Նիգերիայի շուրջ 4,5 մլն բնակիչներ պարենային օգնության կարիք ունեն. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիգերիայում, որտեղ շարունակվում Է կառավարական ուժերի եւ «Բոկո հարամ» ծայրահեղական խմբավորման զինյալների դիմակայությունը, պարենային օգնության կարիք ունեցող մարդկանց թիվը մարտ ամսից ավելացել Է կրկնակի եւ հասել 4,5 միլիոնի:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՄԱԿ-ի Պարենավորման համաշխարհային ծրագիրը (ՊՀԾ):
ՊՀԾ-ի մասնագետները երկյուղում են, որ աֆրիկյան երկրի տնտեսության մեջ ստեղծված ծանր իրադրությունը կարող Է հանգեցնել այն բանին, որ կարիքավորների թիվն արդեն հաջորդ ամսին կավելանա եւս մեկ միլիոնով: Այս կանխատեսումը հիմնվում Է համալիր վերլուծության վրա, որն անցկացվել Է ՄԱԿ-ի մի շարք հումանիտար գործակալությունների կողմից:Դրա հետ մեկտեղ Նիգերիայի այն բնակիչների թվաքանակը, որոնք հայտնվել են պարենային սուր ճգնաժամի պայմաններում, գնահատվում Է 1 միլիոն: Նրանք գլխավորապես ապրում են Բոռնո, Յոբե եւ Ադամավա նահանգներում, որոնց տարածքում քայքայիչ գործունեություն են իրականացնում «Բոկո հարամ»-ի զինյալները:
«Մարդկանց պարենային օգնություն Է անհրաժեշտ գոյատեւման համար: Դրա հետ մեկտեղ ավելի քան 65 հազար մարդկանց, որոնք ապրում են զինյալներից ազատագրված, բայց դեռեւս անհասանելի Բոռնոյի եւ Յոբեի շրջաններում, մեր գնահատումներով՝ սպառնում Է սովը»,-նախազգուշացնում են մասնագետները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

ООН: около 4,5 млн жителей Нигерии нуждаются в продовольственной помощи
Число нуждающихся в продовольственной помощи в Нигерии, где продолжается противостояние между правительственными силами и боевиками экстремистской группировки "Боко харам", с марта выросло вдвое и достигло 4,5 млн человек. Об этом сообщила во вторник Всемирная продовольственная программа ООН (ВПП), передает ТАСС.
Специалисты ВПП опасаются, что тяжелая ситуация в экономике африканской страны может привести к тому, что число нуждающихся может увеличиться еще на миллион уже в следующем месяце. Этот прогноз основывается на комплексном анализе, проведенном рядом гуманитарных агентств ООН.
При этом количество жителей Нигерии, оказавшихся в условиях острейшего продовольственного кризиса, оценивается в один миллион человек. Главным образом они проживают в штатах Борно, Йобе и Адамава, на территории которых ведут подрывную деятельность боевики "Боко харам". "Людям необходима продовольственная помощь, чтобы выжить. При этом более чем 65 тысячам человек, проживающих в освобожденных (от боевиков ), но все еще недоступных районах Борно и Йобе, по нашим оценкам, угрожает голод", - предупреждают специалисты.