Ամերիկացի ներդրողներն ավելի ու ավելի շատ են հետաքրքրվում Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններով. Միլս
Ամերիկացի ներդրողներն ավելի ու ավելի շատ են հետաքրքրվում Հայաստանի
ներդրումային հնարավորություններով. Միլս
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ամերիկյան գործընկերության մեջ իր կարևոր ներդրումն ունի ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարեդարձին նվիրված ՀՀ ԱԳՆ-ում կազմակերպված լուսանկարների ցուցահանդեսի բացմանը հանդես եկավ Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
«1992թ-ից ի վեր ԱՄՆ ՄԶԳ-ի միջոցով Հայաստանի քաղաքացիների կյանքի բարելավման նպատակով տրամադրվել է շուրջ 1.1 միլիարդ դոլար: ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրերն իրական փոփոխություն են բերել բազմաթիվ ոլորտներում, որոնցից ամենակարևորը ՏՏ ոլորտն էր: ՄԶԳ ծրագրերն ուղղված են նաև ջրային ռեսուրսների կառավարմանը, տուրիզմի զարգացմանը, հակակոռուպցիոն և քաղաքացիական հասարակությանն ուղղված ծրագրեր»,- նշեց դեսպանը:
Միլսի խոսքով` տնտեսական ասպարեզում հայ-ամերիկյան հարաբերություններն անցում են կատարում օգնությունից առևտրի, քանզի Հայաստանի տնտեսության մեջ տեղի են ունեցել նշանակալի տեղաշարժեր: «Ամերիկացի ներդրողներն ավելի ու ավելի շատ են հետաքրքրվում Հայաստանում իրական ներդրումներ անելու հնարավորություններով: Վերջին երկու տարիների ընթացքում մենք կարողացել ենք ապահովել 500 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում էներգետիկայի և հանքարդյունաբերության ոլորտներում: Մենք ակնկալում ենք մեծացնել մեր ներդրումները վերականգնող էներգետիկայի, ագրոբիզնեսի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում»,- ընդգծեց ամերիկացի դիվանագետը:
Միլսը շեշտեց նաև, որ ներդրումների ներգրավման հարցը բոլոր հանդիպումներում բարձրացնում է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը

American investors more and more interested in Armenia’s investment opportunities – Ambassador Mills
American investors more and more interested in Armenia’s investment opportunities –
Ambassador Mills
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. US Agency for International Development (USAID) has an important contribution to Armenian-American cooperation, “Armenpress” reports Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the USA to Armenia Richard Mills announced at a photo exhibition at the MFA Armenia dedicated to the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the USA.
“Since 1992 nearly 1.1billion USD has been allocated by the USAID for the improvement of social conditions of the citizens of Armenia. Projects of the USAID have brought real changes in many spheres, above all the IT sector. The projects of the agency also target water resources management, tourism development, unti-corruption and civil society development”, the Ambassador said.
According to Mills, Armenian-American economic relations have transformed from aid giving to trade, since significant developments have taken place in the Armenian economy. “American investors are more and more interested in investment opportunities of Armenia. In the last two years we have been able to ensure 500 million USD investments in energy and mining spheres. We plan to expand our investments in renewable energy, agribusiness, and IT sectors”, the US Ambassador said.
Mills also emphasized that the Armenian Foreign Minister also raises the issue of investments during each meeting.