Տարածաշրջանում առաջին անգամ Երևանում կկազմակերպվի Հաղորդակցության համաշխարհային ֆորում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիան (APRA) Դավոսի Հաղորդակցության համաշխարհային ֆորում ասոցիացիայի (WCFA) հետ համագործակցությամբ Երևանում մարտի 21-22-ին կազմակերպելու է տարածաշրջանում առաջին Հաղորդակցության համաշխարհային ֆորումը (WCFDavos/Yerevan): Տարածաշրջանային նիստի թեման լինելու է «Ճգնաժամից դեպի զարգացում՝ սնվելով հաղորդակցությամբ»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ֆորումին կմասնակցեն ինչպես հայ, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած առաջատար փորձագետներ:
Երևանյան ֆորումի հյուրերից կլինի Ասիայի առաջատար «Brands of Desire» բրենդային խորհրդատվական ընկերության հիմնադիր, գործադիր տնօրեն և գլխավոր բրենդային ստրատեգ Սաուրաբհ Կումար Ուբովեյան, ում խոսքով՝ առաջնային կարևորություն ունեցող թեմաներից մեկը երկրի բրենդն է՝ որպես ազգային արժանիք: «Երևանում, ես փորձելու եմ օգտագործել WCF հարթակը երկրի բրենդինգի զարգացմանն ուղղված ամբողջովին նոր նմուշի տարբերակներ քննարկելու համար»,- նշել է Ս.Կ. Ուբովեյան:
Բրենդինգի, մարքեթինգի և հաղորդակցության ոլորտներում գործող «DonValley» ընկերության գործադիր տնօրեն Սոլլի Մոենգի (Հարավային Աֆրիկա) խոսքերով՝ այս տարվա WCF ֆորումը Ժնևում պարզապես հրաշալի է, և նա անհամբերությամբ սպասում է Երևան գալուն, որտեղ ևս հնարավորություն կունենա հանդիպելու հաղորդակցության առաջատար մասնագետների հետ: «Երևանում մենք պատրաստվում ենք խոսել մի շարք հետաքրքիր թեմաների մասին: Իմ թեման, մասնավորապես, հեղինակության կառավարման մասին է, այն մասին, թե ինչպես կառավարել բրենդի հեղինակությունը, ցանկացած տեսակի բրենդի: Ես անհամբերությամբ սպասում եմ այս ամենը Երևանում քննարկելուն և ձեր երկիրն առաջին անգամ տեսնելուն»,- ասել է պարոն Մոենգը:
Huffington Post «Twitter Powerhouses Series»-ի  համահիմնադիր Շոն Գարդներն (ԱՄՆ) իր հերթին նշել է, որ այս տարի Ժնևում անցկացվող WCF ֆորումը Twitter-ում թրենդային թեմաների թոփ 3-ում է, ինչը նա համարում է մեծ հաջողություն: «Երևանում ես խոսելու եմ սոցիալական մեդիայի մասին: Ինձ համար սոցիալական մեդիայի դերը մարդկանց կապելու և համագործակցելու մեջ է: Կարող ենք սկսել հետհաշվարկը. մենք գալիս ենք Երևան»,- ասել է պարոն Գարդները:
2017 թվականի մարտի 13-17-ը արդեն 8-րդ անգամ տեղի է ունենում ամենամյա Հաղորդակցության համաշխարհային ֆորումը (World Communication Forum - WCF): Ի տարբերություն նախորդ 7 ֆորումների, որոնք տեղի են ունեցել Շվեյցարիայի Դավոս քաղաքում, այս անգամ այն անց է կացվում «համաշխարհային մայրաքաղաք» Ժնևում:
WCF ֆորումի նպատակն է քննարկել հարցեր՝ կապված հաղորդակցության նորագույն ուղղությունների և խնդիրների հետ, ինչպես նաև նախանշել հաղորդակցության զարգացման հիմնական միտումները:
2013-ից WCF գործունեությունն ընդլայնվել է, և տարածաշրջանային միջոցառումներ են իրականացվել Բարսելոնայում, Պրահայում, Մոսկվայում և Լոձում։
Ֆորումի մասնակիցներն անցած տարիների ընթացքում ձևավորել են «WCF ընտանիք», որի անդամ է նաև Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիան (APRA):

WCF regional forum to be held in Yerevan
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. The Armenian Public Relations Association (APRA) in partnership with the World Communication Forum Association (WCFA) of Davos will hold the World Communication Forum (WCFDavos/Yerevan) in Yerevan on March 21-22 which is the first regional forum, reports “Armenpress”.
The topic of the regional forum is entitled “From Crisis to Development: Powered by Communication”.
Armenian, as well as foreign leading experts will take part in the Forum.
Founder, CEO and chief brand strategist of “Brands of Desire” brand consultancy Saurabh Uboweja will attend the Forum who said one of the priority topics is the country’s brand as a national dignity. “In Yerevan I will try to use WCF platform to discuss completely new design options for country’s branding development”, he said.
Solly Moeng – Executive Director at “DonValley” Brand, Marketing & Communications, said this year’s WCF in Geneva is simply perfect, and he is looking forward to visit Yerevan where he will have a chance to meet with leading communication specialists. “We are going to talk about a number of interesting topics in Yerevan. My topic, in particular, covers the reputation management, how to manage the brand’s reputation, concerning any types of brand. I am looking forward to discuss all these in Yerevan and see your country for the first time”, Mr. Moeng said.
Sean Gardner – co-founder of Huffington Post “Twitter Powerhouses Series” stated: “In Yerevan I am going to speak about social media. For me the role of social media is to connect and cooperate people. We are coming to Yerevan”.
The World Communication Forum is already being held for the 8th time on March 13-17, 2016. This year the Forum is being held in Geneva.
The Forum aims to discuss issues related to the innovative ways and issues of communication, as well as to outline the major trends of communication development.
During the past years the Forum participants have formed WCF Family, and the Armenian Public Relations Association is a member of it.