Լայնածավալ հակամարտությունը որևէ մեկի շահերից չի բխում. Մոգերինիի զեկույցը ԼՂ հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունն առավել մեծ ջանքեր կգործադրի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար, որն արդեն շատ տառապանքներ է բերել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Եվրոպական խորհրդարանում հայտարարեց Ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին:
Նրա խոսքով` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը շարունակում է վտանգ հանդիսանալ ԵՄ հարևանությունում տարածաշրջանային անվտանգության համար, ինչպես նաև արգելք է Հայաստանի, Ադրբեջանի և ողջ տարածաշրջանի զարգացման համար:
«Շատ ուրախ եմ, որ անկացնում ենք այս քննարկումը: Իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստան ու Ադրբեջան կատարած իմ այցերի հիմնական հարցերից էր: Սա ևս մեկ անգամ հիշեցում էր, թե ինչքան վտանգավոր է ձգձգված հակամարտությունը: Հակամարտության` վերջին և աննախադեպ լարումից օրեր առաջ մենք զգուշացրել էինք, որ ստատուս-քվոն անկայուն է: Լարված իրավիճակից մինչև լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ կարող է շատ փոքր քայլ լինել»,- Եվրոպական խորհրդարանում կազմակերպված քննարկման ժամանակ նշեց Մոգերինին:
Նա նաև շեշտեց, որ Հարավային Կովկասը շատ կարևոր տարածաշրջան է Եվրոպայի համար: «Այն ընկած է Եվրոպայի, Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի խաչմերուկում: Այն զարգացման հսկայական հնարավորություն ունի, սակայն այն հետ է մղվում անկայունության և պատերազմի պատճառով:
Լայնածավալ հակամարտությունը որևէ մեկի շահերից չի բխում և ոչ մի տեղ չտանող ճանապարհ է: Այս հակամարտությունը խարխլում է երկու երկրների, նրանց հարևանների զարգացումը և մերձեցումը ԵՄ-ի հետ»,- ընդգծեց ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով` ապրիլի սկզբին բռնությունները հասան 1994թ. ի վեր աննախադեպ մակարադակի: «Բոլորս տեսել ենք տեղեկությունները՝ կապված ծանր զինտեխնիկայի օգտագործման, զոհերի մեծ թվաքանակի մասին, այդ թվում և քաղաքացիական: Հայտարարությունները Բաքվից և Երևանից վկայում են այն մասին, որ մենք լուրջ վտանգ ունենք, եթե իրավիճակը շուտ չհանդարտեցվի»,- ասաց Մոգերինին:
Նա նաև հույս հայտնեց, որ եվրապատգամավորները կարող են իրենց ներդրումն ունենալ խաղաղության գործում խորհրդարանական կապերի միջոցով:

Широкомасштабный конфликт не соответствует ничьим интересам: Доклад Могерини по вопросу НКР
Евросоюз приложит еще большие усилия в вопросе урегулирования карабахского конфликта, который уже принес чрезмерно много страданий. Как передает «Арменпресс», об этом в Европарламенте заявила комиссар ЕС по вопросам внешней политики и безопасности Федерика Могерини.
По ее словам, карабахский конфликт продолжает представлять угрозу для соседнего с ЕС региона  и препятствует развитию Армении, Азербайджана и всего региона.
«Рада, что мы ведем это обсуждение. Ситуация в НКР была одним из основных вопросов во время моего визита в Армению и Азербайджан. Это еще раз напоминает, как опасны затянувшиеся конфликты. До беспрецедентной эскалации последних дней мы предупреждали, что сохранение status quo  нестабильно. От напряжения до широкомасштабного конфликта может быть очень маленький шаг»,- сказала Федерика Могерини.
Она подчеркнула важность южно-кавказского региона для Европы «Регион лежит на перекрестке Европы, Азии, Ближнего Востока, он имеет большой потенциал развития, однако отбрасывается назад из-за войны.
Широкомасштабный конфликт не соответствует ничьим интересам и ведет в никуда. Этот конфликт расшатывает обе страны, развитие их соседей и сближение с ЕС»,- сказала Федерика Могерини.
По ее словам, насилие в начале апреля достигло беспримерного уровня – после 1994 года. «Все мы видели сведения о применении тяжелой техники, есть много жертв, в том числе, среди гражданского населения. Заявления Еревана и Баку свидетельствуют о серьезной опасности, если срочно не успокоить ситуацию«-сказала Федерика Могерини.
Она выразила надежду, что европарламентарии могут сделать свой вклад в дело мира через межпарламентские связи.