Ուկրաինայում կանցկացվեն Հայաստանի 1988 թվականի երկրաշարժի տարելիցին նվիրված միջոցառումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի Զապորոժյան մարզխորհրդի գեղարվեստական թանգարանում դեկտեմբերի 7-ից 17-ը, Զապորոժիեի մարզի հայերի միության աջակցությամբ, կկայանա հայ նկարիչների գեղարվեստական ստեղծագործությունների «Նռան գույները» ցուցահանդեսը՝ նվիրված 1988 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած երկրաշարժի զոհերի հիշատակի տարելիցին:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով AnalitikaUA.net-ին, ցուցահանդեսում առաջին անգամ կներկայացվեն համաշխարհային ճանաչում ունեցող 16 հայ նկարիչների աշխատանքներ, որոնք արդեն երկար ժամանակ պահվում են Զապորոժիեի մարզային գեղարվեստական թանգարանի արխիվում, ինչպես նաեւ զոպորոժցի հայտնի նկարիչների՝ Ռուդոլֆ Հակոբյանի, Գագիկ Կուրղինյանի, Գայանե Առուշանյանի եւ Մարիաննա Սմբատյանի գործերը:
Ուկրաինայի հայերի միության մամուլի ծառայության տեղեկատվության համաձայն, Սպիտակի 1988 թվականի երկրաշարժի տարելիցին նվիրված միջոցառումներ են նախատեսված նաեւ Ուկրաինայի այլ տարածաշրջաններում:
Ինչպես հայտնել են Հայ առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմում, դեկտեմբերի 7-ին Ուկրաինայի բոլոր գործող հայկական եկեղեցիներում պատարագ կմատուցվի Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին:
Ավելի վաղ AnalitikaUA.net-ի մեկնաբանության մեջ Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը նշել Է, որ հայ ժողովուրդը հիշում եւ անսահմանորեն երախտապարտ Է իր բարեկամներին ամբողջ աշխարհում, որոնք մեզ դժբախտության մեջ մենակ չթողեցին Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ:
«Առաջիններից մեկը օգնության ձեռք մեկնեցին եղբայրական Ուկրաինայից: Այդ սխրանքն ընդմիշտ կմնա մեր սրտերում: Բոլոր այն հայերի անունից, որոնց միավորում Է մեր Միությունը, անկեղծորեն երախտապարտ եմ ծանր պահին մեր ժողովրդին աջակցելու համար»,-հայտարարել Է Վիլեն Շատվորյանը:

В Украине пройдут мероприятия, посвященные годовщине землетрясения в Армении
С 7 по 17 декабря 2016 года в Запорожском областном художественном музее Запорожского областного совета, при поддержке Союза армян Запорожской области, состоится выставка художественных произведений армянских художников «Цветы Граната», приуроченная годовщине памяти жертв землетрясения 1988 года в Армении.
Как сообщает AnalitikaUA.net, со ссылкой на организаторов, на выставке впервые будут представлены работы шестнадцати армянских художников мирового уровня, которые хранятся уже долгое время в архиве Запорожского областного художественного музея, а также работы известных запорожских художников: Рудольфа Акопяна, Гагика Кургиняна, Гаяне Арушаняна и Марианны Смбатяна.
Согласно информации пресс-службы Союза армян Украины, мероприятия, посвященные годовщине землетрясения в Армении, намечаются также и в других регионах Украины.
Как сообщили в Украинской епархии ААЦ, 7 декабря, во всех действующих армянских церквях Украины, пройдут поминальные службы по жертвам Спитакского землетрясения.
Ранее в комментарии AnalitikaUA.net Вилен Шатворян отметил, что армянский народ помнит и безмерно благодарен друзьям во всем мире, не оставившим нас один на один с бедой во время Спитакского землетрясения.
«Одними из первых, руку помощи протянули из братской Украины. Этот подвиг навсегда останется в наших сердцах! От имени всех армян, которых объединяет наш Союз, искренне благодарен за поддержку нашего народа в тяжелую минуту», — заявил Вилен Шатворян.