Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպել է ԱՍԵԱՆ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Ջակարտայում նոյեմբերի 1-ին հանդիպեց Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ընկերակցության՝ ԱՍԵԱՆ-ի գլխավոր քարտուղար Լե Լուոնգ Մինին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստան-ԱՍԵԱՆ, ինչպես նաև Հայաստանի և ԱՍԵԱՆ-ի անդամ պետությունների միջև համագործակցության զարգացման հնարավորություններին:
Գլխավոր քարտուղար Մինը ներկայացրեց ԱՍԵԱՆ-ի շրջանակներում տեղի ունեցող ինտեգրացիոն գործընթացները, իրականացվող ծրագրերը, ընկերակցության հիմնումից ի վեր տնտեսական փոխգործակցության խորացման արդյունքները, անդամ պետությունների համար ստեղծված նոր հնարավորությունները, կազմակերպության հեռանկարները:
Հանդիպման օրակարգում էր Եվրասիական տնտեսական միության և Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ընկերակցության փոխգործակցության հնարավորությունը: Լե Լուոնգ Մինը այդ առումով նշեց, որ ԱՍԵԱՆ-ը հետաքրքրված է նման համագործակցությամբ, և այդ ուղղությամբ արդեն իսկ որոշակի քայլեր են ձեռնարկվում ինչպես անդամ երկրների, այնպես էլ ընկերակցության կողմից: Էդվարդ Նալբանդյանը Հայաստանի աջակցությունը հայտնեց այդ ջանքերին:

Министр ИД Армении Эдвард Налбандян встретился с генеральным секретарем АСЕАН
1-го ноября министр ИД Армении Эдвард Налбандян встретился с генеральным секретарем АСЕАН Ле Луонгом Мин. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении.
Собеседники говорили об отношениях Армении с АСЕАН, а также об отношениях Армении со странами-участницами этой организации.
Генеральный секретарь АСЕАН Ле Луонг Мин представил интеграционные процессы в АСЕАН, осуществляемые программы, результаты экономического сотрудничества между странами-участницами этой организации, перспективы и новые возможности.
В повестке стоял вопрос о возможности сотрудничества с странами-участницами ЕАЭС, и Генеральный секретарь АСЕАН Ле Луонг Мин заявил, что его лорганизация заинтересована в подобном сотрудничестве; в этом направлениии уже ведутся шаги. Министр ИД Армении Эдвард Налбандян выразил свою поддержку указанным программам.