Ադրբեջանում ցնցված են Հայաստանում անցկացվող «Շանթ-2015» զորավարժությունների բարձր մակարդակով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում ցնցված են այդ երկրի հետ հայկական երկու հանրապետությունների սահմաններում լարված իրավիճակի պայմաններում Հայաստանում պլանային «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների անցկացման բարձր մակարդակով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանական իշխանամետ ԶԼՄ-ներն անթաքույց նախանձով են անդրադարձել զորավարժանքների հենց առաջին օրը Հայաստանի ղեկավարության, ուժային կառույցների պատրաստվածությանը եւ բնակչության բոլոր շերտերի ակտիվ մասնակցությանը միջոցառմանը:
Մասնավորապես, Ադրբեջանի իշխանության խոսափող haqqin.az եւ virtual.az լրատվական կայքերը գրել են, որ չնայած զորավարժանքների գաղտնի բնույթին, այն բնակչության շրջանում տագնապ չի առաջացրել անգամ սահմանամերձ որոշ շրջաններից բնակիչների զանգվածային տարհանման ժամանակ, ինչը եղել է զորավարժանքների տարրերից մեկը:
ԶԼՄ-ները մեջբերել են Հայաստանի ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանի` բնակչության համար արած այն պարզաբանումը, որ զորավարժանքները պետական բոլոր կառույցների աշխատանքները համակարգելու քննություն են` միտված հավանական ռազմական գործողություններին պետական կառույցների եւ բնակչության պատրաստվածության բարձրացմանը:
Ադրբեջանական իշխանամետ ԶԼՄ-ներն անդրադարձել են նաեւ զորավարժանքների շրջանակում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից սեպտեմբերի 3-ին հրավիրված Անվտանգության խորհրդի նիստին, որտեղ տեղեկություններ են հաղորդվել վերջին օրերին Հայաստանի շրջակայքում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին:
Հայաստանում սեպտեմբերի 3-ին մեկնարկել են «Շանթ 2015ե ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները: Համապետական նշանակության «Շանթ-2015ե զորավարժությունը պլանային բնույթի է և նպատակաուղղված է պաշտպանությանը պետության անմիջական նախապատրաստության և ագրեսիայի հետմղման ընթացքում պետական և ռազմական կառավարման մարմինների զորահավաքային նախապատրաստության, պատրաստականության բարձր աստիճանների բերման ունակության վերստուգմանը, փոխգործակցության և գործողությունների ներդաշնակության մակարդակի բարձրացմանը:

Azerbaijan - shocked by high level of “Shant 2015” Exercises in Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 4, ARMENPRESS. Azerbaijan is shocked by the high level of “Shant 2015” Military Command and Staff Exercisesheld in the Republic of Armenia in current tense conditions along the borders between Azerbaijan and the 2 Armenian Republics.
“Armenpress” reports that Azerbaijani pro-government media referred with unconcealed envy to the readiness of Armenian authorities, power structures and the active involvement of the population in it.
Pro-government Azerbaijani haqqin.az and virtual.az news agencies wrote that despite the confidential nature of the exercises, it did not create panic among the population even during mass evacuation of the population in some bordering areas. The latter was one of the components of the exercises.
Azerbaijani media also cited the clarification of the press secretary of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia - Artsrun Hovhannisyan – that the exercises are aimed at testing the coordination of all official state structures to raise the readiness level of state structures and the population during possible military operations.
Azerbaijani media also referred to PresidentSerzh Sargsyan’s convening a session of the NationalSecurity Council on September 3 where information was provided on the events occurring in the surroundings of Armenia in recent days.