Սավչենկոյի ազատումը կարեւոր քայլ Է «Մինսկ-2»-ի իրագործման համար. Օլանդ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ողջունում Է կալանավորների փոխանակումը, որը մայիսի 25-ին տեղի ունեցավ այն պարտավորություններին համապատասխան, որոնք ընդունվել Էին «նորմանդական ձեւաչափով» մայիսի 23-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում:
«Դա թույլ տվեց, մասնավորապես, Ուկրաինայի տարածք վերադարձնել ուղղաթիռի օդաչու Նադեժդա Սավչենկոյին»,-ասված Է  Օլանդի վարչակազմի հաղորդագրության մեջ:
Պետության ղեկավարի խոսքով՝ կալանավորների ազատումը «կարեւոր քայլ Է Մինսկի համաձայնությունների իրագործման համար», որոնք անհրաժեշտ Է հնարավորինս արագ կենսագործել: Օլանդը նշել Է, որ Փարիզը եւ Բեռլինը կշարունակեն միասին աշխատել այդ նպատակին հասնելու համար:
Մայիսի 25-ին հայտնի Է դարձել, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր Է ստորագրել Նադեժդա Սավչենկոյին ներում շնորհելու մասին, որը Ռուսաստանում 22 տարվա ազատազրկման Էր դատապարտված Դոնբասում ռուս լրագրողներ Իգոր Կոռնելյուկի եւ Անտոն Վոլոշինի սպանության գործով:
Նաեւ մայիսի 25-ին ՌԴ են վերադարձել ռուսաստանցիներ Ալեքսանդր Ալեքսանդրովը եւ Եվգենի Երոֆեեւը, որոնք Կիեւում դատապարտվել Էին 14 տարվա ազատազրկման, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Олланд: освобождение Савченко - важный шаг для реализации "Минска-2"
Франсуа Олланд приветствует обмен заключенными, который произошел сегодня в соответствии с обязательствами, принятыми в ходе телефонного разговора в "нормандском формате" 23 мая. "Это позволило, в частности, вернуть на территорию Украины пилота вертолета Надежду Савченко", — сказано в коммюнике администрации Олланда,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По словам главы государства, освобождение заключенных представляет собой "важный жест для реализации минских соглашений", которые необходимо как можно быстрее воплотить в жизнь. Олланд отметил, что Париж и Берлин продолжат вместе работать для достижения этой цели.
В среду стало известно, что президент России Владимир Путин подписал указ о помиловании Надежды Савченко, которая была осуждена в России на 22 года колонии по делу об убийстве журналистов ВГТРК в Донбассе. Суд установил, что 17 июня 2014 года она скорректировала артиллерийский огонь по группе луганских ополченцев и российских журналистов, в результате которого погибли сотрудники ВГТРК Игорь Корнелюк и Антон Волошин.
Также в среду россияне Александр Александров и Евгений Ерофеев, приговоренные в Киеве к 14 годам лишения свободы, вернулись в РФ.