Հայկական սփյուռքի ներուժը մեր խաղաքարտն է. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Կարեն Կարապետյանը խոսել է երկրի կյանքում հայկական սփյուռքի մասնակցության մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, միջպետական «Միր 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ՀՀ վարչապետը, պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ մասնակցություն ունի հայկական սփյուռքը Հայաստանի կյանքում, ընդգծել է, որ հայ ժողովրդի մեծամասնությունը օրինապաշտ և հայրենասեր մարդիկ են:
«Միևնույն ժամանակ, նրանք մեծ պատասխանատվություն և հետաքրքրության զգացում են դրսևորում իրենց պատմական հայրենիքում կատարվող իրադարձությունների նկատմամբ: Մենք պետք է հասկանանք, որ հայկական սփյուռքը և Հայաստանի քաղաքացիները մեկ միասնություն են:  Դա մեկ ազգ է` անկախ նրանից, թե որտեղ են այս պահին նրանք ապրում»,- ասել է Կարապետյանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար ամենակարևորը մարդկային կապիտալն է: «Մենք իրականում կարծում ենք, որ դա ամենահզոր կապիտալն է: Մեր սփյուռքի ներուժն էլ այս առումով մեր խաղաքարտն է: Հայկական սփյուռքը կարող է մասնակցություն ունենալ ամեն ինչում»,- նշել է ՀՀ վարչապետը:
Նա հավելել է, որ երբ սիրիական հակամարտության հետևանքով բազմաթիվ սիրիահայեր տեղափոխվել են Հայաստան, երկրում էական փոփոխության է ենթարկվել ծառայությունների ոլորտը և բիզնես միջավայրը: «Նրանք իրենց հետ բերել են կառավարման, շփման սեփական մշակույթը, իրենց ուղեղն ու ինտելեկտը»,- եզրափակել է Կարապետյանը:

Armenian Diaspora’s potential is our “trump card” – PM Karapetyan
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan commented on the participation of the Armenian Diaspora in the country’s life.
In an interview to the multinational MIR 24 TV, asked what participation does the Armenian Diaspora have in Armenia’s life, the PM stressed the majority of Armenian people are law-abiding and patriotic people.
“At the same time, they display huge responsibility and interest towards the developments in their historic Fatherland. We have to understand that the Armenian Diaspora and the citizens of Armenia are a whole. That’s one nation, regardless where they currently reside”, Karapetyan said.
The PM emphasized that human capital is the most important thing for Armenia. “We really believe that it’s the most powerful capital. And in this context the potential of our Diaspora is our “trump card”. The Armenian Diaspora can participate in everything”, the PM said.
He added when numerous Syrian-Armenians relocated to Armenia due to the Syrian War, the business environment and the service sector underwent significant changes.
“They brought their own culture of management and communication, their intellect and ideas”, Karapetyan said.