Ամերիկացի ներդրողներն ավելի ու ավելի շատ են հետաքրքրվում Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններով. Միլս
Ամերիկացի ներդրողներն ավելի ու ավելի շատ են հետաքրքրվում Հայաստանի
ներդրումային հնարավորություններով. Միլս
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ամերիկյան գործընկերության մեջ իր կարևոր ներդրումն ունի ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարեդարձին նվիրված ՀՀ ԱԳՆ-ում կազմակերպված լուսանկարների ցուցահանդեսի բացմանը հանդես եկավ Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
«1992թ-ից ի վեր ԱՄՆ ՄԶԳ-ի միջոցով Հայաստանի քաղաքացիների կյանքի բարելավման նպատակով տրամադրվել է շուրջ 1.1 միլիարդ դոլար: ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրերն իրական փոփոխություն են բերել բազմաթիվ ոլորտներում, որոնցից ամենակարևորը ՏՏ ոլորտն էր: ՄԶԳ ծրագրերն ուղղված են նաև ջրային ռեսուրսների կառավարմանը, տուրիզմի զարգացմանը, հակակոռուպցիոն և քաղաքացիական հասարակությանն ուղղված ծրագրեր»,- նշեց դեսպանը:
Միլսի խոսքով` տնտեսական ասպարեզում հայ-ամերիկյան հարաբերություններն անցում են կատարում օգնությունից առևտրի, քանզի Հայաստանի տնտեսության մեջ տեղի են ունեցել նշանակալի տեղաշարժեր: «Ամերիկացի ներդրողներն ավելի ու ավելի շատ են հետաքրքրվում Հայաստանում իրական ներդրումներ անելու հնարավորություններով: Վերջին երկու տարիների ընթացքում մենք կարողացել ենք ապահովել 500 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում էներգետիկայի և հանքարդյունաբերության ոլորտներում: Մենք ակնկալում ենք մեծացնել մեր ներդրումները վերականգնող էներգետիկայի, ագրոբիզնեսի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում»,- ընդգծեց ամերիկացի դիվանագետը:
Միլսը շեշտեց նաև, որ ներդրումների ներգրավման հարցը բոլոր հանդիպումներում բարձրացնում է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը

Американские инвесторы все больше и больше интересуются инвестиционными возможностями Армении: посол США
Американские инвесторы все больше и больше интересуются инвестиционными
возможностями Армении: посол США
Агентство США по международному развитию (USAID) имеет свой важный вклад в армяно-американское сотрудничество. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал  Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Ричард Миллс на фотовыставке, посвященной 25-летию дипломатических отношений между Арменией и США.
«Начиная с 1992 года USAID выделило около 1,1 млрд долларов США на улучшение социально-бытовых условий граждан Армении. Проекты USAID принесли реальные изменения во многих сферах, прежде всего, в ИТ-секторе. Проекты агентства также нацелены на управление водными ресурсами, развитие туризма, реализацию антикоррупционных проектов и развитие гражданского общества», - сказал посол.
По словам Миллса, армяно-американские экономические отношения переходят от предоставления помощи к торговле, так как в экономике Армении произошли значительные изменения. «Американские инвесторы все больше и больше интересуются инвестиционными возможностями Армении. В последние два года мы смогли обеспечить инвестиции в энергетической и горнодобывающей сферах в размере 500 миллионов долларов США. Мы планируем расширить наши инвестиции в сферах возобновляемых источников энергии, агробизнеса и ИТ-сектора», - сказал посол США.
Миллс подчеркнул, что министр иностранных дел Армении в ходе всех встреч тоже поднимает вопрос инвестиций.