Մակրոնը նախագահի պաշտոնում առաջին քաղաքական շփումը կունենա Մերկելի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հառաջ» շարժումից Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Էմանուել Մակրոնը պետության ղեկավար ընտրվելու դեպքում մտադիր Է առանահերթ կարեւորություն տալ Գերմանիայի հետ սերտ հարաբերությունների հաստատմանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա հայտարարել Է ապրիլի 27-ին TF-1 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ընթացքում:
«Ֆրանսիայի նոր նախագահի կարգավիճակում օտարերկրյա պետության ղեկավարի հետ իմ առաջին քաղաքական շփումը ես կունենամ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ, քանզի մտադիր եմ հասնել այն բանին, որ Ֆրանսիան Գերմանիայի հետ համատեղ գործի ինչպես Եվրամիությանը վերաբերող հարցերում, այնպես Էլ պաշտպանության խնդիրներում, որովհետեւ մենք ունենք շահերի ընդհանրություն եւ նպատակների ընդհանրություն»,- ասել Է Մակրոնը:
Ինչ վերաբերում Է իմ առաջին արտասահմանյան այցին, ապա դա կլինի ուղեւորություն Ֆրանսիայի սահմաններից դուրս  գործող ֆրանսիական զինուժերի ստորաբաժանումներ»,- նշել Է նախագահի թեկնածուն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Macron to hold first political contact with Germany’s Merkel if elected President of France
YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. French presidential candidate Emmanuel Macron says he plans to attach a priority to establishing close ties with Germany if elected as President of France, reports TASS.
“In a status as new President of France, my first political contact with the head of a foreign state will be with German Chancellor Angela Merkel as I plan to reach the point that France will act jointly with Germany in both the EU-related affairs and the defense issues since we have interests and goals in common”, Macron said in an interview with TF-1 channel.
“As for my first foreign visit, it will be a trip to the French armed forces units operating outside France”, he said.