Եվրամիությունը դատապարտեց Ռուսաստանին՝ ձեռնպահ մնալով պատժամիջոցներից
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության գագաթնաժողովի արդյունքում ընդունվել է հայտարարություն, որում Եվրոպական խորհուրդը վճռականորեն դատապարտում Է Հալեպի քաղաքացիական բնակչության վրա Սիրիայի իշխանությունների ու նրա դաշնակիցների, նախեւառաջ Ռուսաստանի գրոհները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Եվրոպական խորհուրդը հորդորել Է «դադարեցնել գազանությունները» եւ շտապ միջոցներ ձեռնարկել Հալեպ եւ Սիրիայի այլ շրջաններ անարգել հումանիտար մուտք ապահովելու համար: Նաեւ այն հանդես Է եկել մարտական գործողությունների անհապաղ դադարեցման եւ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո քաղաքական գործընթացը վերսկսելու օգտին:
«Միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի եւ մարդու իրավունքների խախտման մեղավորները պետք Է պատասխանատվության ենթարկվեն»,- նշվում Է հայտարարության մեջ: Նաեւ ընդգծվում Է, որ ԵՄ-ն «դիտարկում Է բոլոր հնարավոր տարբերակները ներկայիս գազանությունների շարունակման դեպքում»:
Նաեւ, ինչպես հաղորդվում Է, Եվրոպական խորհուրդը «ռազմավարական քննարկում Է անցկացրել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հարցերի շուրջ»:

Евросоюз осудил Россию за Алеппо без упоминания возможности санкций
Европейский Совет решительно осуждает атаки сирийской власти и ее союзников, прежде всего России, на гражданское население в Алеппо, говорится взаявлении по итогам саммита Евросоюза.
Европейский совет призвал «прекратить зверства» и принять срочные меры для обеспечения беспрепятственного гуманитарного доступа к Алеппо и другим районах Сирии. Также он высказался за немедленное прекращение боевых действий и возобновление политического процесса под эгидой ООН,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
«Лица, ответственные за нарушение норм международного гуманитарного права и права человека, должны быть привлечены к ответственности», — говорится в заявлении. Также подчеркивается, что ЕС «рассматривает все возможные варианты» на случай «продолжения нынешних зверств».
Также, как сообщается, Европейский совет «провел стратегическую дискуссию по вопросам политики в отношениях с Россией».