ԼՂ-ն այսօրվա Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հասկացության հետ որևէ կապ չունի. Նախագահ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղն այսօրվա Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հասկացության հետ որևէ կապ չունի:Այս մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան կառավարման դպրոցում դասախոսության ժամանակ: «Բոլոր նրանք, ովքեր Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության համատեքստում են դիտարկում Լեռնային Ղարաբաղը, անուղղակիորեն հավանություն են տալիս «բաժանելու և տիրելու» ստալինյան դաժան, միլիոնավոր ընտանիքների զրկանքներ ու դժբախտություն պատճառած քաղաքականությանը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ընդգծել է ՀՀ Նախագահը:
Անկախության առաջին իսկ օրից մենք պայքարում ենք հանուն անվտանգության և խաղաղության: Խորհրդային Միության տարիներին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման անընդմեջ բարձրացվող պահանջը 1990-ականներին վերափոխվեց հետխորհրդային ամենաարյունալի պատերազմի: Միջազգային և ներպետական օրենսդրությամբ իրենց սահմանադրական իրավունքը իրացնելու փորձ կատարած ժողովրդին հակադրեցին զենք, բռնի ուժ, էթնիկ զտումներ:
1994-ի զինադադարից անցել է 22 տարի, սակայն այսօր էլ Հայաստանի պետական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի տարբեր բնակավայրերում ապրող բնակիչներն գտնվում են ամենօրյա կրակի սպառնալիքի ներքո: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ռեժիմը օգտագործում է այդ հակամարտությունը սեփական երկրում առկա խնդիրներն արդարացնելու համար: «Կարծում եմ`միջազգային հարաբերությունների տեսությունից ձեզ ծանոթ է այս վարքագիծը: Սա է պատճառը, որ Ադրբեջանի իշխանություններն ամեն կերպ փորձում են պահել սահմանային լարվածությունը և հանդգնորեն պարծենում դրանով, հրապարակավ մեղադրում են միջնորդներին անգործության մեջ և սեփական ժողովրդի մոտ հերոսանում դրանով, շփման գծում անվտանգության միջոցառումներն ամրապնդելու՝ Մինսկի խմբի առաջարկն անվանում են տարօրինակ և զարմանում դրանից:Ղարաբաղի համատեքստում շատ է շահարկվում «օկուպացիա» բառը: Պատմական էքսկուրս չեմ ուզում կատարել, պարզապես մի փոքր դիտարկում անեմ: «Օկուպացիա» բառն օգտագործողները շատ հաճախ մոռանում են, որ Ղարաբաղն ինքը 70 տարի շարունակ օկուպացիայի զոհ է եղել: Բոլոր նրանց, ովքեր գիտակցաբար կամ չգիտակցելով օգտագործում են «օկուպացիա» բառը, ուզում եմ հարցնել. իսկ ի՞նչ էր 1921թ. Ստալինի թեթև ձեռքով Ղարաբաղի բռնակցումը Ադրբեջանին, եթե ոչ` օկուպացիա: Ավելին, այդ շռայլ նվերը ստանալուց հետո Ադրբեջանը, փոխանակ բնականոն պայմաններ ստեղծեր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար, կիրառեր փափուկ ուժին բնորոշ գործիքներ, այնպիսի անտանելի պայմաններ ստեղծեց, որ խորհրդային կենտրոնաձիգ իշխանության թուլացման առաջին իսկ նշաններն ի հայտ գալուն պես առաջինն ընդվզեց հենց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը: Արդյո՞ք լավ կյանքից էր: Ի դեպ, պատահական չէ, որ 1988 թվականի ընդվզումն այնքան ուժգին էր, որ ԽՍՀՄ փլուզման սկիզբը ընդունված է ասոցացնել հենց Ղարաբաղյան շարժման հետ: Հակամարտության բուն պատճառը հենց այդ նախասկզբնական օկուպացիան է, հետևաբար Լեռնային Ղարաբաղը այսօրվա Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հասկացության հետ որևէ կապ չունի»,-ունկնդիրներին ներկայացրել է Սերժ Սարգսյանը:
Հայերը իրենց մաշկի վրա էին զգում Ադրբեջանի` Լեռնային Ղարաբաղի իսպառ հայաթափման քաղաքականության ազդեցությունը: Չէ՞ որ արդեն կար մեկ այլ հայաբնակ շրջանի` Նախիջևանի հայաթափման դառը փորձը: Բավական չէ, որ այս շրջանը հայաթափվեց, 2005 թվականին էլ մի ամբողջ մշակութային ժառանգություն` Ջուղայի խաչքարերը բարբարոսաբար ոչնչացվեցին: Այսօր միջնադարյան այդ հոյակերտ հարստությունից ոչ մի հատիկ, ոչ մի փշուր չի մնացել: Մաքրվել է շրջանը հայերից և հայկական մշակութային հետքից:
Այսօր էլ նույն տրամաբանությունը շարունակվում է: Այնպիսի զավեշտի է ամեն ինչ հասել, որ թույլ չեն տալիս Ադրբեջան մտնել հայկական ծագումով օտարերկրյա քաղաքացիների: Անկախ նրանից, թե հայերը Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի, թե այլ երկրների քաղաքացիներ են, նրանց մուտքը Ադրբեջան արգելվում է: Սրանով հանդերձ՝ խոստանում են ապահովել հայերի անվտանգությունը, եթե Ղարաբաղը մտնի Ադրբեջանի կազմ: Ի՞նչի հիման վրա Ղարաբաղի ժողովուրդը պետք է հավատա այս դրույթին:
«Մենք առերեսվել ենք մի իրավիճակի, որտեղ բանակցությունների մասին մեր հարևան պետության ընկալումները շատ հեռու են ժամանակակից պատկերացումներից: Համոզված եմ, որ Հարվարդում բանակցությունները ամենապահանջված և ամենադասավանդված առարկաներից է: Վստահ եմ՝ ձեզ այստեղ սովորեցնում են, որ ցանկացած բանակցությունների դրական ելքի համար անհրաժեշտ է առնվազն փոխզիջում: Անհնարին է մաքսիմալիստական և միակողմանի պահանջներով հասնել որևէ խնդրի հանգուցալուծման: Բայց որպեսզի պատկերացնեք, թե մենք ինչպիսի իրավիճակի հետ ենք առնչվում Ադրբեջանի հետ բանակցելիս, ընդամենը մի բան նշեմ. Ադրբեջանն իր կողմից փոխզիջում է համարում պատերազմական գործողություններ չվերսկսելը այն դեպքում, երբ խաղաղության պահպանումը փոխզիջում չէ, այլ պարտավորություն՝ միջազգային պարտավորություն»,-ասել է ՀՀ Նախագահը:

Serzh Sargsyan: Nagorno Karabakh has nothing to do with Azerbaijan’s territorial integrity
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. Nagorno Karabakh has nothing to do with territorial integrity of today’s Azerbaijan. “Armenpress” reports President of Armenia Serzh Sargsyan told about this during the lecture delivered at Kennedy School of Government at Harvard University, USA. “All those who view Nagorno Karabakh in the context of Azerbaijan’s territorial integrity, indirectly support the harsh policy of Stalin “divide and rule” that caused suffering and misfortune to millions”, President Sargsyan stated.
Since the first day of independence we have been struggling for peace and security. The question of self-determination of the people of Nagorno Karabakh regularly raised during the Soviet Union period, transformed into the bloodiest war of post-Soviet era in 1990s. The people who made use of the international and domestic Constitutional right were reacted with weapon, force, and ethnic cleanings. 22 years have passed since the ceasefire of 1994, but even today Armenians living on the state border of Armenia and different parts of Nagorno Karabakh are still under the threat of fire. It goes without saying that Azerbaijani regime serves this conflict to approving the problems in its own country. “I believe you are familiar to this behavior from the theory of international relations. This is the reason the Azerbaijani authorities spare no efforts to maintain tension on the border, and presumptuously boast about it. They publicly blame the mediators for inaction and glorify themselves in front of their own people, labeling the Minsk Group proposal aimed at reinforcement of security on the contact line as strange and get surprised at it. The word “occupation” is often used in the context of Karabakh. I don’t wish to go back to historical backgrounds, but I will just make a small remark. Those who use the word “occupation” often forget that Karabakh itself was under occupation for 70 years. I want to ask all those who consciously or unconsciously use the word “occupation”, how can be called the forceful integration of Karabakh into Azerbaijan in 1921 by Stalin? Was not it an occupation? Moreover, after Azerbaijan received the generous gift, instead of creating normal conditions for the people of Nagorno Karabakh, using soft power tools, it created such intolerable conditions that as soon as the weakening of the central Soviet power was noted, the people of Nagorno Karabakh were the first to uprise. Was it caused by good life? By the way, the uprising of 1988 was so powerful, that the collapse of the USSR is used to be associated with Karabakh movement. The root cause of that conflict was that initial occupation, therefore Nagorno Karabakh has nothing to do with the territorial integrity of today’s Azerbaijan”, Serzh Sargsyan told the audience.
Armenians could feel on their own skill the impact of the Azerbaijani policy of depopulation of Nagorno Karabakh. The bitter experience of depopulation of Nakhichevanwas in front of the eyes of Armenians. It is not enough that this Armenian region was depopulated, an entire Armenian cultural heritage, Jugha (Julfa) khachkars (crossroads) were barbarically destroyed in 2005. Nothing remains from that magnificent medieval heritage. The trace of Armenians and Armenian culture has been annihilated in that region. The same logic goes on today. It will seem ridiculous, but foreigners of Armenian descent are not allowed to visit Azerbaijan. Irrespective of the fact that they are citizens of the USA, Russia or other country, their entry is banned. Nonetheless, they promise to ensure the security of Armenians if Karabakh becomes part of Azerbaijan. Why should the people of Karabakh believe those promises?
“We have encountered a state of affairs, where the perceptions of our neighbors on negotiations were far away from modern realities. I am convinced that “negotiation” is among the most demanded subjects at Harvard and I am sure that here you are taught that at least reciprocal concession is required for a positive outcome in any negotiation. It is impossible to reach a solution to an issue based on maximalistic and one-sided demands. But in order you are able to well comprehend what we face in negotiations with Azerbaijan, I will point out one single example. Azerbaijan thinks that not resumption of war is a concession to Armenia, while preservation of peace is not a concession but a commitment, international commitment”, The President of Armenia said.