Հայաստանի ձայնը լսելի է ֆրանկոֆոն երկրներում. Միկայել Ժանի բացառիկ հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապագայի Ֆրանկոֆոնիան պետք է լինի լավատես, ստեղծագործ, պատրաստ մրցակցելու, դիմագրավելու ճգնաժամերին ու բոլոր տեսակի մարտահրավերներին, որոնք ծառացած են ողջ միջազգային հանրության առջև: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում  հայտարարեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության  գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանը: Նա խոսել է Ֆրանկոֆոնիայի ծրագրերի, նոր մարտահրավերների եւ Երեւանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությաննախարարական համաժողովի մասին:
-Գրեթե մեկ տարի է, ինչ Դուք ընտրվել եք Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում: Այդ ընթացքում Դուք ակտիվ գործունեություն եք ծավալել: Ինչպե՞ս եք տեսնում Ֆրանկոֆոնիայի ապագան: Ո՞ր ծրագրերին եք մեծ կարևորություն տալիս և որո՞նք եք պատրաստվում կյանքի կոչել:
-Դակարի գագաթնաժողովում պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները մեզ ներկայացրին պարզ և հստակ ճանապարհային քարտեզ: Նրանք ցանկանում են, որ Ֆրանկոֆոնիան հետևողականորեն ներգրավվի նաև տնտեսական հարցերում, ինչպես նաև, որ իր գործունեության մեջ ավելի ակտիվորեն ներառի կանանց և երիտասարդներին: Այդ ճանապարհային քարտեզը մեզ առաջնորդում է գործել համաշխարհային հրատապ խնդիրներին համապատասխան և հետևել անդամ երկրների անցուդարձին: Այն մեզ հորդորում է նաև լինել առավել նախաձեռնող, լինել ստեղծագործ՝ ռազմավարությունը հարմարեցնելով կոնկրետ տարածաշրջանին: Այս սկզբունքներով է, որ ես առաջնորդվում եմ պաշտոնս ստանձնելուց ի վեր: Ես ուզում եմ տեսնել մի «Ֆրանկոֆոնիա», որն ընկալելի կլինի ու թույլ կտա ֆրանկոֆոն երկրների քաղաքացիներին կազմակերպության գործողություններում ու խոսքերում տեսնել հենց իրենց:
Ֆրանկոֆոնիան պետք է լինի օրինակելի, ինչպես քաղաքական առումով, այնպես էլ ժողովրդավարական տեսանկյունից: Այն պետք է խրախուսի երկխոսությունը և համակեցությունը: Այս ամենը պետք է ներառի հստակ առաջարկներ և գործողություններ՝ կապված ներկայիս համաշխարհային տնտեսական իրավիճակի և անվտանգության ապահովման հետ: Գործելով հանուն աշխատատեղերի ստեղծման և տնտեսության մեջ կանանց ու երիտասարդների ներգրավման, ներառական և որակյալ կրթության ապահովման, ձգտելով նպաստել փոքր ձեռնարկությունների հիմնադրմանը և հեռանկարային զարգացմանը՝ մենք կարևորագույն դեր ենք ստանձնում առավել արդար աշխարհի կառուցման գործում: Հիմնվելով լեզվական, մշակութային, քաղաքական, դիվանագիտական և տնտեսական այն հիմքերի վրա, որոնք ստեղծվել են իմ նախորդների կողմից` ես ցանկանում եմ կառուցել ժողովուրդների և լուծումների Ֆրանկոֆոնիա՝ լավատես, ստեղծագործ, պատրաստ մրցակցելու, պատրաստ դիմագրավելու ճգնաժամերին ու բոլոր տեսակի մարտահրավերներին, որոնք ծառացած են ողջ միջազգային հանրության առջև:
-Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունն իր ներկայիս կառուցվածքով համապատասխանու՞մ է արդյոք  այն մարտահրավերներին, որոնց բախվում է Ֆրանկոֆոնիան: Նախատեսու՞մ եք արդյոք որոշակի փոփոխություններ մտցնել կազմակերպության կառավարման համակարգում:
-Ֆրանկոֆոնիայի  միջազգային կազմակերպությունը հանդիսանում է ժամանակակից կառույց, որն ունի արդիական և նորարարական ծրագիր: Տարիներ ի վեր Ֆրանկոֆոնիայի  միջազգային կազմակերպությունը, Խորհրդարանական վեհաժողովը և նրա գործընկերները ներդնում են իրենց ջանքերը կազմակերպության արդիականացման համար: Մենք ձգտում ենք ստեղծել այնպիսի համակարգ, որը կնպաստի արդյունքների կենտրոնացված վերահսկմանը, մեր իրականացրած ծրագրերի հիման վրա կատարվող գնահատմանը, համատեղ աշխատանքին և շեշտը կդնի ապակենտրոնացման վրա՝ հօգուտ տարածաշրջանային զարգացմանը:
Այս տարվա հունվարին, երբ ես նոր էի մուտք գործել Ֆրանկոֆոնիայի  միջազգային կազմակերպություն, տպավորված էի թիմի որակով, մոտիվացիայով և իրականացրած ծրագրերով: Վերջին գագաթնաժողովի ընթացքում մենք ընդունեցինք նոր քառամյա ռազմավարություն: Պետությունների ղեկավարների ընդունած հռչակագրով մենք արդեն ունենք ճանապարհային քարտեզի ուրվագիծը: Ես ծրագրում եմ այն հաջողությամբ իրականացնել: Նույն կերպ, ժողովուրդների և լուծումների Ֆրանկոֆոնիան զարգացնելու նպատակով ես կցանկանայի վերանայել քաղաքացիական հասարակության, երիտասարդների և հատկապես միջազգային հասարակական կազմակերպությունների հետ մեր երկխոսության և համագործակցության ձևերը: Ֆրանկոֆոնիայի  միջազգային կազմակերպության ու հասարակական կազմակերպությունների միջև աշխատանքը ներկայումս ընթացքի մեջ է:
-Ո՞ր ոլորտներում է Ֆրանկոֆոնիան համագործակցում այլ միջազգային կազմակերպություննորի հետ:
-Այն մոտեցումը, որով գործում է մեր կազմակերպությունն իր ինստիտուցիոնալ գործընկերների համեմատ, փոխլրացումն է: Ֆրանկոֆոնիան գործում է այնտեղ, որտեղ, ի համեմատ այլ կազմակերպությունների, ունի ավելացված արժեք: Ընդհանուր առմամբ, մենք սովորաբար  գործընկեր կազմակերպությունների հետ միասին խորհրդակցում ենք և գործում ենք խելամտորեն, որպեսզի առավելագույնի հասցնենք մեր գործողությունների արդյունքները: Մենք միջազգային կազմակերպությունների մեծամասնության հետ գործակցում և համագործակցում ենք մեր չորս ռազմավարական առաքելությունների ոլորտներում՝ Ֆրանսերեն լեզու, Խաղաղություն և ժողովրդավարություն, Կրթություն և Տնտեսություն: Մենք ունենք շատ ինտենսիվ համագործակցության ցանց, մենք ապավինում ենք ինչպես մեծ թվով ինստիտուցիոնալ, այնպես էլ մասնագիտական ցանցերին, որոնք և ստեղծում են մեր հարստությունը և դարձնում են Ֆրանկոֆոնիան աշխարհի ամենաբաց կազմակերպություններից մեկը:
-Ո՞րն է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության դերը երկրների միջև համագործակցության ամրապնդման և զարգացման գործում:
-Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունն ունի հինգ մայրցամաքներից 80 երկրների և կառավարությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներին և ներկայացուցիչներին մեկ սեղանի շուրջ հավաքելու կարողություն և այդ հնարավորության առավելություն: Եվ հենց այս բազմազանությունն է մեր հարստությունը, որը հանդիսանում է մեր կազմակերպության հաղթաթուղթը: Մեր կառույցի ներքո մենք միավորում ենք Մեծ ութնյակի անդամ հանդիսացող արդյունաբերական մեծ երկրների, ինչպիսին են Ֆրանսիան և Կանադան, բայց նաև երկրների, որոնք վերջերս են անդամակցել Եվրոպական միությանը, ինչպես նաև այսպես ասած տնտեսապես ոչ այդքան զարգացած երկրների: Ընդհանուր լեզվից այն կողմ ֆրանկոֆոն երկրները կիսում են նույն աշխարհայացքը, նույն արժեքները: Այնուամենայնիվ, մենք գիտակցում ենք, որ այս առատ բազմազանության կողքին գոյություն ունեն խռովարար անհավասարություններ` տնտեսական, կրթական, սանիտարական, թվային, շրջակա միջավայրի գժտություններ, որոնք ավելի են լրջանում անգամ գլոբալիզացիայի ազդեցության հետևանքով: Այս դժվար իրականությունն այստեղ է, որպեսզի հիշեցնի Ֆրանկոֆոնիային իր համերաշխության պարտականության մասին, որը հանդիսանում է մեր բազմակողմանի համագործակցության գործողությունների գլխավոր գիծը կրթության, տնտեսության երկարատև զարգացման, ինչպես նաև մեր քաղաքական և դիվանագիտական միջամտությունների ոլորտում` ծառայելով ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին և խաղաղությանը: Համերաշխությունն, այսպիսով, մեր գործունեության կիզակետում է: Խոսքը չի գնում միայն հյուսիս-հարավ համերաշխության վերաբերյալ, այլ վերաբերում է հարավային երկրների միջև համագործակցությանը, ինչպես նաև կամ զարգացող երկրներին:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի դերակատարությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանում:
-Հայաստանը մեր կազմակերպության կազմում շատ դինամիկ անդամ է և նրա ձայնը լսելի է բոլորի համար: Այն հատկապես ակտիվ է 2015թ. հիշատակի տարում, որը մեզ բոլորիս պարտավորեցնում է հիշողության նկատմամբ աշխատանք կատարել, որի նկատմամբ ես հատկապես զգայուն եմ և ուշադիր: Դեռ ավելին, Հայաստանը որդեգրել է ֆրանսերեն լեզվի պաշտպանության և առաջխաղացման, մշակութային արտահայտման ձևերի բազմազանության և համակեցության նպատակները: Ես գիտեմ, թե ինչքան է Հայաստանը արժևորում այս նախարարական համաժողովի անցակցումը, որը Ֆրանկոֆոնիայում Հայաստանի աճող ներգրավվածության նշանն է: Ես ուրախ եմ, որ Հայաստան եմ ժամանելու՝  տարածելու այս առաջնային ուղերձները:
-Որո՞նք են Հայաստանում անցկացվելիք նախարարական համաժողովից Ձեր սպասելիքները:
-Նախարարական համաժողովը  Ֆրանկոֆոնիայի հարցերով պատասխանատու նախարարների միջև երկխոսության և փոխանակման կարևոր հարթակ է: Այս տարի այն մեզ թույլ կտա առաջին անգամ գնահատել Դակարի հանձնառությունների իրականացումը: Մենք հետևողական ենք լինելու մեր անդամ երկրների և կառավարությունների ակտիվ քայլերին` Փարիզում մի քանի շաբաթից կայանալիք կլիմայական հարցերով գագաթաժողովի նախապատրաստական փուլում, ինչպես նաև կպատրաստենք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա 2016 թ. Մադագասկարում: Սա նաև առիթ կհանդիսանա հիշեցնելու ժողովրդավարության, ինչպես նաև տնտեսական զարգացման և կայուն զարգացման բնագավառներում մեր առաջնահերթությունների մասին: Ես վերահաստատում եմ, որ առերեսվելով տնտեսական, կլիմայական, անվտանգության և միգրացիոն բնույթի ճգնաժամերին՝ Ֆրանկոֆոնիան ջանում է հանդես գալ որպես լավագույն փորձը կիսող տարածաշրջան, հստակ լուծումների ձայն, որոնք տարածվում են այս հարթակում՝ ամրապնդելու, ճանաչելի դարձնելու և կիսելու համար Ֆրանկոֆոն տարածքի երկրների և ժողովուրդների գլխավոր հաղթաթղթերը:

Michaëlle Jean’s exclusive interview with “Armenpress”
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. La Francophonie of the future must be optimistic, creative, ready to compete, ready to face crises and challenges the international community faces nowadays. Secretary General of the International Organisation of La Francophonie Michaëlle Jean said the aforementioned in her exclusive interview with “Armenpress”.
You have been Secretary General of the International Organisation of La Francophonie for almost a year. You have been engaged into active work. How do you see the future of La Francophonie? To which programs do you attach great importance and which of them are you going to bring to life?
Heads of states and governments presented us with a clear and concise road map at Dakar summit. They want  La Francophonie to be consistently engaged in economic issues, as well as ensure active involvement of  women and youth in its activities. The road map guides us to act in accordance with global urgent issues and follow the developments in member countries. It urges us to be more initiative. It urges us to be creative adjusting the strategy to a given region. These are the principles that have guided me since I assumed office. I want to see a “Francophonie ” which will be perceivable and will allow the citizens of Francophone countries to see themselves in the organizations’ actions and words.
Francophonie must be exemplary both in terms of politics and democracy. It must promote dialogue and coexistence. All of these must comprise of specific proposals and actions connected with the present global economic situation and provision of security.
Acting in behalf of job creation and involvement of women and youth in economy, providing inclusive and high-quality education, aspiring to promote the foundation and development of small enterprises , we assume the important role of building a fairer world.
Basing on linguistic, cultural, political, diplomatic and economic grounds created by my predecessors, I want to build a Francophonie of peoples and solutions, one that is optimistic, creative, ready to compete, ready to face crises and challenges the international community faces nowadays.
Does the International Organization of La Francophonie in its current structure meet the challenges it faces? Do you intend to make any changes in the management system of the organization?
The International Organization of La Francophonie is a modern institution with modern and innovative programs. For years, the International Organization of La Francophonie, its Parliamentary Assembly and partners have made efforts to modernize the organization. We aspire to create a system that will promote centralized control over the results, evaluation carried out based on our projects, joint activities and will lay emphasis on decentralization in favour of regional development.
I was impressed with the quality, motivation and the implemented projects of the team when I first entered the International Organization of La Francophonie this year in January.  We adopted a new four-year strategy during the last summit. Due to the declaration adopted by heads of states we already have the outline of the roadmap.  I expect to implement it successfully. Similarly I would like to reconsider ways of our dialogue and cooperation with the civil society, youth and especially international organizations aimed at developing La Francophonie of peoples and solutions. The activities between the International Organization of La Francophonie and non-governmental organizations are currently in progress.
What are the spheres that Francophonie cooperates with other international organizations?
Complementarity is the basis of our organization’s interaction with its institutional partners. Francophonie operates where it has added value compared to other organizations. In general, we usually consult with partner organizations and act intelligently in order to derive maximum results from our activities. We collaborate with most of international organizations in 4 strategic directions: French language, peace and democracy, education and economy. We are engaged in a very intensive cooperation network, we trust in both institutional and expert networks which are our wealth and make Francophonie one of the most transparent organizations of the world.
Which is the role of Francophonie international organization in strengthening cooperation and development between different states?
The international organization of Francophonie has the capability to gather high ranking officials and representatives of 80 states from 5 continents around one table. And just that diversity, which is our master card, is our wealth. We consolidate powerful industrial countries of G8, such as France and Canada, countries that have recently become EU members, as well as economically not so well-developed countries under the auspices of our organization. In addition to the general language, the Francophone countries share common worldview and values. Nevertheless, we realize that parallel with this abundant diversity, there are also seditious inequalities in the spheres of economy, education, sanitary, population, environment which deepen further as a result of globalization.  This complicated reality is here to remind Francophonie about its duty to disseminate solidarity which is the main course of our multilateral cooperation in sustainable economic and educational development, as well as in the spheres of our political interferences for democracy, human rights and peace. In a word, solidarity is the focus of our activities. The idea is not only about North-South solidarity, but also about cooperation between southern countries as well as developing countries.
How would you assess Armenia’s role in the international organization of Francophonie.
Armenia is a very dynamic member of our organization and its voice is heard by everyone. It is particularly active in the memorial year of 2015, towards which I am particularly sensitive and attentive, which commits all of us to work hard. Moreover, Armenia has embraced the goals of protecting and advancing the French language, diversity and coexistence of cultural forms of expression. I know how much importance Armenia attaches to this ministerial conference, which is a sign of Armenia’s increasing inclusiveness in Francophonie. I am happy to visit Armenia to disseminate these pivotal messages.
What are your expectations from the ministerial conference arranged in Armenia?
The ministerial conference is an essential platform for dialogue and exchange of ideas between ministers responsible for Francophonie issues. This year it will give us an opportunity to evaluate the implementation of Dakar recognizances. We will consistently follow the active steps of our member states in the preparatory stage of Paris summit on climate issues which is to be held in a few weeks. In addition, we will prepare Francophonie summit which will be held in 2016 in Madagascar. This will also provide an opportunity to remind about our priorities in the spheres of democracy, as well as sustainable economic development. I reconfirm that facing economic, climate, security and migrant crises, Francophonie tries to demonstrate itself as a region with the best experiences and comprehensive solutions which are spread from this platform to make the master cards of Francophonie states more valid and popular, as well as share them.