Պետք է անհապաղ վայր դնեն զենքը, որից հետ նախագահ Սարգսյանը կհրավիրի Սեֆիլյանին. Վիտալի Բալասանյանի հայտարարությունը
Պետք է անհապաղ վայր դնեն զենքը, որից հետ նախագահ Սարգսյանը կհրավիրի
Սեֆիլյանին. Վիտալի Բալասանյանի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը հայտարարություն է տարածել՝ բացահայտելով հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածք ներխուժած զինված խմբի անդամների հետ բանակցությունների որոշ մանրամասներ: Վիտալի Բալասանյանը տեղեկություն է փոխանցել նաև այն մասին, թե ով է ոստիկանության գնդապետ Արթուր Վանոյանի սպանությունը կատարողը: «Արմենպրես»-ը ստորև ներկայացնում է հայտարարությունը.
«Հուլիսի 22-ի լույս 23-ի գիշերն իմ միջնորդությամբ ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Գեորգի Կուտոյանը այցելել էր զինված խմբի տղաներին, բավականին ժամանակ քննարկել են պատանդներին ազատ արձակելու հետ կապված հարցեր, այլ հարցեր ևս: Պարոն Կուտոյանը նաև առաջարկեց, որպեսզի տղաներից մեկը, որը վիրավոր է և որին տեղում աշխատող բժիշկները կարող են անկարող լինել փրկել, տեղափոխել հիվանդանոց անհրաժեշտ մասնագիտացված ստա­ցիոնար բուժօգնություն տրամադրելու համար: Ցավոք այդ հարցը դրական պատասխան այդպես էլ չստացավ: Չնայած տղաների մերժմանը՝ մենք հաջորդ առավոտյան վիրաբույժ ուղարկեցինք գնդի տարածք, որին նույնպես թույլ չտրվեց անհրաժեշտ միջամտություն կատարել:
Ինչ վերաբերում է պատանդների ազատ արձակմանը, ապա այդ մասով ես գոհ եմ պրոցեսից: Զինված խմբի տղաներին, նախնական պայմա­նավորվածության համաձայն, տրամադրվել է մամուլի հետ շփումների ամենալայն հնարավորություն: Ցավոք զինված խմբի տղաները չհար­գեցին պետության հիմնական պահանջը, այն է՝ լրատվամիջոցների առաջ հանդես գալ բացառապես առանց զենքի: Կազմակերպեցին զենքի ու ռազմականության բացահայտ ցուցադ­րություն, այնուհետև էլ ուղիղ եթերում սկսեցին օդ կրակել: Ես սա խստորեն դատապարտում եմ և անընդունելի եմ համարում:
Ինչևէ, հետևելով Նախագահ Սարգսյանի կոչին, պետական գերա­տեսչությունները, որոնց հետ ես շարունակում եմ բանակցել, պատ­րաստ են սպառել զինված խմբի խաղաղ հանձնվելուն ուղղված բոլոր միջոցները: Կոչ եմ անում նաև քանի դեռ ուշ չէ, քանի դեռ հնարավոր է դա անել, ուշքի գալ և կատարել Հայաստանի Սահմա­նադրության և օրենքների միանշանակ պահանջը: Դրա համար ձեզ պետական մարմինները էլի են պատրաստ մամուլի հետ շփում կազմակերպել, եթե դրա կարիքը կա՝ ինչ-որ բաներ բացատրելու համար բոլորին: Բայց այս անգամ պատրաստ են դա անել բացառապես առանց զենքի, և հանրության համար բաց, հետևաբար լրագրողների համար անվտանգ տարածքում: Դրանից հետո պետք է անհապաղ վայր դնեն զենքը:
Կոչ եմ անում նաև տղաներին, քանի դեռ ուշ չէ անհապաղ իշխանություններին հանձնել վիրավոր տղային, ով նաև, ըստ տեղեկությունների, Ոստիկանության գնդապետին սպանողն է: Նրան շտապ բուժօգնություն է պետք, տղանե՛ր, ևս մեկ զոհ ոչ մեկին հարկավոր չէ: Ես կարծում եմ, որ տղաները պետք է օգտվեն այս վերջին հնարավորությունից:
Իմ միջնորդությամբ իշխանության բարձրաստիճան ներկա­յացուցչի հետ միասին, որին ներկա էր նաև «Հիմնադիր խորհրդա­րանի» անդամ Ալեք Ենիգոմշյանը, մենք «Վարդաշեն» քրեակա­տա­րողական հիմնարկում հանդիպել ենք Ժիրայր Սեֆիլյանի հետ և քննարկել ենք տարբեր հարցեր: Ժիրայր Սեֆիլյանը այդ պահի դրությամբ որևէ խոսք չի ասել, ավելին՝ պնդել է, որ այս պահի դրությամբ ինքը հրաժարվում է Նախագահի հրաժարականի պա­հանջից: Ժիրայր Սեֆիլյանը բարձրացրել է իրենց հուզող ազգային նշանակության հարցեր, որոնք մենք խոստացել ենք փոխանցել Հանրապետության Նախագահին: Մենք անմիջապես կատարել ենք մեր խոստումը, փոխանցել ենք հարցերը: Արդեն ունենք նաև Հանրապետության Նախագահի դիրքորոշումը. այն է՝ տղաների կողմից զենքն անհապաղ վայր դնելուց և հանձնվելուց հետո նա պատրաստակամություն է հայտնել հրավիրելու Ժիրայր Սեֆիլյանին և բացատրելու իրականությունը և հեռանկարները»:

Нужно немедленно сложить оружие, после чего президент Саргсян пригласит Сефиляна – заявление Виталия Баласаняна
Нужно немедленно сложить оружие, после чего президент Саргсян пригласит Сефиляна –
заявление  Виталия  Баласаняна
Депутат НС НКР, Герой  Арцаха Виталий  Баласанян распространил заявление, раскрыв некоторые подробности переговоров с членами вооруженной  группы, 17 июля ворвавшейся  на территорию полка патрульно-постовой  службы полиции РА. Виталий  Баласанян передал также информацию о том, кто является исполнителем убийства полковника полиции Артура  Ванояна.
Арменпресс представляет текст заявления.
«В ночь на 23 июля при моем посредничестве директор СНБ РА  Георгий  Кутоян посетил ребят из вооруженной  группы, и они довольно долго обсуждали вопрос об освобождении заложников, а также другие  вопросы. Господин Кутоян  предложил также, чтобы один из ребят, который ранен, а работающие  на  месте  врачи могут быть бессильны ему помочь, был доставлен в специализированную больницу для  получения  профессиональной помощи. Увы, положительного ответа  на это предложение  не  было. Несмотря  на  отказ ребят, на следующее утро мы  отправили хирурга на территорию полка, которому  также не  дали оказать необходимую помощь.
Что касается освобождения  заложников, то в этом плане я доволен процессом. Согласно предварительной  договоренности, ребятам из вооруженной  группы была предоставлена широкая возможность общения с  прессой. К сожалению, ребята  не  увáжили основное требование государства, а именно: общаться с прессой исключительно без оружия. Они организовали открытую демонстрацию оружия  и боеприпасов, а потом в открытом эфире  стали стрелять в  воздух. Я категорически осуждаю это и считаю абсолютно неприемлемым.
Как  бы то ни было, следуя призыву президента Саргсяна, государственные ведомства, с которыми я продолжаю переговариваться, готовы использовать все методы, чтобы  вооруженная  группа мирно сдалась властям. Я призываю также: пока не поздно, пока еще это можно сделать, опомнитесь и выполните однозначное  требование законов и Конституции страны. Для этого госорганы готовы еще раз организовать встречу с СМИ, если есть необходимость что-то объяснить всем.  Но в этот раз они готовы это сделать только и только без оружия, открыто для  общества и на территории, безопасной  для  журналистов. А после  этого ребята должны немедленно сложить оружие.
Я также обращаюсь к ребятам с призывом: пока еще не поздно, немедленно передать властям раненого, который к тому же, как стало известно, является убийцей полковника полиции. Ему  нужна неотложная медицинская помощь, ребята, еще одна жертва не нужна никому! Мне кажется, ребята должны воспользоваться этой – последней возможностью.
При моем посредничестве вместе с высокопоставленным представителем власти (и при этом присутствовал также член «Учредительного парламента» Алек  Енигомшян), мы встречались в УИУ «Вардашен» в основном с Жирайром Сефиляном и обсуждали разные вопросы. На данный  момент Жирайр Сефилян отказывается от требования отставки Сержа Саркисяна. Жирайр Сефилян поднял волнующие  их вопросы национального значения, которые  мы  обещали передать президенту. Свое обещание  мы  выполнили незамедлительно и передали все  вопросы.
Сейчас у  нас есть и позиция президента  Армении: после того как ребята  сложат оружие  и сдадутся, он готов пригласить Жирайра Сефиляна и объяснить реальную ситуацию и перспективы».