ՌԴ-ն տվյալներ ունի Սիրիայում քիմիական զենքի հետ կապված նոր սադրանքների նախապատրաստման մասին. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսատանը տվյալներ ունի այն մասին, որ Սիրիայում նոր սադրանքներ են նախապատրաստվում, որոնց նպատակը Սիրիայի իշխանություններին քիմիական զենքի օգտագործման մեջ մեղադրելն Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ելույթ ունենալով Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելայի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում:
Ընդսմին ռուսական պետության ղեկավարը հորդորել Է պաշտոնապես հետաքննել Իդլիբում իբր քիմիական զենքի կիրառման հետ կապված միջադեպը, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ին նախազգուշացրել Է այդօրինակ չարտոնված հարվածների պրակտիկայից, հիշեցնելով, որ Իրաքում նման ռազմարշավը բերեց համաշխարհային ասպարեզում ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորման հայտնվելուն:
Պուտինը նշել Է, որ Ռուսաստանին հայտնի Է Սիրիայում քիմիական զենքի հետ կապված նոր սադրանքների նախապատրաստման մասին:
«Մենք տարբեր աղբյուրներից տեղեկատվություն ունենք, որ այդօրինակ սադրանքներ, ես դրանք այլ կեպ չեմ կարող անվանել, նախապատրաստվում են նաեւ Սիրիայի այլ տարածաշրջաններում, այդ թվում՝ Դամասկոսի հարավային արվարձաններում, որտեղ պատրաստվում են ինչ-որ նյութ կիրառել եւ մեղադրել Սիրիայի պաշտոնական Սիրիայի իշխանություններին»,- հավելել Է Պուտինը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Путин: у РФ есть данные о подготовке новых провокаций с химоружием против властей Сирии
Россия располагает данными о том, что в Сирии готовятся новые провокации, целью которых является обвинение сирийских властей в якобы использовании химического оружия. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил президент РФ Владимир Путин на пресс-конференции после переговоров с президентом Италии Серджо Маттареллой.
При этом глава российского государства призвал официально расследовать инцидент с якобы применением химического оружия в Идлибе, а также предостерег США от практики подобных несанкционированных ударов, напомнив, что в Ираке такая военная кампания привела к появлению на мировой арене террористической группировки ИГИЛ ( прежнее название террористической организации "Исламское государство" (ИГ), запрещена в РФ).
Путин отметил, что Россия знает о подготовке новых провокаций, связанных с химическим оружием в Сирии.
"У нас есть информация от различных источников, что подобные провокации - а я по-другому их назвать не могу, - готовятся и в других регионах Сирии, в том числе южных пригородах Дамаска, где собираются подбросить какое-то вещество и обвинить сирийские официальные власти", - заявил он.