Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գրադարանավարի օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գրադարանավարի օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է.
«Գրադարանային համակարգի հարգելի աշխատակիցներ, շնորհավորում եմ ձեզ Գրադարանավարի օրվա առթիվ: Այսօր բոլոր նրանց տոնն է, ովքեր սիրում են գիրքը՝ գիրք գրողների, այն պահպանողների եւ ընթերցողների տոնը:
Մինչեւ հրատարակվելը գիրքը գրողի սեփականությունն է, լույս տեսնելուց հետո դուք դառնում եք այն պահպանողն ու տարածողը: Գրադարանների ընթերցասրահներում բազմանշանակ ու խորիմաստ լռություն կա, որը դաստիարակում է ու կրթում, գիտելիք տալիս ու մտածել սովորեցնում: Դուք, այդ լռությանը լեզու տալով, անմիջական երկխոսություն եք ստեղծում գրքի ու ընթերցողի միջեւ, որն ավանդաբար երբեք չի ընդհատվում:
Այսօր գրադարանները դարձել են նաեւ տարբեր մշակութային միջոցառումների, այդ թվում՝ գրքի շնորհանդեսների անցկացման սիրված վայրեր: Գրադարանային գործը արդիականացման գործընթացում է, իսկ գրադարանավարի աշխատանքը ընդլայնում է իր բովանդակությունը, սակայն երբեք չի կորցնում իր նշանակությունն ու արժեքը: Չնայած տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ հաղորդակցակության միջոցների սրընթաց զարգացմանը՝ գիրքն ինքը երբեք չի կորցնում իր արժեքը եւ մնում է գիտելիքի անփոխարինելի աղբյուր, իսկ գրադարանավարը՝ ընթերցողի հավատարիմ աջակիցը:
Համոզված եմ, որ ձեր անգնահատելի աշխատանքը կշարունակի նպաստել մարդկանց եւ մշակույթի ու արվեստի շփմանն ու մերձեցմանը, քաղաքացու եւ հատկապես աճող սերնդի դաստիարակությանն ու նրանց մեջ համամարդկային արժեքների սերմանմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով մասնագիտությանն անշահախնդիր նվիրվածության, քրտնաջան ու համբերատար աշխատանքի, գիրք սիրելու եւ այն քարոզելու, ընթերցողին մշտապես օգտակար լինելու ձգտումի համար՝ մաղթում եմ ձեզ առողջություն, բարեկեցություն եւ լավատեսություն»:

YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. President of Republic of Armenia National Assembly Galust Sahakyan sent congratulatory message on Librarian’s Day. “Armenpress” was informed by Public Relations and Media Department of the National Assembly that the address reads:
“Dear employees of the librarian system, I congratulate you on Librarian’s Day.
Today it is the holiday of those who like books: the holiday of those who write books, preserve them and read them.
The book is the writer’s property before it is published, after it is published you become the one who preserve and disseminate them. There is meaningful and profound silence in the reading halls of the libraries s which brings up and educates, gives knowledge and teaches to think. You, giving language to that silence, create direct dialogue between the book and the reader which traditionally never interrupts.
Today, the libraries also become beloved venues of holding different cultural events, including book presentations. Library work is in the process of modernization, and the librarian’s activity extends its content, however, never loses its significance and value. Despite the quick development of information technologies and communication means, the book itself never loses its value and remains as an irreplaceable source of knowledge, and librarian is reader’s faithful support.
I am sure that your invaluable work will continue to promote the contact and rapprochement of people and culture and art, the upbringing of the citizen and especially the growing generation and sowing all-human values in them.
I wish you health, welfare and optimism thanking you for your unselfish devotion to your profession, painstaking and patient work, for loving book and preaching it, for aspiration of permanently being useful to the reader.”