Թուրքիայում ձերբակալվել է Դերսիմի քաղաքապետը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում ձերբակալվել է Թունջելիի (Դերսիմ) քաղաքապետ, Դեմոկրատական տարածաշրջանային կուսակցության (DBP) անդամ Մեհմեթ Ալի Բուլը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Թունջելիի համաքաղաքապետ Նուրհայաթ Ալթունի տանը խուզարկություն է իրականացվել:
Թունջելիի քաղաքապետի ձերբակալումից ժամեր առաջ ձերբակալվել էր Սիիրթի (Սղերթ) քաղաքապետ Թունջեր Բաքըրհանը, ով ևս DBP անդամ է: Ձերբակալությունն իրականացվել է Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) դեմ տարվող հետաքննության շրջանակում:
Ձերբակալված են նաև քրդամետ DBP համանախագահ Սեբահաթ Թունջելը, ինչպես նաև կուսակցության մի քանի այլ անդամներ ևս: Նրանք բոլորը մեղադրվում է PKK օգտին քարոզչություն անելու մեջ:

В Турции задержан мэр города Дерсим
В Турции задержан мэр города Тунджели (Дерсим), член прокурдской Демократической партии народов (DBP) Мехнет Али Бул. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  «Хурриет».
В доме вице-мэра Тунджели Нурхайята Алтуни прошел обыск.
Часами ранее в Турции был задержан мэр города Сиирти(Сгерт) Тунджер Бакыран. Республиканская прокуратура города Сиирти вынесла постановление о задержании мэра-члена прокурдской Демократической партии народов (DBP) Тунджера Бакырана в рамках расследования по поводу деятельности Рабочей партии Курдистана (PKK).
В доме мэра и в офисе мэрии прошли обыски.
Ранее в Турции были задержаны два сопредседателя крупнейшей оппозиционной прокурдской Партии демократии народов (HDP), а также 9 депутатов от нее. Селахаттин Демирташ был задержан в Диарбекире, полиция задержала сопредседателя партии Фиген Юкседаг в Анкаре.