նրանց, ովքեր ներդրումներ կանեն նախագծի զարգացման համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մայիսի 3-ին տրվեց Indiegogo համաֆինանսավորման միջազգային հարթակում Հայաստանում աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի կառուցմանն ուղղված կոլեկտիվ դրամահավաքի (crowdfunding) մեկնարկը։
«Յելլ էքստրիմ Պարկ» նախագծի հիմնադիր Տիգրան Չիբուխչյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ մայիսի 4-ից սկսվում է դրամահավաք աշխարհի ամենաերկար զիփլայն կառուցելու համար և տևելու է 30 օր։ Տիգրան Չիբուխչյանը, ներկայացնելով նախագծի նպատակներն ու առանձնահատկությունները, նախագծի դերը ՀՀ զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման հեռանկարների տեսանկյունից նշեց. «Մենք այս տարի հույս ունենք, որ կարողանանք կառուցել զիփլայնը և օգոստոս-սեպտեմբերին ներկայացնել մեր նոր նախագծերը, որ պատրաստվում ենք իրականացնել 2018 թվականին։ Մենք արդեն ունեն հինգ գիծ, գործում է ժայռամագլցման երեք ուղի, մեծ աշխատանքներ ենք կատարել ընդհանուր արշավային ուղիների ուղղությամբ։ Մենք հրավիրում ենք էքստրիմի սիրահար բոլոր այն գործարարներին, ինչպես նաև նրանց, ովքեր նոր են պատրաստվում իրենց բիզնեսը սկսել, էքստրեմալ սպորտաձևերի և զբոսաշրջության մեջ՝ միանալ մեր նախագծին»։
Դրամահավաքի շրջանակում նախատեսվում է հավաքել 20.000 ԱՄՆ դոլար, սակայն զիփլայն կառուցելու համար անհրաժեշտ է 200 հազար ԱՄՆ դոլար. նախորդ դրամահավաքներից արդեն 100 հազար ԱՄՆ դոլար հավաքվել է։
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը ողջունում է նմանատիպ նախաձեռնությունները և կարևորում առաջարկ-պահանջարկի ճիշտ հարաբերակցությունը։
«Մենք որպես Զբոսաշրջության կոմիտե մեր կողմից անում ենք ամեն ինչ՝ երկրի նկատմամբ պահանջարկ ստեղծելու համար։ Երկրի ներսում հետաքրքիր առաջարկ, հետաքրքիր զբոսաշրջային վայրեր կարողանում են ստեղծել անհատ ձեռներեցները, ովքեր ունեն ստեղծագործ մոտեցում։ Որքանով ես տեղյակ եմ, Տիգրանն ու նրա ընտանիքը հենց Ենոքավանից են և երկար ժամանակ արտասահմանում ապրելուց հետո վերադարձել են  ու իրենց հայրենի գյուղն են զարգացրել ու զարգացնում։ Շատ հաճախ ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կոչ է անում մեր հայրենակիցներին հետ վերադառնալ և այն գյուղերն ու համայնքները, որտեղ իրենք ծնվել և մեծացել են, ստեղծել զբոսաշրջության համար հարմար վայրեր»,- նշեց Զեյթունցյանը։
Նոր ու ամենաերկար զիփլայնը կունենա 2680 մ երկարություն և 200-300 մ բարձրություն։ Զիփլայնով թռիչքը տևելու է 3 րոպե, որի ժամանակ հնարավոր է զարգացնել առավելագույնը 120 կմ/ժ արագություն։ Այսօր Գինեսի ռեկորդների գրքում գրանցված ամենաերկար զիփլայնը գտնվում է Պուերտո Ռիկոյում, իսկ փաստացի ամենաերկարը՝ Մեքսիկայում՝ 2545 մ։

World’s longest zipline to be built in Armenia
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. The world’s longest zipline will be built in the village of Yenokavan of Tavush province, reports Armenpress.
The founder of the Yell Extreme Park plans to make all those as shareholders in 2018 who will make investments for the project’s development.
On May 3 crowdfunding launched at Indiegogo international crowdfunding website aimed at constructing the world’s longest zipline in Armenia.
Founder of the Yell Extreme Park Tigran Chibukhchyan told reporters that starting from May 4 a crowdfunding begins for the construction of the world’s longest zipline which will last 30 days. “We hope this year we will be able to build the zipline and present our new projects in August-September which we are going to implement in 2018. We already have 5 lines, three routes of rock climbing operate, we have carried out huge works on the common hiking paths. We invite all those businessmen-extreme lovers, as well as those who are just starting their business in extreme sports and tourism field to join our project”, Tigran Chibukhchyan said.
It is expected to collect 20.000 USD within the frames of crowdfunding, however, the construction of zipline requires 200.000 USD: already 100.000 USD is collected from the previous crowdfundings.
Head of State Tourism Committee Zarmine Zeytuntsyan welcomes such initiatives and attaches importance to supply-demand correct ratio.
“We as a Tourism Committee do everything to create a demand towards the country. Entrepreneurs are able to create an interesting proposal, international tourism places inside the country. As I know, Tigran and his family are from Yenokavan, and after living abroad for a long time, they returned to the Fatherland to develop their village. Very often Prime Minister Karen Karapetyan calls on our compatriots to return and create convenient tourism places in the villages and communities where they were born and grew up”, she said.
The new and the longest zipline will be 2680m in length and 200-300m in height. Zipline flight will last 3 minutes during which it is possible to develop a maximum speed of 120 km/h. Today the longest zipline registered in the Guinness Book is in Puerto Rico, but de facto the longest one is in Mexico 2545 m.