Դանիայի խորհրդարանը Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը համարել է «անողջամիտ սահմանափակում»
Դանիայի խորհրդարանը Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը համարել
է «անողջամիտ սահմանափակում»
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դանիայի խորհրդարանը հունվարի 26-ին կայացած նիստում ընդունել է «Հայոց ցեղասպանության մասին» վերտառությամբ բանաձև, որն ափսոսանք է հայտնում առ այն, որ Թուրքիայում հնարավոր չէ ցեղասպանության մասին հասարակական ու գիտական լուրջ քննարկում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ընդունված բանաձևում, մասնավորապես, ասված է. «Խորհրդարանն ափսոսանք է հայտնում առ այն, որ թուրքական օրենսդրությունն արգելում է քաղաքացիներին և ԶԼՄ-ներին օգտագործել «ցեղասպանություն» եզրույթն իրադարձությունների առնչությամբ և կարծում է, որ սա և գիտական, և խոսքի ազատության անողջամիտ սահմանափակում է` առանց այս եզրույթն օգտագործելու»:
Բանաձևով խորհրդարանը վերահաստատել է 2015 թվականի մայիսի 19-ի իր որոշումը, որը դատապարտում էր «հայերի նկատմամբ իրականացված ջարդերը և այլ բռնությունները»:

Turkey’s denial of Armenian Genocide is “unreasonable restriction” – Parliament of Denmark
YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. The Parliament of Denmark adopted the resolution entitled “Armenian Genocide” during the January 26 session, reports “Armenpress”.
The resolution expresses regret that in Turkey it is impossible to hold a serious public and scientific discussion about the Genocide.
The resolution says: “The Parliament regrets that the Turkish legislation bans the citizens and mass media to use the term “genocide” in connection with the events and believes that this is an unreasonable restriction on academic freedom, as well as freedom of speech without using this term”.
By this resolution the Parliament reaffirmed its decision adopted on May 19, 2015 which condemned “the massacres and other acts of violence committed against Armenians”.