Գերմանիայում եւ ԱՄՆ-ում մեկնարկում են Գերգիեւի եւ Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հյուրախաղերը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վալերի Գերգիեւը եւ Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հյուրախաղերով հանդես կգան Գերմանիայում եւ ԱՄՆ-ում. Նվագախումբը՝ մաեստրո Գերգիեւի ղեկավարությամբ, մարտի 22-ից մինչեւ 29-ը Մյունխենում կտա չորս համերգ, ամերիկյան հյուրախաղերն ապրիլի 2-ին կսկսվեն Նյուարքում եւ կշարունակվեն Նյու Յորքի Քառնեգի-հոլում, որտեղ նվագախումբը երկու համերգ կտա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Մարիինյան թատրոնի մամուլի ծառայությունը:
Մարտի 22-ի եւ 23-ի համերգների ծրագրում, որոնք կկայանան Մյունխենի Հասթայգ ֆիլհարմոնիայի թեմում, բավարական կոլեկտիվը՝ Գերգիեւի ղեկավարությամբ, կկատարի «Այծամարդի հետկեսօրյա հանգստի» նախերգանքը, ինչպես նաեւ Շուբերտի եւ Մալերի Չորրորդ սիմֆոնիաները:
Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի եւ մաեստրո Գերգիեւի ամերիկյան հյուրախաղերը կսկսվեն ապրիլի 2-ին Նյուարքում: Նյու Ջերսիի Կատարողական արվեստների կենտրոնի բեմում կհնչի Շտրաուսի «Դոն Ժուան» սիմֆոնիկ պոեմը, Ռավելի Դաշնամուրի համար ռե մաժոր կոնցերտը նվագախմբի հետ եւ Բեթհովենի Երրորդ սիմֆոնիան:
Նվագախմբի ապրիլի 3-ի եւ 5-ի համերգները կանցկացվեն  աշխարհի ամենահեղինակավոր համերգասրահներից մեկում՝ Նյու Յորքի Քառնեգի հոլում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Германии и США выступят Гергиев и Мюнхенский филармонический оркестр
Валерий Гергиев иМюнхенский филармонический оркестр выступят сгастролями вГермании иСША: вМюнхене оркестр подуправлением маэстро Гергиева даст четыре концерта с22 по29 марта, американские гастроли начнутся 2 апреля вНьюарке ипродолжатся вКарнеги-холле вНью-Йорке, где оркестр даст два концерта, сообщили впресс-службе Мариинского театра.
В программе концертов 22 и23 марта, которые состоятся насцене Филармонии Гастайг вМюнхене, баварский коллектив подуправлением Гергиева исполнит прелюдию к "Послеполуденному отдыху фавна" Дебюсси, атакже Четвертые симфонии Шуберта иМалера,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Американские гастроли Мюнхенского филармонического оркестра имаэстро Гергиева начнутся 2 апреля вНьюарке. На сцене Центра исполнительских искусств Нью-Джерси прозвучит симфоническая поэма Штрауса "Дон Жуан", Концерт дляфортепиано соркестром ре мажор Равеля иТретья симфония Бетховена.
На концертах 3 и5 апреля оркестр выступит водном изсамых престижных концертных залов мира Карнеги-холле вНью-Йорке.