Ռուսաստանը եւ Իրաքը ռազմավարական համաձայնագիր են կնքելու
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը եւ Իրաքը փետրվարի 11-ի երեկոյան ռազմավարական համաձայնագիր են կնքելու ՌԴ-ի փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինի՝ Բաղդադ այցի ընթացքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Sputnik գործակալությանը հայտնել Է անունը չնշված իրաքցի մի պաշտոնյա:
Ռոգոզինը փետրվարի 10-ին երկօրյա այցով ուղեւորվել Է Իրաք, որտեղ հանդիպում կունենա երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ եւ կանցկացնի տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը:
Աղբյուրը նշել Է, որ շուրջ 100 մարդուց բաղկացած ռուսական պատվիրակությունը Բաղդադ Է ժամանել երեք օր առաջ եւ բազմաթիվ հանդիպումներ ու բանակցություններ անցկացրել իրաքցի պաշտոնյաների հետ:
«Բանակցությունների արդյունքը դարձել Է փոխըմբռնման վերաբերյալ հուշագիր կնքելու պայմանավորվածությունը: Այն կստորագրվի փետրվարի 11-ին Բաղդադում կայանալիք համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ»,-հայտարարել Է աղբյուրը:
Աղբյուրը նաեւ նշել Է, որ Ռոգոզինը փետրվարի 10-ի երեկոյան հանդիպում կունենա Իրաքի խորհրդարանի նախագահի հետ՝ քննարկելու համաձայնագրին վերաբերող հարցերը: Ըստ իրաքցի պաշտոնյայի տվյալների՝ փաստաթուղթը քննարկվում Է մոտավորապես մեկուկես տարի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Russia and Iraq to sign strategic agreement
YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS.  A Russian delegation headed by Deputy Prime Minister Dmitry Rogozin will meet with Iraq’s leadership later this week during a visit to the country, “Armenpress” reports, citing Sputnik, unidentified Iraqi official informed.
According to the Kommersant, the delegation will arrive in Iraq with a two-day visit on Wednesday. Rogozin will hold a meeting of the intergovernmental commission on economic cooperation.
During his visit, the Russian official will meet with the chairman of the commission, Iraqi Foreign Minister Ibrahim Jaafari, and President Fuad Masum, the paper reported. Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Bogdanov as well as a number of other deputy ministers are expected to accompany Rogozin as part of the Russian delegation, according to the paper.
Bilateral cooperation in the field of energy and in the military-technical sphere is expected to be the main topic of the talks. Apart from government officials, the delegation will include some 90 Russian businessmen.