Ադրբեջանում ցնցված են Հայաստանում անցկացվող «Շանթ-2015» զորավարժությունների բարձր մակարդակով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում ցնցված են այդ երկրի հետ հայկական երկու հանրապետությունների սահմաններում լարված իրավիճակի պայմաններում Հայաստանում պլանային «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների անցկացման բարձր մակարդակով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանական իշխանամետ ԶԼՄ-ներն անթաքույց նախանձով են անդրադարձել զորավարժանքների հենց առաջին օրը Հայաստանի ղեկավարության, ուժային կառույցների պատրաստվածությանը եւ բնակչության բոլոր շերտերի ակտիվ մասնակցությանը միջոցառմանը:
Մասնավորապես, Ադրբեջանի իշխանության խոսափող haqqin.az եւ virtual.az լրատվական կայքերը գրել են, որ չնայած զորավարժանքների գաղտնի բնույթին, այն բնակչության շրջանում տագնապ չի առաջացրել անգամ սահմանամերձ որոշ շրջաններից բնակիչների զանգվածային տարհանման ժամանակ, ինչը եղել է զորավարժանքների տարրերից մեկը:
ԶԼՄ-ները մեջբերել են Հայաստանի ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանի` բնակչության համար արած այն պարզաբանումը, որ զորավարժանքները պետական բոլոր կառույցների աշխատանքները համակարգելու քննություն են` միտված հավանական ռազմական գործողություններին պետական կառույցների եւ բնակչության պատրաստվածության բարձրացմանը:
Ադրբեջանական իշխանամետ ԶԼՄ-ներն անդրադարձել են նաեւ զորավարժանքների շրջանակում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից սեպտեմբերի 3-ին հրավիրված Անվտանգության խորհրդի նիստին, որտեղ տեղեկություններ են հաղորդվել վերջին օրերին Հայաստանի շրջակայքում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին:
Հայաստանում սեպտեմբերի 3-ին մեկնարկել են «Շանթ 2015ե ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները: Համապետական նշանակության «Շանթ-2015ե զորավարժությունը պլանային բնույթի է և նպատակաուղղված է պաշտպանությանը պետության անմիջական նախապատրաստության և ագրեսիայի հետմղման ընթացքում պետական և ռազմական կառավարման մարմինների զորահավաքային նախապատրաստության, պատրաստականության բարձր աստիճանների բերման ունակության վերստուգմանը, փոխգործակցության և գործողությունների ներդաշնակության մակարդակի բարձրացմանը:

В Азербайджане потрясены высоким уровнем проводимых в Армении учений «Шант-2015»
В Азербайджане потрясены высоким уровнем проводимых в Армении учений «Шант-2015», которые идут в условиях напряженности на границах 2 армянских республик с Азербайджаном.
Как передает «Арменпресс», провластная пресса Азербайджана пишет об этих учениях с нескрываемой завистью, учитывая подготовленность руководства Армении, силовых структур и активным участием населения в первый же день учений.
В частности, рупор властей Азербайджана haqqin.az и virtual.az пишут, что, несмотря на секретный характер учений, они не вызвали паники среди населения, даже при массовой эвакуации населения из приграничных областей, что входило в план учений.
СМИ привели разъяснение, данное пресс-секретарем МО Армении Арцруном Ованнисяном для населения, в котором говорится, что учения направлены на повышение готовности всех госструктур и населения в случае возможных военных действий.
Провластная пресса Азербайджана отметила и созыв 3-го сентября президентом Сержем Саргсяном Совбеза, на котором были сообщены сведения о событиях последних дней в Армении и вокруг нее.
3-го сентября в Армении начались командно-штабные учения «Шант 2015», которые носят плановый характер и направлены на обороноспособность и отражение агрессии, на подготовленность государственных и военно-руководящих органов к мобилизации, проверку способности к быстрому реагированию и взаимодействию, повышению уровня координированности действий.