Արցախի դեմ տանկեր կիրառելն Ադրբեջանի կողմից ահաբեկչության դասական դրսևորում է. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանն Արցախի ուղղությամբ տանկեր կիրառելով ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ պարզապես խենթ, ֆաշիստական, ահաբեկչական պետություն է: Նրա քաղաքականությունն ու քայլերը չեն տեղավորվում առողջ տրամաբանության շրջանակում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
«Սա մարտահրավեր է միջազգային հանրությանը, մարտահրավեր է հակաահաբեկչական գործողություններ իրականացնող բոլոր պետություններին, որովհետև այն, ինչ իրականացնում է Ադրբեջանը, ոչ այլ ինչ է, քան ահաբեկչության դասական դրսևորում: Նման քաղաքականության ներքո բանակցային գործընթացում առաջընթաց ակնկալելը տեսանելի ապագայում դառնում է անհնարին»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Անդրադառնալով միջազգային հանրությունից ակնկալվող գործողություններին` Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է ավելի կոշտ վերաբերմունք ցուցաբերի: «Բայց, երևի, փորձում են չվնասել բանակցային գործընթացը, որովհետև հասկանում են, որ գործ ունեն ոչ ադեկվատ պետության հետ, որը ցանկացած պահի դիմում է այդպիսի շանտաժի, շահարկումների և այլն: Կարծում եմ` նման պահվածքը պետք է փոփոխության ենթարկվի, խիստ վերաբերմունք ցուցաբերվի պաշտոնական Բաքվի նկատմամբ: Սա նաև թուրք-ադրբեջանական քաղաքականության մի դրսևորում է: Նման լարվածությունը տեղի ունեցավ Մևլութ Չավուշօղլուի Ադրբեջան կատարած այցելությունից հետո: Եթե դիտարկենք Թուրքիայի կողմից վարված քաղաքականությունը, ռուսական ինքնաթիռի խոցումը, ահաբեկչական տարբեր խմբերի սատարումը Սիրիայում, Իրաքի տարածք ներխուժումը, ապա կարող ենք ասել, որ սրանք Բաքվի և Անկարայի կողմից վարվող քաղաքականության տարբեր մասնիկներ են»,-ավելացրեց Դավիթ Բաբայանը:
Ինչ վերաբերում է հայկական կողմի անելիքներին, ապա Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ նախ չպետք է ահաբեկվել և պետք է միշտ ուժգին հակահարված տալ: Ըստ նրա` ահաբեկիչը ոչ մի բանից այդքան չի վախենում, որքան ուժից: Նա ցանկացած թուլություն, ցանկացած անսկզբունքայնություն օգտագործում է, որ իր ապակառուցողական, անմարդկային  քայլերն ավելի սաստկացնի: «Որքան ուժգին հակահարված տանք և տալիս ենք, այնքան Ադրբեջանն իր տեղը  լավ կճանաչի»,-եզրափակեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը:
Իրադրությունն առաջնագծում շարունակում է մնալ լարված: Հակառակորդն առաջին անգամ հրասայլից (տանկ) արկակոծման է ենթարկել ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակակայված մարտական դիրքերը: Դեկտեմբերի 8-ին և լույս 9-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է ավելի քան 180 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (101 արկ), 82 (193 արկ), 120 (35 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 (27 արկ) և ՌՊԳ-7 (3 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 1500 կրակոց: Հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի զենիթահրթիռային կայանք (17 արկ) և հրասայլ (5 արկ):
Հակառակորդի կողմից խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացանից արձակված կրակոցից դեկտեմբերի 8-ին՝ ժամը 21:10-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական հենակետում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող, 1991թ. ծնված Գարիկ Գուրգենի Ավանեսյանը:

Применение против Арцаха танков – классический пример терроризма: Давид Бабаян
Применив против Арцаха танки Азербайджан еще раз показал, что это сумасшедшее, фашистское, террористическое государство. Эти шаги и политика не укладываются в рамки здоровой логики. Подобное мнение в беседе с «Арменпресс» выразил пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
«Это – вызов международному сообществу, всем тем государствам, которые проводят антитеррористическую операцию, поскольку действия Азербайджана - классический пример терроризма. В подобной ситуации предполагать успех в переговорном процессе становится невозможным»,- сказал Давид Бабаян.
По поводу сействий, ожидаемых со стороны международного сообщества, он сказал, что таковые должны быть более жесткими.  «Вероятно, они пытаются не нарушить переговорный процесс, поскольку понимают, что имеют дело с неадекватной страной, которая в любой момент прибегает к шантажу. Думаю, это надо изменить, ужесточить отношение к официальному Баку. Это также проявление турецко-азербайджанской политики. Эскалация совпала с визитом в Баку Чавушоглу. Если рассмотреть политику Турции, поражение российского Су-24, поддержку различных группировок в Сирии, вторжение на территорию Ирака – то станет ясно, что все это частицы политики Баку и Анкары»,- сказал Давид Бабаян.
Что касается армянской стороны, то Давид Бабаян сказал, что не надо устрашаться и всегда надо давать силовой отпор.
По его словам, террорист ничего так не боится, как силы.
Ситуация на передовой продолжает оставаться напряженной. Впервые Азербайджан стрелял по боевым позициям в направлении Арцаха из танка. Как сообщили «Арменпресс» из пресс-службы МО НКР, в ночь с 8-го  на 9-е декабря противник около 180 раз нарушил режим прекращения огня; при этом в сторону армянских позиций было сделано более 1500 выстрелов из разнокалиберного оружия, в том числе, 101  выстрел из минометов диаметром 60 мм, 193 выстрела из минометов диаметром 82 мм, 27 выстрелов из гранатометов АГМ -17 и 3 выстрела  из гранатометов РПГ-7. 17 раз стреляли из  ракетно-артиллерийских комплексов турецкого производства TP-107 и 5 раз – из танка.
От снайперского выстрела из крупнокалиберной винтовки в районе 21:10 8-го декабря на одной из боевых позиций был смертельно ранен военнослужащий-контрактник Гарик Гургенович Аванесян, 1991 г.р.