Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում դիտորդների տեղակայման վայրի շուրջ կոնսեսուս դեռ չկա. Սերգեյ Լավրով
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում դիտորդների տեղակայման վայրի շուրջ
կոնսեսուս դեռ չկա. Սերգեյ Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում դիտորդների տեղակայման վայրի շուրջ կոնսեսուս դեռ չկա: Համբուրգում անցկացված ԵԱՀԿ նախարարական հավաքից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մենք վաղուց ենք մեկնաբանել ղարաբաղյան կոնֆլիկտի շուրջ ստեղծված իրավիճակն այն համաձայնությունների համատեքստում, որոնք ձեռք են բերվել Վիեննայում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպմանը՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երեք երկրների արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ, ինչպես նաև Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը: Համաձայնություններից առաջինը վերաբերել է հրադադարի վերահաստատմանը: Կրակը դադարեցվել է, սակայն, ցավոք, այսօր այդ տեսնակյունից դեռ խատումներ կան»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Սերգեյ Լավրովը: Նրա խոսքով, բարձր են գնահատում ԵԱՀԿ-ի մոնիտորինգի առաքելությունը շփման գծում:
Սերգեյ Լավրովը նշեց, որ համաձայնություն էր ձեռքբերվել նաև ԵԱՀԿ-ի դիտորդների թվի ավելացման հարցի շուրջ:
«Այդ թիվը մեծ չէ, խմբի անդամների թիվն ավելացել է 7-ով, իսկ խումբը բավական համեստ թիվ ունի, որքան գիտեմ 12 հոգուց է բաղկացած: Այո, մենք կարծում ենք, որ այդ համաձայնությունները պետք է ամրապնդվեն ԵԱՀԿ-ի որոշումներով, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է կոնսեսուս: Դիտորդների թվի ավելացման հարցի հետ կապված կոնսեսուս կա, սակայն, թե որտեղ պետք է տեղակայվեն, կոնսեսուս դեռ չկա: Ես, ինչպես և շատերը, կարծում եմ, որ նրանք պետք է տեղակայվեն շփման գծի երկայնքով»,-ասաց ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը:

Нет консенсуса по вопросу размещения наблюдателей ОБСЕ в зоне карабахского конфликта: Лавров
Нет консенсуса по вопросу размещения наблюдателей ОБСЕ в зоне карабахского конфликта. Как сообщает Арменпресс, об это сказал министр иностранных дел России Сергей Лаврова в ходе пресс-конференции по итогам 23-го заседания СМИД ОБСЕ в  Гамбург 9 декабря 2016 года.
«Мы уже давно комментировали ситуацию в урегулировании нагорно-карабахского конфликта, в том числе в свете тех договоренностей, которые были достигнуты в Вене на встрече трех министров иностранных дел стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ с президентами Армении и Азербайджана, и договоренностей, достигнутых на встрече президента России Владимира Путина с президентами Алиевым и Сагрсяном. Договоренности прежде всего касались того, что необходимо переподтвердить соглашение о соблюдения режима прекращения огня. Это было сделано, но, к сожалению, нарушения продолжаются, и мы высоко ценим роль ОБСЕ в мониторинге ситуации на линии соприкосновения, отметил министр», - отметил Сергей Лавров.
Он также отметил, что договоренности касались увеличения числа наблюдателей ОБСЕ, причем эти цифры незначительны – на 7 человек увеличить группу, которая и без того скромная, 12 человек. «Мы считаем, что эти договоренности должны быть закреплены в решениях ОБСЕ. Но для того, чтобы это сделать, требуется консенсус. Консенсус в отношении физического, количественного увеличения есть, но нет консенсуса в отношении того, где они будут развернуты. Я считаю, как и многие другие, что развернуты они должны быть на линии соприкосновения», - отметил Сергей Лавров.