ԼՂ հակամարտության կարգավորման թեման կարեւոր տեղ կգրավի Նալբանդյանի եւ Լավրովի հանդիպմանը. ՌԴ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովի եւ Էդվարդ Նալբանդյանի միջեւ փետրվարի 22-ին Մոսկվայում կայանալիք բանակցություններում կարեւոր տեղ կզբաղեցնի  ԼՂ հակամարտության կարգավորման թեման: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ՌԴ ԱԳ նխարարության հաղորդագրության մեջ: Դրանում նշվում Է, որ Մոսկվան միշտ Էլ ակտիվ դեր Է խաղացել այդ գործընթացում, այդ թվում՝ 2016 թվականի ապրիլի սկզբին հակամարտության վերջին սրացումից հետո:
Բանակցությունների ընթացքում կքննարկեն երկկողմ համագործակցության, միջազգային ու տարածաշրջանային քաղաքականության հարցեր: «Փետրվարի 22-ի բանակցությունների ընթացքում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները կքննարկեն երկկողմ համագործակցության, միջազգային ու տարածաշրջանային քաղաքականության լայն շրջանակի հարցեր»,-նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
Ռուս դիվանագետներն արձանագրել են, որ «միջազգային եւ տարածաշրջանային օրակարգի հարցերի շուրջ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի դիրքորոշումները մոտիկ են կամ համընկնում են»:
«Երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների գծով շփումների ինտենսիվություն եւ սերտ համակարգում Է դիտվում ՄԱԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ՍԾՏՀ-ի եւ այլ միավորումների ու կազմակերպությունների շրջանակներում,-ընդգծել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:-Այցը կդառնա ռուս-հայկական հագեցած երկխոսության տրամաբանական շարունակությունը, որը կողմնորոշված Է դեպի սերտ համագործակցության հետագա զարգացումը քաղաքական, առեւտրատնտեսական եւ հումանիտար բնագավառներում»:

Лавров обсудит с главой МИД Армении двусторонние отношения и Карабах
Главы внешнеполитических ведомств России и Армении Сергей Лавров и Эдвард Налбандян проведут в среду переговоры в Москве, где обсудят вопросы двусторонних отношений и работу по урегулированию в Нагорном Карабахе, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В МИД РФ отметили, что "визит станет логическим продолжением насыщенного российско-армянского диалога, ориентированного на дальнейшее развитие тесного сотрудничества в политической, торгово-экономической и гуманитарной областях".
Речь пойдет также о сотрудничестве на международной арене. Как указали в МИД РФ, позиции Москвы и Еревана совпадают по многим вопросам международной и региональной повестки дня.
"Отмечается интенсивность контактов по линии внешнеполитических ведомств двух стран и тесная координация в рамках ООН, ЕАЭС, ОДКБ, СНГ, ОБСЕ, ОЧЭС и других объединений и организаций", - подчеркнули в российском дипведомстве.
Важное место на встрече, как ожидается, займет тематика урегулирования в Нагорном Карабахе. Россия всегда играла активную роль в этом процессе, в том числе после последнего обострения в начале апреля 2016 года.