ՄԱԿ-ի կոմիտեն մտահոգված է Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ խտրականության դրսևորումների առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում հայ փոքրամասնության նկատմամբ ոտնձգությունների և խտրականության դրսևորումների վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի Ադրբեջանի վերաբերյալ չորրորդ պարբերական զեկույցի եզրափակիչ դիտարկման մեջ:
«Կոմիտեն մտահոգված է Ադրբեջանում հայ փոքրամասնության ներկայացուցիչների նկատմամբ ոտնձգությունների եւ խտրականության դրսևորման հաղորդումների կապակցությամբ, ինչպես նաև այդ անձանց կողմից` սեփական հայկական ինքնությունը ճանաչելու դժկամությամբ: Մեզ անհանգստացնում են հաղորդումներն այն մասին, որ հայկական ազգանուն ունեցող օտարերկրացիներին, անկախ նրանց քաղաքացիությունից, չի թույլատրվում մուտք գործել Ադրբեջան»,- ասված է կոմիտեի դիտարկման մեջ:
Կոմիտեն կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` կանխելու և պայքարելու հայ փոքրամասնության նկատմամբ ոտնձգությունների դեմ: Պաշտոնական Բաքվին հորդորել են նաև կամայական և խտրական հիմքերով չարգելել հայկական ազգանուն ունեցող անձանց մուտքը Ադրբեջան:
Եզրափակիչ դիտարկման մեջ կոմիտեն մտահոգություն է հայտնել նաև Ադրբեջանում լրագրողների, ակտիվիստների նկատմամբ հարձակումների, խոսքի ազատության, խաղաղ հավաքների անցկացման սահմանափակումների կապակցությամբ:

UN Committee concerned over allegations of discrimination against Armenian minority in Azerbaijan
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. The UN Human Rights Committee is concerned about allegations of harassment and discrimination against members of the Armenian minority in Azerbaijan, reports “Armenpress”.
The Committee published the fourth periodic report on Azerbaijan.
“The Committee is concerned about allegations of harassment and discrimination against members of the Armenian minority and the reluctance of Azerbaijanis of Armenian origin to self-identify as such, as well as about reports that foreigners with Armenian surnames have been prevented from entering the state party regardless of their nationality”, the reports says.
The Committee urged the Azerbaijani leadership to take all necessary measures to prevent and combat the harassment of and discrimination against members of the Armenian minority and to ensure that foreigners with Armenian surnames are not denied access to the country on arbitrary and discriminatory bases.
In conclusion the Committee expressed concern about consistent reports of torture and ill-treatment, including of journalists, human rights defenders and youth activists, extensive restrictions on freedom of expression, on the exercise of the right to peaceful assembly in practice in Azerbaijan.