Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում դիտորդների տեղակայման վայրի շուրջ կոնսեսուս դեռ չկա. Սերգեյ Լավրով
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում դիտորդների տեղակայման վայրի շուրջ
կոնսեսուս դեռ չկա. Սերգեյ Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում դիտորդների տեղակայման վայրի շուրջ կոնսեսուս դեռ չկա: Համբուրգում անցկացված ԵԱՀԿ նախարարական հավաքից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մենք վաղուց ենք մեկնաբանել ղարաբաղյան կոնֆլիկտի շուրջ ստեղծված իրավիճակն այն համաձայնությունների համատեքստում, որոնք ձեռք են բերվել Վիեննայում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպմանը՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երեք երկրների արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ, ինչպես նաև Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը: Համաձայնություններից առաջինը վերաբերել է հրադադարի վերահաստատմանը: Կրակը դադարեցվել է, սակայն, ցավոք, այսօր այդ տեսնակյունից դեռ խատումներ կան»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Սերգեյ Լավրովը: Նրա խոսքով, բարձր են գնահատում ԵԱՀԿ-ի մոնիտորինգի առաքելությունը շփման գծում:
Սերգեյ Լավրովը նշեց, որ համաձայնություն էր ձեռքբերվել նաև ԵԱՀԿ-ի դիտորդների թվի ավելացման հարցի շուրջ:
«Այդ թիվը մեծ չէ, խմբի անդամների թիվն ավելացել է 7-ով, իսկ խումբը բավական համեստ թիվ ունի, որքան գիտեմ 12 հոգուց է բաղկացած: Այո, մենք կարծում ենք, որ այդ համաձայնությունները պետք է ամրապնդվեն ԵԱՀԿ-ի որոշումներով, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է կոնսեսուս: Դիտորդների թվի ավելացման հարցի հետ կապված կոնսեսուս կա, սակայն, թե որտեղ պետք է տեղակայվեն, կոնսեսուս դեռ չկա: Ես, ինչպես և շատերը, կարծում եմ, որ նրանք պետք է տեղակայվեն շփման գծի երկայնքով»,-ասաց ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը:

There is still no consensus on stationing of observers in NK conflict zone – FM Lavrov
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. There is still no consensus over the station of observers in the Nagorno Karabakh conflict zone, Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov said after the OSCE FMs meeting in Hamburg, reports “Armenpress”.
“We have commented on the situation over the Karabakh conflict long ago in the context of agreements that were reached in Vienna at the meeting of Armenian and Azerbaijani Presidents Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev with the participation of the Foreign Ministers of the OSCE MG Co-Chairing countries, as well as in St. Petersburg at the meeting of Russian President Vladimir Putin, Presidents of Armenia and Azerbaijan Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev. The first agreement concerned the reestablishment of the ceasefire. The fire stopped, however, unfortunately, today, there are still violations from this perspective”, Lavrov said, adding that they highly appreciate the OSCE monitoring mission in the line of contact.
The Russian FM stated that an agreement was reached over the issue of increasing the number of the OSCE observers.
“That number is small, the number of group members was added by 7, and the group has quite a modest number, as I know, it is comprised of 12 members. Yes, we think that those agreements must be strengthened by the OSCE decisions, and consensus is needed for that. There is a consensus on increasing the number of observers, however, where they must be stationed, no consensus yet. I, like many people, think that they must be stationed along the entire length of the line of contact”, Lavrov said.