Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավորը դիմել է Օլանդին ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր սահմանելու համար
Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավորը դիմել է Օլանդին ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության
հիշատակի օր սահմանելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուշ Դու Ռոնից Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Մարի-Արլետ Կարլոտտին  նամակ է ուղղել Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին՝ ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում պաշտոնապես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր ճանաչելու համար:
ողջ Ֆրանսիայում քաղաքացիները մասնակցում են 1915-ին Օսմանյան կայսրությունում երիտթուրքերի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի հիշատակի արարողություններին: Այդ ամսաթիվը պետք է Ֆրանսիան ամրագրի իր հավաքական հիշողության մեջ: 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը վերաբերում է ոչ միայն հայերին, այլև ֆրանսիացիներին: Ողջ հանրապետությունը պետք է այդ օրը հավաքվի՝ հիշելու մարդկային այդ ողբերգությունը: Ի հիշատակ զոհերի և հանուն պատմությունը ճանաչելու մեր նպատամղվածության՝  մենք պետք է արձագանքենք բոլոր ֆրանսիացիների միասնությանը:
Պարոն նախագահ, որպեսզի ցույց տանք, որ մենք երբեք չենք մոռանա, խնդրում եմ Ձեզ ապրիլի 24-ը հոժարակամորեն հայտարարել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր: Այդպիսով, հիշողության նկատմամբ մեր պարտքը կլինի ավելի ուժեղ»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Nouvelles d’Armenie-ն, նշված է Օլանդին ուղղված պատգամավորի նամակում:

French MP calls on Hollande to declare April 24 as Remembrance Day of Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. Member of the French National Assembly from Bouches-du-Rhône Marie-Arlette Carlotti sent a letter to French President Francois Hollande, urging to officially define April 24 as Remembrance Day of Armenian Genocide.
Throughout France citizens come to commemorate the 101th anniversary of the Armenian Genocide committed by the "Young Turks" in the Ottoman Empire in 1915. France should print this date in its collective memory. The first genocide of the twentieth century is not just a matter for Armenians, but all the French as well. The whole Republic must gather on that day to remember the tragedy of humanity.
In memory of the victims and our commitment to the recognition of history, we must react to the unity of all the French.
Mr. President of the Republic, to show that we will never forget, I kindly ask you to officially declare April 24 as a national day of remembrance of the victims of the Armenian Genocide.
By this, our duty in front of memory will become stronger”, “Armenpress” reports, citing Nouvelles d’Armenie, reads the letter addressed to the French President.