Ստեղծվել Է գինու հոսահետքեր չթողնող շիշ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Բրանդեյսի համալսարանից գիտնական Դանիել Փեռլմանն ստեղծել Է գինու շիշ, որը հոսահետքեր չի թողնում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաորդվում Է ուսումնական հաստատության կայքում:
Ֆիզիկոս Դանիել Փեռլմանը երեք տարի մշակում Էր այնպիսի ձեւի շիշ, որը գինու կաթիլներին թույլ չտա հոսել շշի բերանով:
Ի վերջո գիտնականն ինժեներ Գրեգ Վիդբերգի հետ ստեղծել Է անոթ՝ բերանի շուրջը ոչ մեծ ակոսիկով: Երկու միլիմետր լայնությամբ եւ մեկ միլիմետր խորությամբ այդ եզրակի շնորհիվ կաթիլները չեն հոսում շշի վրայով եւ ամբողջ գինին լցվում Է գավաթը:

Создана не оставляющая потеков бутылка вина
Ученый из Брандейского университета в США создал бутылку вина, не оставляющую потеков. Как передает Арменпресс, об этом сообщается на сайте учебного заведения.
Физик Даниэль Перлман (Daniel Perlman) в течение трех лет разрабатывал такую форму бутылки, которая бы не позволила каплям вина стекать по горлышку.
В итоге ученый вместе с инженером Грегом Видбергом (Greg Widberg) создали сосуд с небольшим желобком вокруг горлышка. Благодаря этой окантовке размером два миллиметра в ширину и один в глубину капли не стекают по бутылке и все вино попадает в бокал.