Freedom House-ն աշխարհում ԶԼՄ-ների ազատության ամենացածր մակարդակն Է արձանագրել վերջին 13 տարում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Freedom House-ը՝ ԱՄՆ-ի եւ աշխարհի ամենահին իրավապաշտպան կազմակերպություններից մեկը, հերթական տարեկան զեկույցն Է ներկայացրել այն մասին, թե ինչ վիճակում Է մամուլի ազատությունը տարբեր երկրներում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
32-Էջանոց փաստաթուղթն ընդգրկում Է ամբողջ 2016 թվականն ու ընթացիկ տարվա առաջին ամիսները եւ բովանդակում Է անմխիթարական եզրակացություն՝ այժմ աշխարհում մամուլի ազատությունը վերջին 13 տարվա ամենացածր մակարդակի վրա Է:
Freedom House-ի դասակարգմամբ, այսօրվա դրությամբ աշխարհի բնակչության միայն 13 տոկոսն Է օգտվում ազատ մամուլից, ինչը նշանակում Է, որ «գտնվում Է այն իրավիճակում, երբ զանգվածային լրատվության միջոցները քաղաքական նորությունները լուսաբանում են լիարժեք, լրագրողների անվտանգությունը երաշխավորված Է, ԶԼՄ-ների գործերին պետության միջամտությունը նվազագույնն Է, իսկ մամուլը չի ենթարկվում ծանրացուցիչ իրավաբանական կամ տնտեսական ճնշման»:
Մոլորակի բնակիչների 42 տոկոսն ապրում Է մամուլը մասնակի ազատության պայմաններում, իսկ 45 տոկոսն ապրում Է այնպիսի երկրներում, որտեղ մամուլի ազատություն չկա:
Freedom House-ը վերլուծել Է իրադրությունն աշխարհի 199 երկրներում ու տարածքներում եւ եզրակացրել, որ մամուլի ազատության տեսակետից այժմ ամենավատ իրադրությունը տիրում Է Ադրբեջանում, Իրանում, Ղրիմում, Կուբայում, Հյուսիսային Կորեայում, Սիրիայում, Թուրքմենստանում, Ուզբեկստանում, Հասարակածային Գվինեայում եւ Էրիթրեայում:
Մամուլի ազատության մակարդակը կազմակերպության կողմից գնահատվում Է 100-բալանոց սանդղակով: 2016 թվականին այդ ցուցանիշն ամենից ավելի նվազել Է Լեհաստնում (6 բալով), Թուրքիայում (5), Բուրունդիում (5), Հունգարիայում (4), Բոլիվիայում (4), Սերբիայում (4) եւ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում (4):
Freedom House-ի զեկույցում ռուսական մեդիային տրվել Է «անազատ» կարգավիճակ: Ի դեպ, հետխորհրդային տարածքում «լիովին ազատ մամուլի» կարգավիճակ չի ստացել ոչ մի երկիր: Ռուսաստանը վարկանիշում զբաղեցրել Է 174-րդ տեղը՝ այն բաժանելով Բելառուսի հետ: Հայաստանը 137-րդ տեղում Է, Ուկրաինան՝ 111-րդ, Մոլդովան՝ 118-րդ, Վրաստանը՝ 102-րդ, Լատվիան՝ 44-րդ, Լիտվան՝ 26-րդ, Էստոնիան՝ 13-րդ:

Свобода СМИ на планете на самом низком уровне за 13 лет
Freedom House, одна из старейших правозащитных организаций США и мира, выпустил очередной ежегодный доклад о том, как обстоят дела со свободой печати в разных странах.
32-страничный документ охватывает весь 2016-й и первые месяцы текущего года и содержит неутешительный вывод: свобода печати на планете находится сейчас на самом низком уровне за последние 13 лет.
По классификации Freedom House, на сегодняшний день лишь 13% населения Земли имеют доступ к свободной прессе, а именно "находятся в ситуации, когда средства массовой информации освещают политические новости полноценно, безопасность журналистов гарантирована, вмешательство государства в дела СМИ минимально, а пресса не подвергается обременительному юридическому или экономическому давлению".
У 42% жителей планеты пресса частично свободна, а 45% живут в странах, в которых свободы прессы нет,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Freedom House анализировал положение в 199 странах и территориях мира и заключил, что с точки зрения свободы печати хуже всего дела обстоят сейчас в Азербайджане, Иране, Крыму, на Кубе, в Северной Корее, Сирии, Туркменистане, Узбекистане, Экваториальной Гвинее и Эритрее.
Уровень свободы печати оценивается организацией по 100-балльной шкале. В 2016 году этот показатель больше всего понизился в Польше (на 6 баллов), Турции (5), Бурунди (5), Венгрии (4), Боливии (4), Сербии (4) и Демократической Республике Конго (4).
В докладе Freedom House российским медиа присвоили статус "несвободных". Впрочем, статуса "полностью свободная пресса" на постсоветском пространстве не получила ни одна страна.
Россия заняла в рейтинге свободы СМИ 174-е место, которое она делит с Белоруссией. При этом многие страны бывшего СССР обогнали Россию, например, Грузия (102 место), Украина (111), Молдавия (118), Армения (137), а также Латвия (44), Литва (26) и Эстония (13).