Աստանայում ընթանում է Սիրիայի խնդրով համատեղ խմբի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աստանայում ընթանում Է Սիրիայում մարտական գործողությունների դադարեցման ռեժիմի պահպանման վերահսկողության հարցերով Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ Իրանի համատեղ օպերատիվ խմբի նիստը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմեպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է իրազեկ մի աղբյուր: «Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ Իրանի համատեղ օպերատիվ խմբի առաջին նիստն սկսվել Է տեղական ժամանակով ժամը 10:00-ին»,- ասել Է գործակալության զրուցակիցը: Ավելի վաղ բանակցություններին մոտ կանգնած աղբյուրը հայտնել Է, որ նիստին կմասնակցեն Հորդանանի ներկայացուցիչները:
Բացի այդ, նիստին մասնակցում են ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները:
Հանդիպման նպատակը Սիրիայում հակամարտության մասնակիցների կողմից մարտական գործողությունների դադարեցման ռեժիմի պահպանման ընթացքի քննարկումն Է, զինադադարի վերահսկողության եւ դրա խախտումների կասեցման միջոցների մշակումը, Սիրիայի իշխանությունների եւ ընդդիմության միջեւ փոխադարձ վստահության ամրապնդումը, ինչպես նաեւ մարդասիրական օժանդակության հարցերի լուծումը: Օպերատիվ համատեղ խմբի նիստում հատուկ ուշադրություն Է դարձվելու «Ջեբհաթ ան Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորման կազմավորումներից չափավոր ընդդիմության տարանջատման հարցերին:

Russia-Turkey-Iran joint group’s session on Syria begins in Astana, Kazakhstan
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. A session of the joint task group of Russia, Turkey and Iran over ceasefire in Syria has kicked off in Astana, Kazakhstan, a source said, reports TASS.
“The first session of the joint task group of Russia, Turkey and Iran has started at 10:00 local time”, the source said.
Earlier the source said the representatives of Jordan will also take part in the session. Moreover, the UN representatives are also attending the session.
The meeting aims to discuss the process on maintaining ceasefire regime between the conflicting parties in Syria, to develop measures to control the ceasefire, as well as prevent its violations, to strengthen mutual trust between Syria’s government and opposition, as well as to solve humanitarian assistance issues.
Particular attention will be paid to the issue of separating moderate opposition forces from Jabhat al-Nusra groups.