Արցախի ՄԻՊ-ը պետք է ներգրավված լինի բոլոր գործընթացներում. Արման Թաթոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին ադրբեջանցիների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակչության նկատմամբ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների մասին բարձրաձայնելու հարցում մեծ դեր ունի Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը: Հունվարի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը պետք է ներգրավված լինի բոլոր գործընթացներում: Մարդու իրավունքները սահմաններ չպետք է ճանաչեն: Սա իմ սկզբունքային դիրքորոշումն է: Մենք քաղաքականության հետ կապ չունենք: Կոնֆլիկտային և հետկոնֆլիկտային գոտիների մարդու իրավունքների պաշտպանության հաստատությունները պետք է ունենան ակտիվ ներգրավվածություն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Թաթոյանը:
Նրա գնահատմամբ` հարկավոր է ամեն ինչ անել, որպեսզի քաղաքակիրթ աշխարհը տեսնի, որ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունն աշխատում է արդյունավետ և փարիզյան սկզբունքներին համապատասխան: «Ես գործադրել եմ, գործադրում եմ և գործադրելու եմ բոլոր ջանքերը, որպեսզի նպաստեմ այս հարցերի բարձրացմանը»,- եզրափակեց Արման Թաթոյանը:

NKR Ombudsman must be involved in all processes – Armenia’s Ombudsman says
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Human Rights Defender of the Nagorno Karabakh Republic has a key role on raising issues of the gross human rights violations committed by the Azerbaijani forces against the people of NKR during the April four-day war, Armenia’s Ombudsman Arman Tatoyan told reporters on January 18, reports “Armenpress”.
“Karabakh’s Human Rights Defender must be involved in all processes. Human rights have no boundaries. This is my principled stance. We have nothing to do with politics. The human rights defenders structures of the conflict and post-conflict zones must be actively involved”, Arman Tatoyan said.
He said it is necessary to do everything in order the civilized world to see that the NKR Ombudsman’s Office is working effectively and in accordance with the Paris principles.