Լևոն Մկրտչյանն այցելել է «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն հունիսի 13-ին այցելել է «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիր, որտեղ տրվել էր ամենամյա բաց «Բանգլադեշյան պլեներ 2016»-ի, լրացուցիչ ամառային ճամբարների, պատանեկան ամառային աշխատանքի, մանկավարժության ճամբարների մեկնարկը: Ամառային ճամբարին մասնակցում են պատանիներ` ՀՀ մարզերից, Արցախից և Վրաստանից: Լևոն Մկրտչյանը շրջել է կրթահամալիրում, ծանոթացել նյութատեխնիկական բազային, իրականացվող ամառային ծրագրերին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից:
Լրագրողների հետ զրույցում նախարարը նշել է, որ վերջին անգամ կրթահամալիրում եղել է 7-8 տարի առաջ, և փոփոխությունները բավականին զգալի են: «Նախևառաջ` ամառային ճամբարի գաղափարն ամբողջությամբ իրականացված է: Մենք պետք է կրթական ծրագրերում ավելի մեծ ուշադրություն դարձնենք գործնական աշխատանքներին: Արտադպրոցական կրթությունը շատ կարևոր է երեխայի ձևավորման հարցում: Առհասարակ, կրթությունը հենված է  երկու բազային արժեքների վրա՝ ազատություն և պատասխանատվություն, և  ինչքանով սահուն է այդ անցումը, այնքան մեծ է հանրակրթական դպրոցի առաքելությունը: «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրն այն դպրոցներից է, որտեղ այդ անցումը սահուն է. շատ հաճախ ջնջված է տարիքային անջրպետը, և գործում է ուսուցիչ-աշակերտ հետաքրքիր ձևաչափ: Եթե մենք կարողանանք լրացուցիչ կրթության գաղափարը կյանքի կոչել, մեծ արդյունք կստանանք: Օրինակ, եթե յուրաքանչյուր առարկայի չափորոշիչում սահմանվի, որ գործնական հատվածը պարտադիր լինի, իսկապես փոփոխության կբերի: Գուցե լրացուցիչ կրթությունը մտցվի ուսուցիչների ծանրաբեռնվածության մեջ, այնուհետ փորձենք արագացնել ավագ դպրոցին անհրաժեշտ անհետաձգելի բարեփոխումները, և առհասարակ վերանայենք հանրակրթության բոլոր չափորոշիչները»,-նշել է նախարարը` ընդգծելով, որ շատ հարցերում «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրը բավականին լավ վիճակում է և ունի բյուջետային հատուկ ֆինանսավորում:
«Երեխան պետք է կարողանա հասկանալ, թե դպրոցում ձեռքբերած գիտելիքներն ինքն ինչպես պետք է օգտագործի: Դա շատ կարևոր է: Այս դպրոցում մանկավարժները կարողանում են բազմակողմանի հետաքրքրություններ առաջացնել աշակերտների մոտ»,- հավելել է նախարարը:
Կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանն անդրադարձել է հաստատության կազմակերպած ամառային ծրագրերին` շեշտելով, որ դրանք լավ հնարավորություն են թե՛ երեխաների, թե՛ մանկավարժների համար: «Չի կարելի երեք ամիս արձակուրդի անունը դնել` մենք «պրծանք» դպրոցից: Ամռանն իրական հնարավորություններ են ստեղծվում»,- ասել է նա` հավելելով, որ շուտով կրթօջախը կունենա ուսումնական ձիարշավարան և նոր լողավազան:

Minister of Education and Science visits “Mkhitar Sebastatsi” Educational Complex
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. On June 13 Minister of Education and Science of Armenia Levon Mkrtchyan visited “Mkhitar Sebastatsi” educational complex where the start of the annual "Plein Air 2016", summer camps of further education, youth summer work and teachers' camps was given.
Teenagers from the Armenian districts, Nagorno Karabakh and Georgia were taking part in the summer camps, press service of the Ministry informed “Armenpress”.
During the talk with journalists the Minister said he had visited the educational complex 7-8 years ago, and significant changes have been made since then. "First of all, the idea of the summer camp has entirely been realized. We should pay more attention to activities in our educational programs. Outer-school education is very important for the child development. Education is generally based on two basic values: freedom and responsibility, and the more fluent that transition is, the greater the school mission becomes.
The "Mkhitar Sebastatsi" educational complex is one of the schools where that transition is fluent, and very often the age barrier is removed, and there exists an interesting teacher-student format. We will have big achievements if we are able to implement the idea of further education. For example, there will be a real change if we make the activity part obligatory for the standards of each school subject.
We might as well include the further education in the teachers' workload, and then we will try to accelerate the urgent reforms of our high school, in general, revise all the standards of public education", the Minister said stating that the "Mkhitar Sebastatsi" educational complex is in a quite good condition in many aspects and has a special budgetary funding.
"Any child should be able to realize how he/she will use the knowledge acquired at school," the Minister said.
Ashot Bleyan, the director of the educational complex, spoke about the summer plans of the educational complex, highlighting that they are good opportunities for both the children and teachers.
"We mustn't paraphrase the three-month-holiday into we have got rid of the school. Real opportunities are created in summer", he said adding that the educational complex is going to have its own educational racecourse and a new swimming pool.