Հինգ միսիոներ կանանց մասին պատմող «Փրկության քարտեզ» ֆիլմը ցուցադրվել է Կանադայում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայ ժողովրդին աջակցած հինգ միսիոներ կանանց ճակատագրերն ու պատմություններն ամփոփող «Փրկության քարտեզ»ֆիլմը ցուցադրվել է Կանադայի Մոնրեալ և Օտտավա քաղաքներում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց կինոնկարի մտահղացման հեղինակ,գլխավոր պրոդյուսեր և «Ման Փիքչրս» ստուդիոյի հիմնադիր-տնօրեն Մանվել Սարիբեկյանը:
«Ֆիլմը Մոնրեալում ցուցադրվել է երկու անգամ` մարտի 8-ին և 18-ին: Օտտավայում ֆիլմը ցուցադրվել է մարտի 11-ին: Մոնրեալի և Օտտավայի ցուցադրությունների հիմնական կազմակերպիչը Կանադայի հայ կանանց միությունն էր: Տեղի հեռուստակայաններից մեկը ցանկացավ ցուցադրել ֆիլմը, սակայն չեմ համաձայնել, քանի որ այն պետք է դեռ փառատոնների ներկայացվի»,-տեղեկացրեց Մանվել Սարիբեկյանը:
Նրա խոսքով` ֆիլմը բավականին լավ է ընդունվել հատկապես այլազգի հանդիսատեսի շրջանում: Կազմակերպիչները ցանկանում են կինոնկարը ցուցադրել նաև այլ քաղաքներում:
Մանվել Սարիբեկյանի տեղեկացմամբ` ֆիլմը շուտով հասանելի կլինի ռուսերենով. Մոսկվայում իրականացվող ձայնագրման աշխատանքներին աջակցում է«Պարադիզ» ընկերությունը:
«Ֆիլմի հայերեն և անգլերեն տարբերակներն արդեն կան: Ապագայում նախատեսում ենք ձայնագրել ֆրանսերեն և գերմաներեն տարբերակները»,-շեշտեց նա:
Հայ ժողովրդին աջակցած հինգ միսիոներ կանանց ճակատագրերն ու պատմություններն ամփոփող «Փրկության քարտեզ»ֆիլմը հանրությանը ներկայացվեց 2015-ին:Ռեժիսոր Արամ Շահբազյանի խաղարկային փաստավավերագրական ֆիլմը համամարդկային ցավի,մի ազգին պատահած փորձությունների մասին է՝ աշխարհի տարբեր կողմերից օգնության շտապող այլազգի հինգ կին հումանիստների օրինակով:Կինոնկարը նկարահանվել է ինը երկրի 29 քաղաքներում:Ֆիլմը վարում է ֆինն պատմաբան,ցեղասպանությունների մասին պատմող գրքերի հեղինակ Սվանտե Լունդգրենը:Անցնելով ֆիլմի հերոսների առաքելության ճանապարհը՝ նա գծում է մի նոր քարտեզ` «Փրկության քարտեզը»:
Ֆիլմի հերոսները եվրոպացի հինգ հումանիստ կանայք են`Քարեն Եփփեն (Դանիա), Մարիա Յակոբսենը (Դանիա), Բոդիլ Բյորնը (Նորվեգիա), Ալմա Յուհանսոնը (Շվեդիա),Հեդվիգ Բյուլը (Էստոնիա): Ֆիլմում ցեղասպանությունն է,սակայն այն մարդասիրական լույսի տակ է ներկայացվում:

Фильм «Карта спасения», рассказывающий о 5 миссионерках, был показан в Канаде
Фильм «Карта спасения», рассказывающий о 5 миссионерках, которые помогали армянскому народу, был показан в Канаде в городах Оттава и Монреаль. Об этом «Арменпресс»  сообщил продюсер и директор-основатель студии «Ман Пикчерс» Манвел Сарибекян.
«В Монреале фильм был показан дважды: 8-го и 18-го марта, в  Оттаве -11-го марта. Основными организаторами показа стали женщины из Союза армянок Канады. Фильм хотел показать один из местных телеканалов, однако я не согласился, так как предстоит еще фестивальный показ»,- сказал Манвел Сарибекян.
По его словам, фильм был довольно хорошо принят зрителями другой национальности, организаторы хотят продолжить показы и в других городах.
По сведениям Манвела Сарибекяна фильм вскоре будет доступен на русском языке. Звукозаписи в Москве помогает компания «Парадиз».
«Армянская и английская версии уже готовы, хотим также записать фильм на французском и немецком»,- сказал Манвел Сарибекян.
Фильм «Карта  спасения» был показан общественности в 2015г. Документально-игровой  фильм Арама  Шахбазяна рассказывает о судьбе  целого народа и пяти самоотверженных женщинах из разных стран. Фильм снимался в 29 городах девяти стран. В роли ведущего – историк, геноцидолог, автор множества  книг Сванте  Лундгрен. Исследуя пройденный  героями путь, он создает новую карту - Карту  спасения.
Героини фильма – пять известных женщин: Карен Еппе (Дания),  Мария  Якобсен (Дания), Бодиль Бьорн (Норвегия), Альма Юхансон (Швеция), Хедвиг Бьюль (Эстония). В центре  фильма – геноцид, но он представлен в  свете  общечеловеческого гуманизма.