Մայքլ Մուրը եւ Ռոբերտ դե Նիրոն Նյու Յորքում գլխավորել են Թրամփի դեմ կազմակերպված հանրահավաքը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մի քանի հազար մարդ Է հունվարի 19-ին մասնակցել Նյու Յորքում ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ կազմակերպված բողոքի ցույցին: Ելույթներին, որոնք կայացել են Մանհեթենի «Թրամփ թաուեր» երկնաքերի մոտ, ընդհանուր տոն են տվել մեգապոլիսի քաղաքագլուխ Բիլ դե Բլազիոն, ականավոր քարոզիչ Ալֆրեդ Շարփթոնը, ռեժիսոր Մայքլ Մուրը, դերասաններ Ռոբերտ դե Նիրոն, Ալեք Բոլդուինը եւ Մարկ Ռուֆալոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Օսկար» մրցանակի կրկնակի դափնեկիր դե Նիրոն ելույթ Է ունեցել առաջինը՝ Թրամփին համարելով «վատ օրինակ ամբողջ երկրի եւ այս քաղաքի համար»: «Ֆարենհայթ 9/11» հայտնի կինոժապավենի ստեղծողը՝ Մուրը, նախազգուշացրել Է, որ «Ամերիկան չափազանց վտանգավոր շրջան Է ապրում իր պատմության մեջ»: «Ամեն ինչ այնքան վատ Է, որքան ձեզ թվում Է: Բայց կլինի ավելի վատ»,- կանխագուշակել Է ռեժիսորը:
«Այս երեկո մենք հավաքվել ենք պաշտպանելու մեզ բոլորիս համար մի թանկարժեք բան: Եվ դա մեզնից յուրաքանչյուրն  Է»,- նշել Է Ռուֆալոն: Նրան են միացել նաեւ դերասանուհիներ Ջուլիանա Մուրը, Մարիսա Թոմեյը եւ Շեյլին Վուդլին:
Անցած հանգստյան օրերից նմանօրինակ ակցիաներ են տեղի ունենում ԱՄՆ-ի շատ քաղաքներում: Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացվել Է, հարյուրավոր ամերիկացիներ մտադիր են Թրամփի  պաշտոնակալության արարողությունը ձախողելու փորձ ձեռնարկել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Майкл Мур и Роберт Де Ниро возглавили митинг против Трампа в Нью-Йорке
Несколько тысяч человек приняли 19 января участие в демонстрации протеста в Нью-Йорке против избрания республиканца Дональда Трампа президентом США. Общий тон выступлениям, которые прошли около небоскреба "Трамп тауэр" на Манхэттене, задавали мэр мегаполиса Билл де Блазио, видный проповедник Альфред Шарптон, режиссер Майкл Мур, актеры Роберт Де Ниро, Алек Болдуин и Марк Руффало, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Двукратный обладатель премии "Оскар" Де Ниро выступал первым, назвав Трампа "дурным примером для всей страны и этого города". Создатель известной ленты "Фаренгейт 9/11" Мур предупредил, что "Америка переживает крайне опасный период в своей истории". "Все настолько плохо, насколько кажется вам. Но станет еще хуже", - предрек режиссер.
"Этим вечером мы собрались, чтобы защитить нечто драгоценное для всех нас. И это каждый из нас", - заметил Руффало. К нему присоединились также актрисы Джулиана Мур, Мариса Томей и Шейлин Вудли.
Акции подобного рода проходят во многих городах США с минувших выходных. Как сообщалось ранее, сотни американцев намерены предпринять попытку сорвать церемонию инаугурации Трампа.