ՀՀ և ՌԴ մրցակցային մարմինները դատական կարգով հաղթեցին «Գրանդ Տոբակոյի» գործն ընդդեմ «Ֆիլիպ Մորիսի»
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական Հանձնաժողովին էր դիմել  «Գրանդ Տոբակո» հայ-կանադական ՀՁ ընկերությունը, տեղեկացնելով, որ ՌԴ տարածքում իր արտադրանքը իրացնելիս բախվել է որոշակի խոչընդոտների:  Մասնավորապես, ծխախոտի արտադրությամբ և իրացմամբ զբաղվող «Ֆիլիպ Մորիս Բրեդս Սարլ» ընկերությունը  Ռուսաստանում որոշակի արգելքներ է ստեղծել «Գրանդ Տոբակո»  ընկերության համար, համաձայնության գալով մի շարք խոշոր սուպերմարկետների հետ, փորձել էր խոչընդոտել վերջինիս արտադրանքի իրացմանը:
Ըստ «Ֆիլիպ Մորիս Բրեդս Սարլ» ընկերության, «Գրանդ Տոբակոյի» «Ararat» անվանումով սիգարետները շփոթության աստիճանի նման են «Marlboro» ապրանքանիշին, ինչի հետ կապված էլ ընկերությունը դիմել է դատարան՝ պահանջելով արգելել հայկական այդ արտադրանքի իրացումը Ռուսաստանում:
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական Հանձնաժողովը, մանրամասն ուսումնասիրելով խնդիրը, հանգել է այն եզրակացության, որ նշված ապրանքային նշանների միջև  շփոթություն առկա չէ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՏՄՊՊ հանձնաժողովից, քանի որ խնդիրը առաջացել է ՌԴ տարածքում, ապա Հանձնաժողովը, Ռուսաստանի գործընկերների հետ ակտիվ համագործակցության շնորհիվ, նրանց ևս ներգրավել է խնդրի կարգավորման և հայկական արտադրողի շահերի պաշտպանության գործում: ՌԴ հակամենաշնորհային ծառայության և ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ի կողմից կատարված համատեղ ուսումնասիրություններով ևս ամրագրվեց, որ «Գրանդ Տոբակոն» օրենսդրական որևէ խախտում չի կատարել, գործել է բարեխիղճ և արդար մրցակցային կանոններով:
Մարտի 31-ին կայացված որոշմամբ, Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը ամբողջովին մերժել է  «Ֆիլիպ Մորիս»-ի հայցը, հաստատելով, որ «Գրանդ Տոբակոյի» գործողությունների մեջ որևէ հակամրցակցային տարր չկա: Դատարանն ամրագրել է, որ երկու ընկերությունների արտադրանքը չի կարող համարել շփոթության աստիճան նման, քանի որ բոլոր հատկանիշներով դրանք միմյանցից էականորեն տարբեր են:
Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանի կողմից կայացված որոշումը աննախադեպ է նախ այն պատճառով, որ ՀՀ մրցակցային մարմնի և տնտեսվարողի համագործակցության արդյունքում հնարավոր եղավ հասնել հայկական խոշոր արտադրողի շահերի պաշտպանությանը արտերկրում: Բացի այդ, այս որոշումը կարող է դրական նախադեպ լինել  արտահանմամբ զբաղվող բոլոր այն տնտեսվարողների համար, ովքեր ԵԱՏՄ անդամ երկրներում բախվում են մրցակցային խնդիրների: ՏՄՊՊՀ-ը կարևորում է բարեխիղճ տնտեսվարողների իրավական պաշտպանվածության խնդիրը, որպեսզի վերջիններս կարողանան անարգել արտահանել և իրացնել իրենց արտադրանքը:

Grand Tobacco cleared of any wrongdoing in Philip Morris lawsuit
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. The Armenian-Canadian Grand Tobacco Company had addressed the State Commission for Protection of Economic Competition of Armenia stating they encountered obstacles in selling their products in Russia.
Namely the Philip Morris Brands Sàrl company had created several obstacles for Grand Tobacco in Russia, by reaching agreements with major supermarkets in an attempt to hinder the sale of Grand Tobacco’s products.
According to Philip Morris Brands Sàrl, Grand Tobacco’s Ararat cigarettes resemble Marlboro cigarettes to a degree of confusion, which was the reason for the company to apply to a court in a demand to ban the sale of the Armenian tobacco product in Russia.
The State Commission for Protection of Economic Competition of Armenia studied the issue and concluded that there is no confusion between the trademarks of the two products.
The State Commission for Protection of Economic Competition of Armenia told ARMENPRESS since the issue was related to Russia,  the commission actively cooperated with their Russian partners and involved them in settling the dispute.
The joint studies of the Anti-monopoly service of Russia and Armenia’s State Commission for Protection of Economic Competition also affirmed that Grand Tobacco hasn’t made any legal violations and has operated according to all competition rules.
Earlier on March 31, the Moscow Court denied Philip Morris’ lawsuit, clearing Grand Tobacco of any wrongdoing.
The Court’s ruling is also unprecedented because as result of the Armenian competition agency’s and the business’s cooperation it was possible to achieve the protection of rights of a major Armenian producer abroad. In addition, this can be a positive precedent for all exporting businesses who encounter competition issues in EEU countries.