Արցախից Երևանի հոսպիտալ տեղափոխված երկու զինծառայողի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղից օրերս Երևանի հոսպիտալ տեղափոխված երկու զինծառայողի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ Զինված ուժերի ռազմաբժշկական վարչության պետ, գնդապետ Կամավոր Խաչատրյանը:
«Պայմանագրային զինծառայող Ալեքսեյ Սերգեյի Ավանեսյանը վիրավորվել է ստորին վերջույթներից, ծնկի շրջանում ոսկրային դեֆեկտով վիրավորում է ստացել: Վիրահատել ենք և ստիպված ենք եղել հեռացնել մեկ ստորին վերջույթը: Վիճակը ծայրահեղ ծանր է, սակայն կայունություն է նկատվում: Փորձել ենք սկզբնական շրջանում ստորին վերջույթը պահպանել, սակայն վնասվածքը մեծ էր և չի հաջողվել: Նա վիրավորում ստացել էր երեք օր առաջ հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մարտական հերթապահության ժամանակ»,-ասաց Կամավոր Խաչատրյանը:
Ինչ վերաբերում է Գուրգեն Հարությունի Սարգսյանին, ապա Կամավոր Խաչատրյանը նշեց, որ Պաշտպանության բանակից իրենց մոտ է տեղափոխվել գլխուղեղի շրջանում ստացած վնասվածքով: Նրա խոսքով, բավական լուրջ վիրավորում է, այժմ երիտասարդին միացված է արհեստական ապարատ: Կամավոր Խաչատրյանն ընդգծեց, որ բժիշկներն ամեն ինչ անում են զինվորի կյանքը փրկելու համար: Նրա վիճակը ևս գնահատվում է ծայրահեղ ծանր: 19-ամյա Գուրգեն Հարությունի Սարգսյանը հրազենային վիրավորումն ստացել էր հունվարի 16-ին՝ ժամը 23:55-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում զենքի օգտագործման կանոնների խախտման արդյունքում: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:

YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. Two servicemen are hospitalized in critical condition after being airlifted to Yerevan, Colonel Kamavor Khachatryan, head of the military-medical department of the Armed Forces told a press conference in ARMENPRESS.
“Serviceman Alexey Avanesyan was wounded in the lower limbs, he suffered a bone defect wound in the knee area. He underwent surgery and we were forced to perform an amputation of one lower limb. He is in critical condition, however we see stability. Initially we attempted to save the limb, but the wound was large and we failed. He was wounded by Azerbaijani fire three days ago while on duty”, Khachatryan said.
Regarding Gurgen Sargsyan, Khachatryan said the soldier was transported to the hospital with a gunshot wound to the head. According to him, the wound is quite serious; the soldier is currently on life support.
Khachatryan says doctors are doing their best to save the soldier’s life.
Private Gurgen Sargsyan suffered a gunshot wound to the head at 23:55, January 16 while on duty in an unspecified military position, as result of negligent use and violation of firearm safety rules by a junior Sergeant.