Ռուսաստանը եւ Իրաքը ռազմավարական համաձայնագիր են կնքելու
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը եւ Իրաքը փետրվարի 11-ի երեկոյան ռազմավարական համաձայնագիր են կնքելու ՌԴ-ի փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինի՝ Բաղդադ այցի ընթացքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Sputnik գործակալությանը հայտնել Է անունը չնշված իրաքցի մի պաշտոնյա:
Ռոգոզինը փետրվարի 10-ին երկօրյա այցով ուղեւորվել Է Իրաք, որտեղ հանդիպում կունենա երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ եւ կանցկացնի տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը:
Աղբյուրը նշել Է, որ շուրջ 100 մարդուց բաղկացած ռուսական պատվիրակությունը Բաղդադ Է ժամանել երեք օր առաջ եւ բազմաթիվ հանդիպումներ ու բանակցություններ անցկացրել իրաքցի պաշտոնյաների հետ:
«Բանակցությունների արդյունքը դարձել Է փոխըմբռնման վերաբերյալ հուշագիր կնքելու պայմանավորվածությունը: Այն կստորագրվի փետրվարի 11-ին Բաղդադում կայանալիք համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ»,-հայտարարել Է աղբյուրը:
Աղբյուրը նաեւ նշել Է, որ Ռոգոզինը փետրվարի 10-ի երեկոյան հանդիպում կունենա Իրաքի խորհրդարանի նախագահի հետ՝ քննարկելու համաձայնագրին վերաբերող հարցերը: Ըստ իրաքցի պաշտոնյայի տվյալների՝ փաստաթուղթը քննարկվում Է մոտավորապես մեկուկես տարի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Источник: Россия и Ирак заключат стратегическое соглашение
Россия и Ирак заключат в четверг вечером стратегическое соглашение в ходе визита вице-премьера РФ Дмитрия Рогозина в Багдад, заявил агентству Sputnik неназванный иракский чиновник.
Рогозин в среду отправился в Ирак с двухдневным визитом, где встретится с высшим руководством страны и проведет заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Источник отметил, что российская делегация, насчитывающая около 100 человек, прибыла в Багдад три дня назад и провела большое количество встреч и переговоров с иракскими чиновниками.
"Результатом (переговоров) стала договоренность о заключении меморандума о взаимопонимании. Он будет подписан завтра во время совместной пресс-конференции в Багдаде", — заявил источник.
Также источник отметил, что Рогозин сегодня вечером встретится с председателем парламента Ирака для обсуждения вопросов касательно соглашения. По данным иракского чиновника, документ обсуждается порядка полутора лет.