Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Բուլղարիայի նորանշանակ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունվարի 18-ին ընդունել է ՀՀ-ում Բուլղարիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւային: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ` խորհրդարանի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ նրա առաքելության ընթացքում հայ-բուլղարական հարաբերություններն էլ ավելի կզարգանան եւ կխորանան:
Գալուստ Սահակյանի խոսքով` երկու ժողովուրդների միջեւ վաղեմի բարեկամությունը, մշակութային բազմաթիվ առնչությունները նպաստավոր հիմք են հայ-բուլղարական հարաբերությունների զարգացման համար:
Երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման եւ համագործակցության խորացման տեսանկյունից ԱԺ նախագահը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, ինչպես նաեւ՝ Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը` Արեւելյան գործընկերության շրջանակում:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է Բուլղարիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵՄ դիրքորոշմանը համահունչ:
Դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան, բարձր գնահատելով երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները, ուրախությամբ նշել է, որ Բուլղարիայի հայ համայնքը կամուրջ է երկկողմ հարաբերությունների սերտացման ու ամրապնդման հարցում: Նա վստահեցրել է, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում կանի հնարավորը ձեւավորված հարաբերություններն առավել զարգացնելու եւ խորացնելու համար:
Զրուցակիցները կարեւորել են երկու խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ աշխատանքն ու միջազգային տարբեր խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության խորացումը:

YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Speaker of Armenia’s Parliament Galust Sahakyan on January 18 held a meeting with newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Bulgaria to Armenia Maria Pavlova Tzotzorkova-Kaymaktchieva, press service of the Parliament told “Armenpress”.
Congratulating the Ambassador on her new post, the Parliament Speaker expressed confidence the Armenian-Bulgarian relations will further develop and intensify during her tenure.
Galust Sahakyan said the old friendship between the two people, a number of cultural ties are favorable basis to develop the bilateral ties.
From the perspective of strengthening the bilateral relations and deepening the cooperation, the Parliament Speaker attached importance to the role of parliamentary diplomacy, as well as Armenia-EU cooperation within the frames of Eastern partnership.
Speaker Sahakyan attached importance to Bulgaria’s balanced stance over the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict in line with the stances of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the EU.
In her turn, the Bulgarian Ambassador highly appreciated the existing relations between the two states, and said the Armenian community of Bulgaria is a bridge on intensifying and strengthening the bilateral ties. She ensured that during her tenure she will do everything possible to further develop and deepen the existing relations.
The sides also attached importance to the close work between the parliamentary friendship groups and the deepening of mutual partnership in various international parliamentary platforms.